Zmysluplná stavba tehlového domu
Zdroj: HELUZ

6 tipov, ako stavať zmysluplne

Väčšina investorov stavia dom raz a a navždy, teda iba raz v živote. K tejto celoživotnej investícii je preto dobré pristupovať čo najviac s rozumom. Finálny výsledok sa už totiž ťažko mení a rovnako je to aj s dodatočným odstraňovaním chýb. Ponúkame recept, ako postaviť zmysluplnú stavbu.

Ak budete počas realizácie prihliadať okrem cien aj na energetickú náročnosť, nutnosť dodatočných opráv či ekologickú stopu, stavba sa vám mnohonásobne vráti v podobe dlhodobej spokojnosti a komfortu. A to hlavne v prípade, ak zvolíte komponenty od jedného výrobcu.

Čo budete potrebovať?

  • Tehly
  • Okenné/žalúziové preklady
  • Komínové komponenty
  • Prvky pre masívne stropy

Čo môžete očakávať?

1. Eliminácia chybovosti

Ak sú prvky pre hrubú stavbu od jedného výrobcu, eliminujete tým chybovosť počas realizácie.

2. Lepšie vlastnosti

Výsledná obálka uzavretá ako puzdro nadobúda oveľa lepšie vlastnosti. Tepelnoizolačné, akumulačné, zotrvačné, vzduchovo nepriezvučné. V neposlednom rade aj tie, čo sa týkajú životnosti stavebného materiálu.

3. Energetická náročnosť

Prvkami od renomovaného výrobcu môžete postaviť dom s takmer nulovou potrebou energie bez nutnosti dodatočného zatepľovania.

Dobrá rada: Pri osvedčených značkách dokážete aj pomocou jednovrstvových konštrukciií dosiahnuť pasívny štandard.

4. Ekologické hľadisko

Ak si vyberiete pre stavbu domu tehlu, je to materiál, ktorý sa nemusí zatepľovať. V čase nedegraduje a nemusí sa vymieňať. Výsledok vyprodukuje menej odpadu určeného na likvidáciu.

Dobrá rada: Nezabúdajte, že ekologická šetrnosť podporuje aj samotné znižovanie energetickej náročnosti domu.

5. Ekonomika

Okrem energetickej náročnosti či chybovosti pri stavbe sa čoraz viac rozoberá ubúdanie stavebných pozemkov. Dvojgeneračné bývanie sa stáva pri bývaní čoraz aktuálnejšou témou.

Dobrá rada: V tomto aspekte majú nesporné výhody masívne stavby z kompletného stavebného systému, pretože bez problémov umožnia kedykoľvek dostavať ďalšie poschodie.

6. Bez hluku

Kto by nechcel mať doma pokoj a chrániť sa pred hlučnými susedmi či hlukom z vedľajšej izby?

Dobrá rada: Účinným receptom je kombinácia ťažkej stropnej alebo strešnej konštrukcie a akustických tehál.

Ak si vyberiete kvalitné komponenty od jedného výrobcu, ktorý dokáže tieto atribúty splniť, máte viac ako spolovice vyhraté. Skúste sa pozrieť na novú iniciatívu HELUZ www.zmysluplnycelok.sk.

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje