kupelna so stvrtym rozmerom
Galéria (8)

Kúpeľňa so štvrtým rozmerom

Kúpeľňa je miesto, kde sa začína a končí každý náš deň. Už niekoľko rokov sa jej venuje veľká pozornosť. Bez ohľadu na veľkosť má kúpeľňa plniť nielen úlohu očisty tela, ale mal by to byť priestor, ktorý pôsobí útulne, príjemne, kde môže každý oddychovať a relaxovať. Často sa však zabúda ešte na jednu dôležitú funkciu – skladovanie. Veď sa len pozrite do tej vašej, čo všetko sa tam nájde. Ak teda chcete mať kúpeľňu, ktorá dobre vyzerá a máte v nej všetko potrebné po ruke, upriamte svoj pohľad na kúpeľňový nábytok a rozličné užitočné doplnky.

Galéria

Vo väčšine kúpeľní je príliš málo miesta na to, aby sa do nich zmestil ešte aj nábytok. Aspoň naoko to tak vyzerá. V skutočnosti sa v každej kúpeľni skrýva neuveriteľné množstvo vecí, ktoré sú uložené na neuveriteľných miestach. Ku klasike kúpeľňového nábytku patria závesné skrinky so zrkadlom. Umiestňujú sa nad umývadlo a majú tam svoje miesto najmä veci každodennej hygieny. Kúpeľné pomôcky a nádobky s telovou a vlasovou kozmetikou nájdete poukladané prakticky všade, kde je aspoň kúsok vodorovnej plochy – na okrajoch vane, na umývadle alebo na „rímse“ v mieste ukončenia inštalačnej priečky.

Medzi štandardnú výbavu takmer každej kúpeľne patria police pripevnené na stene a závesný drôtený systém. Ak je v rámci kúpeľne nejaký výklenok, určite aj tu nájdete zopár políc. Majú svoje opodstatnenie napríklad vtedy, keď je kúpeľňa zároveň aj práčovňou a treba tu nájsť miesto na pracie a čistiace prostriedky. V každej, aj tej najmenšej kúpeľni zaručene nájdete voľné miesto pod umývadlom. Keďže ide o „úzkoprofilový tovar“, bola by škoda nevyužiť ho. Napriek tomu tu často nachádzame iba vedrá, handry či zvony na čistenie odtoku. Aj keď skrinky pod umývadlá sú už samozrejmosťou, v praxi sa s nimi predsa len stretávame menej.

Problém s nezvládnuteľným chaosom v kúpeľni, ktorý spôsobuje nedostatok úložných priestorov, často vyplýva z toho, že ľudia zariaďujú svoje kúpeľne živelne. Jednotlivé zariaďovacie predmety dokupujú postupne, a to bez toho, aby spolu navzájom súviseli alebo do seba logicky zapadali. To málo miesta, ktoré sa tu nájde, sa potom využíva veľmi neefektívne.

Nábytok v kúpeľni?

Nábytok určený do kúpeľne musí byť viac než len praktický. Musí byť rafinovaný! Touto myšlienkou sa riadi väčšina výrobcov kúpeľňového nábytku. Zostavy sa často riešia tak premyslene, že dokážu využiť všetko voľné miesto bezo zvyšku. Na skrinku, kde je zabudované umývadlo, bezprostredne nadväzuje horná časť so zrkadlom a s osvetlením, horné skrinky a police, vysoké skrinky alebo nízke skrinky, ktoré slúžia ako kozmetický stolík. Vnútorné vybavenie týchto zariaďovacích prvkov tiež zodpovedá špecifickým nárokom kúpeľne. Pri skrinkách sa osvedčili napríklad dvierka s plytkými poličkami – podobné, aké sú v chladničke, kde je možné prehľadne a bezpečne zoradiť fľaštičky, tuby a nádobky – veď každá má iný tvar a veľkosť.

Nazmar určite nevyjdú ani zásuvky, vešiaky či výsuvné regály, ktoré sú oveľa prehľadnejšie ako klasické police. Veď vždy je dobré mať poruke zásobu čistých uterákov, fén s natáčkami alebo súpravu na pedikúru. Veľmi populárnym prvkom moderných dizajnových kúpeľní je umývadlo zabudované do pultu. Takýmto jednoduchým spôsobom si vytvoríte priestor na množstvo vecí dennej potreby a nemusíte ich zakaždým odkladať niekde do police alebo do skrinky. Na zabudovanie do pultu možno použiť všetky typy umývadiel – od klasicky tvarovaných až po extravagantné sklenené kúsky, ktoré sú do plochy pultu zapustené, polozapustené alebo trčia nad ním, akoby boli na doske iba položené. Pod umývadlovým pultom je priestor na skrinky a police. Univerzálnym doplnkom, ktorý sa objavuje v kúpeľňových radoch mnohých renomovaných firiem, sú nízke zásuvkové skrinky na kolieskach. Môžu slúžiť aj ako príručný stolík alebo ako stolička. V prípade, že ich práve nepotrebujete, jednoducho ich zasuniete pod umývadlo ako obyčajnú skrinku.

