Oporné uholníky – praktici čo šetria čas

image 35218 25 v1

Výstavba oporného múra alebo terasy v rôznych terénnych podmienkach je práca náročná a časovo zdĺhavá. Nemusí tomu tak byť, ak sa zvolí ten správny, kvalitný ale aj ľahko dostupný materiál. Jednou z možností sú vysoko akostné ELKO uholníky, ktoré vyrába firma Premac.

Oporné múry nemajú len estetickú úlohu, ale v mnohých prípadoch sú jediným nutným riešením ako spevniť svah a zaistiť ho proti zosuvom. Na ich výstavbu sú ideálne práve oporné uholníky Premac ELKO, ktoré spĺňajú náročné statické kritériá. Sú zaradené do siedmich rôznych kategórií záťaže a to od premenného zaťaženia do 5 kN/m2 až po zaťaženie pre verejné komunikácie s obslužnou dopravou do 33,3 kN/m2.

Výhody a kvality

ELKO uholníky sú prefabrikáty, ktoré sa priamo používajú pri výstavbe drobných stavebných diel. Tak sa ušetrí čas pri samotnej realizácii, lebo nie je potrebná prestávka na tuhnutie a tvrdnutie betónu.

Ich veľkou výhodou je nízka cena a široké využitie v súkromných a verejných dielach v rôznych terénnych podmienkach. Pôsobia protihlukovo a obmedzujú prašnosť. Okrem toho, že spĺňajú náročné statické kritériá sú zároveň dizajnovo veľmi atraktívne.

Sú dostupné v rôznych konštrukčných výškach s hrúbkou 12 cm. Možno ich kombinovať aj s inými výrobkami spoločnosti Premac napríklad s dlažbou, plotovým systémom, palisádami ako aj s vegetačnými tvárnicami.

Možnosti použitia

Súkromné stavby – schodiská, terasové obrubníky, záhrady, príjazdové cesty, vstupy, parkoviská, svetlíky

Verejné stavby – ulice, chodníky, parky, nástupištia, bezbariérové vstupy, schody, štadióny

Priemyselné stavby – ohrady, sklady sypkých hmôt, príjazdové cesty, zaisťovanie svahov, bezbariérové vstupy, vstupy do pivníc

Uholníky Premac ELKO a uholníky Premac ELKO flair

Uholníky ELKO sú vystužené oceľovou výstužou a dĺžka päty prvku sa určí podľa statického výpočtu. Sériovo sa vyrábajú vo výške od 55 do 155 cm v aktuálne trendovom prevedení z pohľadového betónu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteELKO flair sú krajšou až exkluzívnou obdobou základných uholníkov ELKO. Zatiaľ čo ELKO uholníky sú vyrobené z pohľadového betónu, majú všetky viditeľné hrany fazetované, ELKO flair majú ušľachtilý brokovaný povrch s mierne oblými hranami. Vyrábajú sa z kamennej drviny v prevedení sivá žula, grafitový čadič a lávová hnedá.

Odporúčania pre vonkajšie rohy

Pre dosiahnutie dokonalého výsledku sú k dispozícii aj rohové prvky, ktoré ideálne dotvoria požadovaný prechod dvoch kolmých strán.

Pre vystuženie rohu je nutné veľkoplošne stabilizovať rohovú plochu vrstvou betónu

Pre naviazanie vonkajšieho rohu je vždy potrebný taký počet prvkov so skrátenou pätou, aká je dĺžka päty prvku. Príklad s 50 cm širokými prvkami: dĺžka päty 85 cm = 2 prvky so skrátenou pätou (vrátane rohového dielu)

Nechajte si poradiť

Neváhajte a pokojne sa obráťte na našich odborných poradcov. Poradenské dni Premac
prebiehajú každý piatok od 8.00 do 17.00 hod až do konca októbra. V prípade záujmu o termín na výstavných plochách v Bratislave, vo Zvolene a v Košiciach nás stačí kontaktovať.

Služba pre zákazníka

Využite službu DigiSolution, ktorá vám vopred ukáže, ako by mohol pôsobiť váš exteriér s produktmi Premac. Do fotografie, ktorú nám zašlete, zapracujeme pomocou tohto programu návrhy s použitím širokej palety našich produktov. Tak uvidíte „reálny“ vzhľad, ktorý vám pomôže vybrať si.

Zdroj: PR článok spoločnosti Premac

Komentáre

  1. A čo tak odfotiť ako ten uholník vypadá a nejaký nákres ako ho použiť v praxi a nie iba fotky už osadených uholníkov z toho obyčajný človek nič nemá a zdá sa mi to ako reklama a nie je to vhodný článok na stránky urob si sám.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.