rodinný dom

Ako správne murovať v zime

Tehlové stavby možno vďaka moderným technológiám realizovať celoročne. Hrubú stavbu z brúsených tehál Porotherm Profi vymurujete rýchlo a bezpečne aj v zime.

Stavebné systémy z brúsených tehál Porotherm Profi sa vyznačujú presnými ložnými plochami. To významne prispieva k eliminovaniu tepelných mostov v hrubej stavbe, a zároveň umožňuje spájať tehly pomocou malty pre tenké škáry alebo murovacej peny.

Obe tieto technológie murovania výrazne znižujú podiel malty v murive. Čím menej malty sa nachádza v ložných škárach, tým menej technologickej vlhkosti sa dostáva do muriva, čo je v prospech jeho tepelnoizolačných vlastností.

Murovanie brúsených tehál Porotherm Profi je teda rýchle, jednoduché a presné a možno ho realizovať aj v premenlivom zimnom počasí.

Murovanie na tenkovrstvovú maltu

Murovať na maltu pre tenké škáry Porotherm Profi je možné v prípade, že teplota vzduchu je aspoň 5 °C. Musíte však mať istotu, že teplota neklesne pod 5 °C nasledujúcich cca 24 hodín. Pridávanie nemrznúcich prísad do malty pre tenké škáry je vylúčené, lebo malta sa na tehly nanáša v tenkej vrstve, a tým môže ľahko dôjsť k jej premrznutiu.

dryfix a malta
FOTO Wienerberger |

Murovanie na murovaciu penu

V období, kedy hrozí pokles teplôt mierne pod bod mrazu, odporúčame murovať na penu Porotherm Dryfix extra, ktorú možno aplikovať až do teploty -5 °C. Výhodou murovania na penu je, že v porovnaní s murovaním na tenkovrstvovú maltu sa ušetrí až 30 % času. Tento spôsob murovania si nevyžaduje zdĺhavú prípravu malty, teda ani miešačku. Pena sa na tehly nanáša priamo z dózy, čo zaručuje ľahkú a pohodlnú manipuláciu.

Dózy s murovacou penou je nutné skladovať v temperovanom priestore – ideálna teplota obsahu dózy je + 20 až + 25 °C. Aby sa zabránilo rýchlemu vychladnutiu peny počas murovania, odporúča sa na dózy používať vhodné ochranné návleky.

Murovať v zime možno všetky brúsené tehly Porotherm Profi, vrátane moderného tehlového systému Porotherm EKO+ Profi, ktorý umožňuje zhotoviť jednovrstvové omietané obvodové murivo s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami bez potreby zateplenia.

murovanie
FOTO Wienerberger |

Wienerberger radí

Na založenie prvého radu tehál v zime sa vždy odporúča používať zimnú zakladaciu maltu Porotherm AM-W, ktorá je vhodná na použitie do -5 °C. Pri murovaní v zimných mesiacoch treba tiež dbať na to, aby na tehlách nebola námraza, sneh alebo ľad.

www.wienerberger.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Wienerberger

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.