Postavili si bungalov a bývajú lacnejšie ako v bratislavskom byte

image 19501 25 v1

Môj prvý dojem bol – pekný, ale obyčajný. Po návšteve môžem povedať – jepriestranný, zdravý a úsporný, príjemný a pohodlný. Má svoj príbeh, a preto je zaujímavý. Pani Elena, majiteľka, nám ho porozprávala.


Ako vznikol nápad zvaný rodinný dom?

S manželom sme vyrastali v panelákoch a obaja sme boli „antidomové“ typy. Nedokázali sme si predstaviť žiť v dome (ja zo strachu, že som stále na prízemí) a muž sa starostil pre údržbu a náklady na bývanie v dome.

Zdravotný stav dcéry nás však prinútil odsťahovať sa z mesta a dostali sme možnosť na pôvodnej záhradnej parcele s plochou 5,6 ára postaviť dom. Teraz vôbec neľutujeme starosti s tým spojené, je to veľká zmena, ale ak by som vedela skôr, čo všetko príjemné to prinesie, stavali by sme oveľa včaššie. V dome sa nenudíte, je to investícia na celý život (vrátane pekných zážitkov s rodinou) a niečo po vás zostane, tehla človeka prežije. Je to štvorizbový bungalov a bývame v ňom dva roky – od septembra 2011.

Ako sa vám teraz býva?

S bývaním na vidieku sme veľmi spokojní, v dome je vďaka použitým materiálom vždy príjemná klíma, napr. v lete nebolo až tak teplo – chladili sme podlahovkou – a v zime si môžeme prikúriť kozubom. Dcéra je alergička a podstatne sa jej zlepšilo dýchanie. Je to pre ňu lepšie než bývať v paneláku, kde sa kúri radiátormi. My kúrime v zime iba podlahovkou na 23 °C a občas zvlhčujeme zvlhčovačom. Bývanie v tehlovom dome je celkovo zdravšie a pokojnejšie.

V čom je toto lepšie v porovnaní s vaším predchádzajúcim bývaním?

Výrazne sa zlepšila kvalita nášho života. V dome si môžeme robiť doslova čo chceme – absolútna sloboda pohybu a zvuku. Väčší životný priestor pre všetkých členov rodiny, môže tu kedykoľvek prespať nečakaná návšteva. Z domu je blízko k prírode, záhrade, môžeme mať zvieratá. Viac sa chodíme prechádzať von, keďže bývame pri jazere.
Susedia nad nami nevŕtajú a neklopú, keď sa zavrú dvere domu, je jednoducho ticho. Máme pokojný spánok. Keď sme sa sem nasťahovali, tak som aj cez deň počúvala ticho. A vždy máme kde zaparkovať, keď prídeme z práce.
Každý si našiel priestor na svoje hobby: dcéra chcela herňu a priestor, ktorý využije, keď prídu kamarátky, a živého maznáčika (má škrečka a psa). Manžel chcel izbu s kozubom, veľkú pivnicu na bicykle, zimné športové doplnky, rôzne náradie, uskladnenie pneumatík, kosačky, občas je to aj udiareň. Ja som túžila po zimnej záhrade, vonkajšej zelenej oáze kvetov a ovocia, veľkej knižnici, vlastnej pracovni a parkovacom mieste. To všetko teraz máme.

Rodinný dom

Priečelie

Pri pohľade na pozvoľne klesajúcu strechu málokto ráta s tým, že v dome je obývateľné podkrovie. Príjazdové cesty sú z tehlovej dlažby.

Rodinný dom


Hlavný vchod

Závetrie je ozdobené trvanlivým a pekným tehlovým obkladom – tzv. tehlovými pásikmi.

Rodinný dom

Plot
Tvoria ho debniace tvárnice s tehlovými pásikmi a výplne zo zámočnícky zhotovenej mreže.

