Kontrola komína po zime
Galéria (4)

Kontrola komína po zime

Tohtoročná vykurovacia sezóna sa príchodom jari končí. Pre plynové kotle, kozuby, radiátory a elektrické ohrievače nastáva čas oddychu, ale pre vás je ideálne obdobie na kontrolu celej vykurovacej sústavy. Revízia spotrebičov a rovnako aj komínov je nutná práve teraz. V prípade akýchkoľvek poškodení máte totiž dostatok času na ich odstránenie. Čakať do nasledujúcej zimy sa často nevypláca.

Galéria

Dôležitou súčasťou vykurovacej sústavy je komín. Jednak z hľadiska bezpečnosti, ale aj z hľadiska vytvorenia príjemnej atmosféry alebo možnosti zmeny vykurovacieho paliva. Počas zimných mesiacov je komínové teleso namáhanou konštrukciu, preto mu treba aj po zime venovať náležitú pozornosť. Na začiatku novej vykurovacej sezóny potom nezostanete nepríjemne prekvapení zlým ťahom komína alebo jeho nefunkčnosťou.

Základom je starostlivosť

K najčastejším poruchám u starších komínov dochádza vplyvom poveternostných podmienok, spalín a pohybom budovy. Pôsobením dažďa, snehu a iných vonkajších vplyvov nastáva rozpad konštrukcie nadstrešného komínového telesa, ktoré je spôsobené koróziou materiálu. Znižuje sa tak bezpečnosť strechy a vzniká nebezpečenstvo požiaru. Spoľahnúť sa môžete len na kvalitný komín, ktorý je odolný proti vodnej pare, kyselinám, dechtovým zlúčeninám vznikajúcim pri spaľovaní paliva. Keďže sú v zime komíny maximálne zaťažené, treba ich poriadne skontrolovať a vyčistiť. Čistenie komína by sa malo pravidelne vykonávať nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale i z dôvodu dodržiavania platných predpisov. Podľa vyhlášky č. 401/2007 Z. z. sa musia komíny pripojené na spotrebiče na tuhé či kvapalné palivá s tepelným výkonom do 50 kW kontrolovať každé štyri mesiace, komíny na plynné palivá a ak ide o komíny s vložkou každých 12 mesiacov.

Namiesto nákladnej rekonštrukcie komínový systém

Nedostatočný ťah komína, slabé tesnenie alebo premočenie komínového plášťa dechtom – to sú možné poruchy komína, pri ktorých treba pristúpiť k rekonštrukcii. Mnohé poškodenia sú ťažko odstrániteľné a rekonštrukcia komína nepomôže. Buď sú komíny zastarané a nevyhovujú terajším technológiám v oblasti vykurovania, alebo sú poruchy také rozsiahle, že oprava komína sa neoplatí. Často je najjednoduchšie, najmenej prácne a najlacnejšie postaviť nový komínový systém. Komínové systémy sú univerzálne a ponúkajú používateľovi možnosť rozhodnúť sa, akým typom paliva bude kúriť. Kvalitné komínové systémy ponúka spoločnosť Schiedel.

Schiedel vám dáva na výber

Moderná vykurovacia technika si žiada kvalitné komíny. Vysokú bezpečnosť pre obyvateľov domu a zároveň nezávislosť predstavujú komínové systémy UNI*** PLUS a ABSOLUT. Oba komínové systémy majú dobrý ťah, vysokú odolnosť, dlhú životnosť a skladajú sa z kvalitných konštrukčných prvkov. Rúra z technickej keramiky garantuje vysokú požiarnu bezpečnosť (teploty v oblasti vyhorenia do viac ako 1000 °C), odolnosť proti vlhkosti (teploty splodín pod oblasťou kondenzácie) a ochranu pred koróziou. Interné, ale aj externé skúšky vlastností keramickej vložky preukázali, že systémové komíny Schiedel majú v porovnaní s konkurenčnými výrobkami trikrát väčšiu odolnosť. Ochránia vás pred vyhorením sadzí. Okrem toho vám umožnia vybrať si optimálne vykurovacie palivo. Rastúce ceny energií, nové predpisy o úspore energií, neistota v zásobovaní a tiež zvyšujúce sa ekologické povedomie sú dôkazom toho, že by ste si mali zabezpečiť nezávislé vyhrievanie svojich domov. Pri bežnom komíne nie je prestup na iné palivo či spotrebič jednoduchý. Jedinou možnosťou je nákladná prestavba a vložkovanie komína. Pri komínových systémoch Schiedel je zmena kotla či paliva jednoduchá, pretože na ne možno pripojiť akýkoľvek vykurovací spotrebič. Zaručujú vysokú účinnosť aj pri použití najmodernejších vykurovacích technológií.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk.

Foto: Schiedel, s. r. o.

  1. Hojnošová Jarmila Ratkovské Bystré č. 191 , 982 66, ok. Revúca Mobil 0918 517290 says:

    Mám záujem o komínový systém 4,5 metra s hornými dvierkami a klobúkom , môžte mi poslať cenovú ponuku.

    ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.