Nábytok áno. No z čoho?
Ak ide o materiálové prevedenie, najčastejšie sa používajú a ešte stále sú najlacnejšie plasty a kovy. Ak si želáte niečo exkluzívnejšie, nie je už problém v súčasnosti naimpregnovať proti vlhkosti drevo, prútie alebo textil. Čo sa týka povrchových úprav kúpeľňového nábytku, podobne ako v kuchyniach, aj tu sa často objavujú lakované dosky s vysokým leskom, laminát a fólie, ktoré môžu mať rozličné farby a vzory imitujúce drevo, kameň a podobne.

Štýlovo je prípustné všetko a záleží skutočne iba na individuálnom vkuse užívateľa. V ponuke sú moderné, klasické alebo rustikálne modely a čoraz častejšie sa stretávame aj so zaujímavými prienikmi rozmanitých protichodných štýlov. Výnimkou nie je napríklad klasický dizajn v šate moderných materiálov alebo, naopak, tvarovo jednoduchý moderný dizajn, ktorý v duchu návratu k prírode nesie znaky tradičného nábytku.

A čo so zrkadlom
?
Zrkadlo z tvrdeného skla nesmie v kúpeľni chýbať. Moderný vzhľad sanity spolu s ostatnými minimalistickými doplnkami a nábytkom vplýva na celkové riešenie kúpeľne, výber materiálov na podlahy a steny a v neposlednom rade i na kompozíciu rozličných zrkadiel, zrkadlových skriniek alebo väčších zrkadlových plôch s ich funkčným doplnkovým osvetlením. Zrkadlo v tomto priestore dokáže robiť zázraky – opticky ho zväčšuje, rozjasňuje a rozihráva. Jeho usporiadanie má však tiež svoje pravidlá a zásady. Zrkadlo s osvetlením pri umývadle má svoj priestor vyhradený vo výške 120 cm od podlahy smerom hore, a to len v prípade, že má umývadlo zabudovanú stojanovú batériu. Ak je armatúra vyvedená zo steny, všetky predmety musia byť umiestené o niečo vyššie – 130 cm od podlahy smerom hore.

Veľké zrkadlové plochy vyžadujú úplne hladký povrch steny ako podkladu a minimálnu hrúbku zrkadla 4 mm. Pri hrúbke 6 mm a viac možno do rozmeru asi 150 cm spraviť aj ozdobnú fazetu zrkadlovej plochy. Šikovné ruky kvalifikovaných remeselníkov a kvalitné lepidlá dojem priestrannosti kúpeľne znásobia.

Drobnosti na každý deň
Vašimi každodennými spoločníkmi v kúpeľni sú aj misky a dávkovače na mydlo, stojany a poháriky na zubné kefky a množstvo ďalších praktických doplnkov, ktoré pomáhajú udržať v kúpeľni aspoň aký-taký poriadok. Povedali by ste si, že sú to prozaické vecičky. A predsa sa poprední dizajnéri zaoberajú ich vzhľadom a výrobcovia kúpeľňových doplnkov si dajú aj na takýchto maličkostiach záležať. Väčšinou sa snažia o to, aby ladili s dizajnom jednotlivých kúpeľňových sérii. Na trhu sa však nájdu aj originálne kúsky, ktorými svoju kúpeľňu oživíte a rozveselíte.

Svetoví výrobcovia kúpeľní prichádzajú každoročne na trh s novými kolekciami – ponúkajú navzájom zladené umývadlá, vane, zrkadlá, ale aj nábytok a doplnky. Pri tvorbe nábytku kladú dôraz na premyslený dizajn, elegantné, čisté línie, príťažlivé povrchy, prepracované detaily, rafinované osvetlenie, účelné úložné priestory a s tým súvisiacu dokonalú funkčnosť. Všetko sa zameriava na to, aby ste ako zákazník nemali problém zariadiť si praktickú a harmonicky zladenú kúpeľňu.

Jednoduché, ale účinné!

Ak svoju zabývanú kúpeľňu nechcete nijako radikálne reorganizovať, ale predsa len by ste chceli jej vzhľad trochu „vyčistiť“ a zjednotiť, možno vám pomôžu tieto jednoduché triky:

• Police, práčku alebo kotol umiestnený vo výklenku môžete zakryť zaťahovacou roletou alebo žalúziou. Ak máte po bokoch dosť miesta, do úvahy prichádza aj posuvná stena na koľajničkách.

• Ak sa vám pozdáva nápad so skrinkou na kolieskach, podobným spôsobom poslúži aj obyčajná taburetka. Sedací nábytok v kúpeľni oceníte hneď po tom, ako si porovnáte kvalitu sedenia na okraji vane so sedením na pohodlnej a stabilnej ploche. Okrem toho, ak má taburetka úložný priestor, môžete do nej odkladať napríklad špinavú bielizeň.

• Veľmi obľúbený je závesný drôtený systém, ktorý je v ponuke taký pestrý, že dokáže vyriešiť ukladanie prakticky čohokoľvek. Jeho inštalácia je pritom veľmi jednoduchá. Ak sa vám nechce vŕtať do steny nové diery, kúpte si košíky a police, ktoré sa dajú zavesiť na kúpeľňové dvere, na dvere skrinky, na existujúcu policu alebo na klinec, ktorý už z neznámych dôvodov dávno trčí zo steny.

Text: Erika Vodičková
Foto: Duravit, Ideal Standard, IKEA, Laufen, Villeroy & Boch
Zdroj: Všetko o kúpeľni

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.