Rodinný dom

Obývačka

Pri vstupe do nej vás príjemne prekvapí rozľahlosť a voľný priestor nezaprataný zbytočným nábytkom.

Rodinný dom

Kuchyňa a jedáleň
Na severovýchodnej strane je voľne spojená s obývačkou. Poruke sú zabudované kuchynské spotrebiče a vedľa nich chladná komora na potraviny.

Rodinný dom

Terasová multifunkčnosť

Vďaka zaskleniu je terasa súčasne skleníkom aj „fitneskom“ a miestom na posedenie.

Rodinný dom

Predsieň
Je opäť riešená pohodlne a priestranne. Schodisko je kovové, obložené drevom. Tenká, no trvanlivá vinylová podlaha je vhodná pri podlahovom vykurovaní.

Rodinný dom

Vstupné priestory
Voľné a čisté. Spestruje ich grafika podľa Feng Shui s vystupujúcou reliéfnou maľbou.

Rodinný dom

Detská izba
Svetlá a príjemná na južnej strane domu. Malá majiteľka si rozostavila nábytok podľa svojho gusta.

Rodinný dom

Zelená kúpeľňa
Je jednou z troch v dome. Kúpelňový nábytok Lebon, keramická dlažba a pod ňou príjemné podlahové vykurovanie.

Rodinný dom

Podkrovie
Zatiaľ je nedokončené, presvetlené tromi oknami. To vyhovuje malým deťom, ktoré ho takmer celé využívajú pre seba. Je aj skladom, pracovňou a čitárňou.

Materiály

Z akého materiálu je postavený?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteZákladným materiálom je tehla Porotherm 38 (Wienerberger). Zateplenie tvorí polystyrén s hrúbkou 10 cm. Škridla na streche je Mediterran Omega 10 taktiež z pálenej tehly – variant VillaTessa. Omietka je Weber. Okná sú trojkomorové plastové, podkrovie presvetľujú tri strešné okná Velux. Kúrenie sme vyriešili tepelným čerpadlom vzduch – voda od firmy Neota SK. Využíva sa na kúrenie, ako aj na prípravu teplej vody. V dome nie je vôbec plyn, všetko ide na elektrinu. Podlahové kúrenie je iba na prízemí. Na prvom poschodí je jeden rebríkový radiátor, ale nezapíname ho. Podlahy v interiéri sú z vinylu s hrúbkou 3 mm s imitáciou dreva. Podlahy v kúpeľni, vstupnej hale, na terase a v technickej miestnosti pokrýva keramická dlažba.

Terasa je zasklená dvojsklom po celej výške a je tiež vykurovaná podlahovým kúrením. Je to najdrahšia miestnosť v dome, ale aj najobľúbenejšia.

Dlažby v exteriéri, resp. chodníky sú tiež z pálenej tehly, takisto aj na plote je tehlový obklad (podklad tvoria debniace tvárnice).

Strop nad prízemím je keramický, obklad je vyrobený vo firme Wienerberger. Z hľadiska akustiky je v pohode. Ak sa hore vyslovene neskáče, iba chodí, tak to takmer nepočuť. Strecha je zateplená minerálnou vlnou.

Prečo ste sa pri navrhovaní rozhodli práve pre tieto mate­riály?

Celkovo preferujeme prírodné materiály – aby sme boli v harmónii s prírodou. Tehla Porotherm 38 Ti Profi Dryfix, ponúkala výborné murovanie na penu Dryfix extra. Zaujala nás i nová technológia bez použitia klasickej malty, čím sme dokázali časovo skrátiť realizáciu hrubej stavby.

Niekedy sme zvolili drahšie, ale kvalitnejšie materiály, aby dlhšie vydržali a boli užitočnejšie aj z hľadiska hodnoty domu. Nákupy realizovala stavebná firma, neboli s tým žiadne problémy.

Ako sa na steny nanášala omietka, rezali drážky na káble a rozvody, vŕtali sa diery na obrazy?

Drážky sa rezali ručne bez použitia stroja, pomáhali si vŕtačkou. Omietky robili strojovo. S tehlami Porotherm 38 Ti Profi Dryfix sa pracovalo veľmi dobre.

Ekonomika

Aké sú vaše skúsenosti s tepelnou pohodou v zime, aké v lete?

Vďaka dobrému zatepleniu nepocitujeme prehrievanie ani v podkroví. Pri dlhotrvajúcich horúčavách sme využívali možnosť prepnúť čerpadlo na chladenie, takže studená voda, ktorú vháňalo do podlahy, chladila. Vonku bolo niekedy aj 38 °C, dom si vnútri udržoval 25,5 °C. V zime vykurujeme iba prízemie a úplne to stačí, na poschodie ide teplo z kozuba. V obývačke si tiež dokurujeme kozubom, kúrime drevom.

Aká veľká je plocha domu a koľko zaplatíte za vykurovanie?

Prízemie má 135 m2 (z toho 20 m2 je terasa) a podkrovie 110 m2. Platíme 117 eur mesačne za elektrinu, plus vodné a stočné 45 eur štvrťročne. Oproti predchádzajúcemu panelákovému bývaniu v bratislavskom Ružinove, kde sme platili mesačne 300 eur, plus poplatok do fondu opráv a vždy raz ročne nejaký nedoplatok za vodu alebo kúrenie, výťahy…, je to veľká úspora. Byt bol pritom trikrát menší ako náš dom.

Ak by ste mali stavať ešte raz, čo by ste zmenili? Čo odporúčate ostatným čitateľom?

Tehlu nepochybne odporúčam, v našom okolí sme dostali na ňu dobré referencie, ktoré sa nám aj potvrdili. Dnes už by sme postavili svoj dom z nových tehál Porotherm T Profi, ktoré sú plnené minerálnou vlnou. Takže namiesto vonkajšieho zatepľovacieho polystyrénu by sme zateplenie riešili modernejše a pri stavbe by sme použili túto novinku, ktorú ponúka spoločnosť Wienerberger.

Pocítili ste aj nejaké negatíva nového bývania?

Daňou za pokojné bývanie sú väčšie vzdialenosti od mesta – do práce nám to trvá autom asi 40 minút. No a cena bývania. Pre stavbu sme predali byt a zobrali sme si úver na 20 rokov. Mesačne splácame 530 eur. Ale bolo to naše slobodné rozhodnutie, neľutujeme ho.

Ako rýchlo prebehla realizácia hrubej stavby?

Murovnie s tehlami Porotherm Profi na penu Dryfix extra šlo veľmi rýchlo, za 2 a pol meisca bol dom pod strechou.

Text: Stanislav Botur, Ing. Elena Ratkovská
Foto: autorka, Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. jára cimrman says:

  „pekný“ PR článok na Porotherm od Wienerberger, bravó JAGA

  1. cistá reklama na Wienerberger a sproste zavadzanie ludi. Oni si fakt myslia ze lidia su taký sprostý a nevedia si spočítat dve a dve?

   1. ojedineli slovak na odchode says:

    Slovaci su sprosty narod, keby to na nich neplatilo, tak by sa taketo clanky neobjavovali. Vid politika prv Meciar potom Dzurinda a nakoniec ceresna na torte ala Fico. Mozno aj prezidentom bude 🙂 ale asi nie slovaci si vstupia do svedomia ha ha ha sprosty to narod.

   2. Ojedinelí Slovák na odchode. Chvála bohu, že ojedinelí. Konečne Slovensko nebude mať sprostých! Na teba čaká celý svet s otvorenou r….! Šťastnú cestu!!!

 2. Kde sa platia za byt v Bratisleve poplatky 300 eur? Celý život bývam v Bratisleve, ale najvyššie platby aj s elektrinou, poplatkami do fondu opráv, výťahy, teplá voda, studená, vykurovanie, upratovačka, byt o rozmeroch 80 m štvorcových, tri deti som platila 200 eur.

