Pri zariaďovaní obývačky myslite na štyri zásady

Pri zariaďovaní obývačky myslite na štyri zásady

Obývačka by mala byť priestranná, spoločenská a plná denného svetla. Ak dodržíte tieto štyri zásady, budete sa v nej cítiť komfortne a zdravo.

Obývačku neraz predurčuje už vopred daná dispozícia bytu – či už priechodnosť miestnosti alebo jej veľkosť. Niekedy jej však vyjde miesto pod šikmou strechou. Zmeny tvaru strechy sa báť netreba, práve naopak; predurčuje ju k originálnemu zariadeniu a využitiu. Ide o skvelú príležitosť, ako z obývačky vytvoriť priestor plný denného svetla, v ktorom sa budete cítiť príjemne vy, aj vaši hostia. Pri jej zariaďovaní však nezabúdajte na tieto štyri zásady.

1. Ukážte všetkým, aký máte talent

Ak vás baví vo voľnom čase niečo tvoriť, tak sa s tým smelo pochváľte vašim známym. Či už kreslíte, maľujete alebo napríklad vyrezávate z dreva, práve obývačka je miesto, kde môžete vaše výtvory umiestniť. Vášmu koníčku sa dostane uznania a zvýrazní ducha tohto reprezentatívneho priestoru.

Takisto ukážte, aké knihy radi čítate – krásna knižnica plná kvalitnej literatúry zahreje pri srdci nejedného vášho priateľa, či člena rodiny. A ak je vaším relaxom napríklad pletenie, využite to a vyrobte si deku. Takú originálnu a jedinečnú určite v obchode nekúpite.

Ukážte vašim hosťom, čo radi robíte a čítate.

2. Nepodceňujte vetranie

Nezabúdajte na čerstvý vzduch. Určite otvárajte okná počas upratovania, pred návštevou a, samozrejme, po jej odchode.

Strešné okná VELUX ponúkajú možnosť vetrania pomocou ventilačnej klapky – nevytvára prievan a zabezpečuje neustálu cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Po odchode hostí stačí otvoriť okná a vďaka komínovému efektu sa za niekoľko minút vzduch v obývačke vymení.

3. Bez denného svetla to nepôjde

Obývačka je jedným z priestorov, ktoré majú za cieľ hostí upútať a možno inšpirovať. V jednoduchosti je krása; a tú zvýrazňuje aj dostatok denného svetla. Práve preto, že sa v nej často zdržiavajú členovia rodiny i hostia, treba dbať na jej maximálne presvetlenie. Ak sa nachádza pod šikmou strechou možno ju okrem fasádnych okien obohatiť o strešné okná. Tie dovnútra totiž prinesú až dvakrát viac denného svetla ako okná vsadené do fasády.

Rada odborníka:

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste„Niekedy sú hlbšie časti obývačky tmavšie, ako je vhodné. Pre priestory, ktoré sa nachádzajú blízko ku stredu dispozície pod strechou, existuje jednoduché riešenie – inštalácia dodatočného zdroja denného svetla, ako je svetlovod alebo svetlík. Tie navyše šetria zdroje elektrickej energie, keďže majitelia počas dňa nemusia v hĺbke priestrannej obývačky prisvetľovať umelo,“ vysvetľuje architektka spoločnosti VELUX, Ing. arch. Klára Bukolská.

Obývačka neslúži len hosťom, ale aj vám.

4. Neprežeňte to s množstvom nábytku

Trendy v zariaďovaní už dlhší čas inšpiruje severský duch – teda využitie jednoduchého, ale za to kvalitného nábytku, ktorý je podčiarknutý príjemnými detailmi a doplnkami. Jemné, pastelové farby na stenách môže doplniť mierne kontrastný koberec, alebo príjemná vzorovaná tapeta. Prípadne kombinujte s drevom; interiér bude obohatený o prírodný materiál, pričom dosiahnete prirodzený a nenútený kontrast.

Nezabúdajte ani na pohodlné sedenie. Či už ste veľmi spoločenskí a často hostíte svojich priateľov a rodinu, alebo máte radi súkromie, nemali by ste podceniť výber pohovky a kresiel. V obývačke môžete oddychovať a tráviť čas aj osamote. K príjemnejšiemu tráveniu času vám dopomôže aj komfortné sedenie.

Tip: tienenie umocní hru denného svetla

Tieniace doplnky sú veľmi praktickým pomocníkom; prostredníctvom nich môžete totiž denné svetlo vo výraznej miere regulovať. V sortimente VELUX sa nachádza viac ako stovka rôznych tieniacich doplnkov, ako sú úplne zatemňujúce, plisované, dvojité plisované alebo rímske rolety. Na ich vzhľade kooperovala firma s prestížnou európskou agentúrou na predikciu trendov, Trend Union.

www.velux.sk/zdrave-byvanie

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.