Ako doma využiť drevené palety a vyťažiť z nich maximum

image 38373 25 v1

V obchodoch by ste ho hľadali márne. A napriek tomu si nábytok z paliet užíva svoje miesto v interiéroch aj exteriéroch. V podobe sedačiek a stolíkov sa pýši v nejednej hipsterskej kaviarni. Obyčajný odpad sa povýšil na trendovú záležitosť.

      Bývate v podnájme a nemôžete vŕtať do steny? Priložte k nej paletu a máte miesto na obrázky, kvety aj na knihy. 

      Pre tých, ktorým chýba pivnica či balkón, kde by mohli odložiť bicykel, sa núka takéto nenáročné riešenie. 

VÝHODOU PALIET JE, ŽE SÚ Z DREVA. TO ZNAMENÁ, ŽE ICH MOŽNO OPRACOVAŤ, VYBRÚSIŤ, OPÁLIŤ, NAMORIŤ ČI NATRIEŤ ĽUBOVOĽNOU FARBOU.
Pred akoukoľvek úpravou však palety treba dôkladne skontrolovať, kde-tu môže vytŕčať klinec, ktorému treba dať po hlave, aby pri brúsení nepoškodil brúsku. 

      Štandardné rozmery europalety sú 120 x 80 cm. 

Vankúšov nikdy nie je dosť. Pri paletách platí vankúšové pravidlo dvojnásobne. 

PRI VÝROBE POSTELE Z PALIET – EŠTE PREDTÝM, NEŽ ZAČNETE ČOKOĽVEK PÍLIŤ A REZAŤ – JE DOBRÉ NAJPRV SI NAUKLADAŤ PALETY VEDĽA SEBA, PRÍPADNE NA SEBA, AK CHCETE „VYŠŠIE“ SPANIE.
Až potom sa rozhodnite, či predsa len zoberiete pílku do rúk alebo využijete prípadnú vzniknutú vyčnievajúcu plochu napríklad na odkladanie kníh, budíka a iných „príposteľných“ drobností. Vzhľadom na nerovnosti a nedokonalosti paliet bude chvíľu trvať, kým si vymodelujete to správne „letisko“. Palety nie sú najľahšie, preto je lepšie pracovať v tandeme. 

      Vankúš s kvetinovou potlačou F&F Home, 11,59 €, Tesco

      Poťah na vankúš KUDDVIVA, 40 × 60 cm, 8,99 €, IKEA

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteV MALÝCH ZÁHRADÁCH SA PALETY ZÍDU NAPRÍKLAD NA VERTIKÁLNE PESTOVANIE KVETOV ČI ZELENINY.
Menšie kvetináče možno umiestniť priamo do paliet, tie väčšie len voľne zavesiť. Vhodné na pestovanie sú rastliny, ktoré nepotrebujú na zakoreňovanie príliš hlboký substrát. Ten tu vysychá rýchlejšie, preto je potrebná častejšia zálievka. 

      Palety môžete zohnať vo svetlom aj tmavom vyhotovení. Okrem štandardných rozmerov sa na zákazku vyrábajú aj palety s atypickými rozmermi. 

      V záhradnom domčeku či v letnej kuchyni môžete doskami z paliet obiť hoc aj celú stenu. 

      Výroba nábytku z paliet chvíľu trvá, vyžaduje si zručného domáceho majstra a dobrý nápad.

      Ako sedák dobre poslúži aj starý matrac či väčšie vankúše. 

CENY PALIET SÚ RÔZNE. AK SA VÁM NEPODARÍ ZOHNAŤ STARÉ, POUŽITÉ EUROPALETY ZADARMO, POČÍTAJTE PRIBLIŽNE S CENOU OD 3 € ZA KUS. 
Za nové europalety si budete musieť priplatiť viac, miestami sa ceny vyšplhajú až na 8 €. No i tak vás domáca výroba stolíka na kolieskach či postele vyjde lacnejšie ako kúpa dreveného nábytku.

text Martina Deríková
foto F&F Home, IKEA, isifa/Shutterstock
zdroj časopis Tvorivé bývanie 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Neskutocny hnus.

  2. palety su chemicky osetrene, a urcite to nebude zdraviu prospesne ked sa Vam to bude odparovat v interieri, pani pisatelka doma si robte co chcete ale neradte ludom taketo hluposti

    1. Pani pisatelka si môže písať čo chce a aj doma si môže robiť čo chce.
      Tak tu nedávaj kolonku:komentáre,a nemusíš potom hysačit.

  3. Tuto môj kolega je taký paletár, každú jednu uchmatne, kúri tým.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.