  1. A to byvas kde? pod mostom – na Lafku? alebo v Pentagone? Ja som v Dubravke a za „byt“ platim 230, plus elektrina,pripojenia… dokopy to vychadza okolo 400 eciek…tak netrep laskavo koniny o nejakych 200 Eu!!!!

   1. ja byvam v ruzinove uz takmer v starom meste a vsetky platby ak spocitam (vykurovanie, elektrika, plyn, voda,…..) platim 257eur mesacne. mam dvojizbak

   2. A sranda je, ze sa vobec nezmienuju o vydavkoch ako „revizia komina“, „revizia bleskozvodu“, a v principe aj vytvaranie nejakeho fondu oprav. Je pravda, ze par rokov nebudu musiet investovat, ale potom to uz pojde.

   3. A sranda je, ze sa vobec nezmienuju o vydavkoch ako „revizia komina“, „revizia bleskozvodu“, a v principe aj vytvaranie nejakeho fondu oprav. Je pravda, ze par rokov nebudu musiet investovat, ale potom to uz pojde.

   4. Hmmm ja raca, byt 104m2 – 4iz, 4ria a platim 210+34ele.+20 tv/inet/tel + 4 plyn

   5. my platime za 3 izbak vsetko dokopy 200 eur

   6. to aj ja sme traja a vopcháme sa do 200 eur /mes. a to žijem na Orave

   7. 400 e ?? ti sibe ??? tak to mas nieco prudko zle , v NZ 80m2 4 os vsetko spolu uz aj internet a kablovka cca 190-200 e

   8. ja bývam v Karlovke a za 87 m2 platím 165 Eur

  2. Ja mám 60 m2 a poplatky 230 bez elektriny a kt.

   1. 68m2, 150 eur, kusok od Trnavskeho Myta

  3. 68m2 -247€ + EE + plyn

  4. Byvam v Ruzinove a platim za byt 64 m stvorcovych 300 eur. Bohuzial, je to pravda…..

  5. Pan Hrom dežo says:

   čooo? Ja byvam v Sásovej v BB, 3 izbový byt, 58 m štvorc. s malou tesnou kuchyňou. Sme štyria, platíme mesačne 340 eur, plus ešte satelitná televízia, fond opráv a štvrťročné nedoplatky za elektriku.

 3. Pozemok zdarma, co? boze, je mi na grc z tychto clankov celkovo.
  ved kazdemu je jasne, ze v nizkoenergetickom dome musia byt naklady nizsie ako inde v starom panelaku

  1. nemusia, my na kurenie dame velmi malo (asi 20 eur mesacne) a mame v byte 23 stupnov

 4. my platime v byte 30 eur za elektriku mesacne, kde len svietime, varime, PC a TV ide kazdy den a vystaci to na nasu 3 clennu rodinu, co je cca 190 kWh mesacne. Platit 117 eur mesacne len za elektriku mi pride, bud elektrikou kuria, alebo kazdy den pustaju pracku, miesacku a neviem co tam ma taku vysoku spotrebu.

  1. maju tam kozub, tak asi kuria drevom a nie elektrikou
   cele je to shit, vsetko upravene, aj okolie domu musela robit firma, staci pozriet na ten travnik, je to len reklama, reklamne fotky na pekny dom, nic viac, tie blaboly (text okolo) si netreba vsimat

   1. kurenie krbom nesluzi na vykurovanie domu, krb sluzi ako dekoracia a prijemne teplo ked pozeras v zime vecer televizor…
    shit to neni, text sedi zhruba tak aka je skutocnost
    a co ked tu zahradu robila firma? to znizuje jej hodnotu?
    aka reklama, okrem vyrobcu tehal a vyrobcu skridly nepadol nazov ziadnej firmy kt sa podielala na realizaciach tak to neni asi velka reklama pre realizatorske firmy….nemyslis 😀

  2. Predpokladam ze teplu vodu asi neberu len tak z nicoho nic, takze bud maju elektrick kotol na teplu uzitovku vodu a hovorili aj o vyrukovani, takze podla vsetkeho ten kotol ohrieva aj vodu do podlahoveho kurenial. To sa da prepnut tak ze v lete chladi namiesto zohrievania. Tam ide vacsina elektirckej energie – Kotol na ohrev uzitkovej vody a vody na vykurovnie.

  3. Pisali, ze vykuruju a teda aj teplu vodu vyrabaju pomocou tepelného cerpadla. Zariadenia, ktore funguje na elektriku, ale zhruba asi tak, ze pri spotrebe 1kW elektrickej energie vyrobi 3kW tepla.

  4. keby si si precital clanok by si zistil ze ina energia ako el. tam neni.
   maju tepelne cerpadlo vzduch voda a to ide na el energiu to vykuruje dom a ohrieva uzitkovu vodu
   na varenie indukcna varna doska
   ked chce niekto pisat koment si musi najprv precitat clanok 😀

 5. hm takze pozemok zadarmo a platia 530 mesacne. podla mne je to nieco co sa neda porovnavat. plus maju urcite naklady na auto, dennodenne zapchy a pod.

 6. Brano Gajdos says:

  je to vymysleny PR clanok, nabuduce si to vymyslite trocha realnejsie…ste trapni…

  1. viem ze clovek musi byt nedovercivi ale ten clanok nie je vymysleny PR clanok…
   ked ty ten dom rastie pred ocami tak si tu mozete pisat co chcete…
   to co je pisane v clanku tak je zhruba pravda, cely dom predrazila pivnica nakolko podpivnicenie a nasledne zaizolovanie je dost financne narocne.
   okrem toho ze majitelka a ten co pisal clanok vyzdvihli vyrobcu tehal a skridle a tepelneho cerpadla nieje ziadna firma spomenuta

 7. trapny PR clanok na tehlu. Uplny blabol.

 8. Pekny dom ale mali pouzit iba prirodne materialy.Polystyren uvolnuje karcinogenny styren,mali pouzit mineralnu vlnu na zateplenie,podlahy mali byt drevene plus keramicka dlazba nie vinyl a tiez miesto plastovych okien drevene lebo plasty uvolnuju ftalaty co su karconogeny .Podlahove kurenie je nezdrave,radiatory su lepsie.

  1. ty uvolnujes karcinogenne sracky..

   1. a ty iba sracky

  2. assap, ty si co za magora ?
   to ako keby si cloveku co ma auto za 15 000 povedal, ze si mal kupit auto za 25 000, ze to je lepsie a kvalitnejsie
   nemyslim, ze pochopis co som Ti napisal, nevadi 🙂

   1. vidim ze ty nemyslis vobec

  3. asap ty idiotko:)

  4. asap ano mas pravdu, ale myslim si, ze majitelia su dostatocne inteligentni na to, aby vedeli otvorit okna a vyvetrat 😉 a co sa tyka polystyrenu je to jedno, kedze sa nachadza na exterierovej strane muriva 🙂

 9. je to subjektívny pohľad , zabudli tam doplniť výdavky na drevo a jeho spracovanie, má tato stavba energetický certifikát ? tam by sa zistilo najskôr kde sa dá ušetriť. Ľudia na svk sú asi nepoučiteľný vrhnú sa do niečoho a nevedia koľko ušetria.

 10. nezavisle od toho ci je to reklama alebo nie, je ten dom krasny

  1. ano, vidno, ze su tam kvalitne materialy dnu
   toto nestaval a nema niekto, kto predal byt a isiel do hypoteky, ani nahodou
   proste shit

 11. Anita Muranicova says:

  Je to krasny dom ,interier aj exterier, len je smutne ze sa v tak veklom dome nenaslo male miestecko pre vaseho psika, ktory je vam urcite oddany . Velmi smutny sedi pri dverach a pritom mu staci dat maly madrac pod schody v interieri. Prosim vas budte ludsky. Anita

  1. pokial nemas malu civavu a podobne plemena pes nema co robit v byte alebo dome, tomu zvieratu tym len ublizujes. nezmysel ze ho tyras…

   1. jezisi, dalsi „odbornik“ na psy 😀 😀 😀
    pes je odjakziva spolocenske zviera, nezalezi na velkosti, skor tak na plemene, takze tak isto, ako ine zvierata, potrebuje pristresok a v zime teplo, a ci mu ho poskytnes v dome/byte, alebo vo vlastnej bude, je v podstate uplne jedno, ja skor lutujem tie dvorove psy na retaziach a v kotercoch, co pomaly za cely svoj zivot neppoznaju slobodu vybehu…

  2. Pocas zomy byva ne terase, neboj 🙂

  3. chudatko, ved ten pes sa vobec neusmieva, urcite ho nieco trapi 😀

 12. Zaujimal by ma podorys a dispozicne riesenie miestnosti. Link na projekt by sa nenasiel pls?

 13. komentáre strašne trápne,primitívne a plné typickej slovenskej závisti a nedoprajnosti. Dom je nádherný veľmi pekne zhotovený precízne finálne úpravy steny. podlahy, podkrovie, vonkajšia dlažba. Farebné riešenie veľmi príjemné. Stavebné riešenia tehla 38, polystyren 10 ,podlahovka, čerpadlo takmer optimálne. Tiež by ma veľmi zaujímal pôdorys stavby, miestnosti, hrúbka izolácie podlahy a stropu. Osobne som milo prekvapený väčšinou sú na tejto stránke shity ale toto je dom takmer presne podľa mojich predstáv

  1. Ty si cely trapny chujko
   dom je nadherny, ved vidno, ze su tam spickove materialy a co to ma spolocne s tymi komentarmi? komentare boli o tom, ze je skaredy? sa spamataj uz konecne, ty konecnik 😉

  2. Dakujem za pekny konentar. Chvilu mi trvalo pokial som ten podorys vymyslel. Nemam problem ukazat podorys akurat neviem ako ti ho dat nakolko nechcem zverejnovat adresu.
   Pre tie komenty o cene. Ano stal viac ako ludom vychadza prepocet splatky na roky a urcite pomohol predaj bytu, nejake uspory a pomoc rodicov.
   Celko dalujem ludom za tie pekne komenty, ostatnym hadam len tolko, ze ano su tu spomenute niektore firmy a mozeme to povazovat za reklamu, ale nase dobre skusenosti nam nevadili aby boli tu spomenute.

   1. Lubomir Vetrak says:

    Prajem pekny den,rad by som sa Vas opytal ci je mozne nejakou cestou sa dostat k projektu tohto domu,nakolko to uz mam v hlave nejaky ten rok.Pracujem este v zahranici ale mam zaujem sa vratit a nieco podobne si zaobstarat.Je naozaj krasny.
    S pozdravom Lubomir

  3. Dakujem za pekny konentar. Chvilu mi trvalo pokial som ten podorys vymyslel. Nemam problem ukazat podorys akurat neviem ako ti ho dat nakolko nechcem zverejnovat adresu.
   Pre tie komenty o cene. Ano stal viac ako ludom vychadza prepocet splatky na roky a urcite pomohol predaj bytu, nejake uspory a pomoc rodicov.
   Celkovo dakujem ludom za tie pekne komenty, ostatnym hadam len tolko, ze ano su tu spomenute niektore firmy a mozeme to povazovat za reklamu, ale nase dobre skusenosti nam nevadili na to, aby boli tu spomenute.
   Som rad ak sa vam nas dom paci. 🙂 Bolo fajne byt nezadlzeny ale ten dom za to stal 🙂

 14. Mila Anita, nie vsetci bohuzial zdielaju nazor, ze pes patri do domu. Ani ja ho nezdielam a dokonca si myslim, ze je ten pes na fotke uplne v pohode, nie je smutny…….aj my mame psa,iba vonku a pocas zimy ho pustame do stodoly, ma tam take svoje miestecko na sene a nikto sa nikdy nestazoval, ani pes..

  1. ria ale pes ti to nepovie ze je mu zima ostane smutny to nevies mala by si to vediet.

 15. uplne super mne sa paci domcek , jednoduchy pekny . 530€ 20 rokov cca 130000 to vychadza … keby mam lovu tak idem do toho 🙂

  1. jasne 130 000
   akurat ze nenapisali kolko zaplatili vopred
   a to ze pozemok stoji dalsich 30 000 minimalne to tiez nikoho neserie ani teba 😀 😀 😀

   1. no nesere ma to … postavim si chajdu kde sa mi bude chcet ..ani ciganov to nesere … pana talaku tiez ..tak preco mna :D:DDD

   2. neviem, preco teba, len ze ty pises o 530e mesacne, ale realna suma za tendo dom s pozemkom je niekde uplne inde 🙂

   3. pozemok 30 000€?
    cena pozemku kde je dom postaveny sa pohybuje aj po krize od 120 do 150€/m2
    ked si to vynasobis to je 67200€ az 84000€ 😀 za 30000 by si nemal skoro ani prijazdovu komunikaciu 😀

   4. Je to 5,6 árový, čiže relatívne malý pozemok … cena za m2 cca 54,- € … vo vzdialenosti 40-50 km od Bratislavy je tá cena reálna. Netuším kde je dom postavený.

  2. 100 000 pozicka za 20 r zaplatia cca 130 000 odhad , pozemok aspon 30 000 , naklady nerealne ale ok 20r x 12 mes x cca130e = 31200e + cestovanie do BA 40 min odhadujem aspon na 25 km cize minimalne 30 000 na palivo a dalsich 30 000 na auto naklady oprava kupa , tak to cele mame minimalne 250 000 e cize mesacne stoji tento dom cca 1050 EUR v cistom slusna palka a myslim ze to bude skorej viac ako menej

 16. Krásny domček

 17. pekne riešený

 18. Dobrý deň. Robil som v stavebníctve a bývam v RD tak si dovolím niekoľko postrehov.
  Jaga robí do stavebného biznisu a je to samozrejme marketing na menované firmy, čo pre mňa trochu znižuje úprimnosť článku. Na druhej strane Jagu trochu poznám a tiež viem ako sa tieto články robia, tak ak si odmyslíte tie marketingové kecy, story v článku je podľa mňa reálna.
  Čo sa týka podlahového kúrenia – mám alergické deti a podlahovku sme museli odstaviť kvôli vlastnej skúsenosti, podporenej konzultácii s imonológom. Každému, kto si myslí, že podlahovka je lepšia odporúčam si predom k tomu naštudovať veci. Podlahovka má svoje prednosti, ale aj nevýhody a hlavne prašnosť je vďaka spôsobu prúdenia vzduchu výrazne vyššia, takže s tým čo pani uvádza naprosto nesúhlasím. Dom máme komplet na elektriku a v kombinacii s kúrením v krbe tá faktúra za elektrinu nie je nereálna.
  Čo možem potvrdiť je pozitívna skúsenosť s komfortom bývania, hlavne v súvislosti s deťmi a tiež susedské vzťahy, ktoré sú neporovnateľné so sterilitou v meste. Uvidíme keď budú deti staršie….

 19. no krasna reklama na porotherm

  1. Presne tak. Zaujimalo by ma akú hlavu za to dostali na porotherm 😉

 20. také niečo?

  1. Vierka, nádherný zmysluplný komentár si dala 😀

 21. pekny dom ale 530 eur mesacne na uver+energie tak to si moze dovolit tak v okolo Bratislavy a nie na takej Orave,Kysuciach,Gemery a Vychode lebo tam maju taky plat dokopy manzelia .A ten akoze priemerny slovensky plat cez 800eur tak to je vysmech. Nech sa idu opytat do tych krajov a uvidia co bezny ludia zarabaju

  1. samozrejme … to je cisty blud
   ale ved vies, ked ty na vychode zarobis 100 euro a niekto v Bratislave zarobi 1000 euro, ste dvaja a kolko je Vas priemerny plat ??? no podla tychto nasich debilnych vypoctov predsa 550 Euro

   este by som dodal, ze na 100% pozemok v cene zaratany nie je, takze dalsich 30 000 eurickov len tak z neba Ti spadne

   1. Antonia Ferková says:

    Sme dôchodcovia. Tiež sme sa rozhodli odísť z bytovky do RD. Stavala nám ho firma, niečo svojpomocne.Nízkoenergetický dom – drevostavba, rozloha bytu 127 m 2. Na výstavbu odišli úspory + cena za trojizbový byt. Neľutujeme.Mesačné náklady – plyn-kúrenie, ohrev vody, varenie, elektrina, voda, spolu 72 eur. Je pravda, že dokurujeme krbom- cca 80 eur za brikety na sezonu.Temperujeme na 23,5 °C .Neľutujeme. Platíme cca tretinu z toho, čo sme platili v meste za byt. Máme ticho, záhradku, záľuby.Teraz si už neviem predstaviť život na dôchodku v paneláku.pôžičku sme nebrali, nikto by nám ju ako dôchodcom nedal Bývali sme v Prešove. Antónia.

 22. pekny dom, treba uznat…

 23. Dobrý deň. Mám aj ja RD – bungalov 165 m2 3 km od Bratislavy. Dom mám plne el. a zálohy mám 325 €. mesačne. / sauna takmer každý týždeň / 6 mesiacov na 5 h./, a v lete bazén filtrácia/ 4-7 h. / V minulom roku som vymenil Led žiarovky a kúpil som si kvalitnú pec na drevo IMPERA – celková váha s kameňom 486 kg.!!!! Účinnosť pece 90% na pevné palivo. Pec nám ohreje dom / za 4h./ na 24 C pri minimálnej spotrebe dreva. K dnešnému dňu som zatiaľ ušetril 1600 €. Tak že náklady na bývanie v RD sa dajú zminimalizovať na menej ako v bytovke.

  1. Kolko stala ta pec a aky je to presny typ ?

 24. chcem sa majiteľov opýtať kde nakúpili tehlové obklady,ja niečo podobné zháňam na svoj bungalov.Ďakujem

  1. Martin ale rátaj s tým, že originál tehlové pásiky sú dosť drahé.

 25. Zdravim velmi pekni domcek ako ste sa dostali k projektu lepsie povedane k planom riesili steich sojpomocne mal bysom zaujem o projek dakujem za ochotu

 26. ten clanok hovori pravdu! ja som postavil bungalow s Ytongu Lambda ktori sa nezatepluje..
  Uz treti rok nekurim, dokonca mi firma Ytong dava mesacne 100e za to ze som od nich nakupoval…

  1. Prosím Vás, môžem Vám poslať č.ú., že by tých 100E“ “ “ poslali striedavo aj mne??????

 27. koľko Vás to stálo?

  1. Moj odhad na cenu domu je tak 150 000 (bez pozemku)

 28. Pači sa mi

 29. František Prioščák says:

  Prosím Vás! Mohli by ste mi poslať projekt tohto bungalovu na Email?

 30. Mgr. Jozef Herodek says:

  mám prosbu o možnosť kontaktu na majiteľa domu, vážny záujem o projekt – diskrétne

 31. veľmi pekný domček, ideálne riešený pre mladú rodinu.
  tiež sa chystám stavať a hľadám vhodný projekt domu – bolo by možné dať kontakt na majiteľa?
  ďakujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.