image 41938 25 v1

Dĺžku života ovplyvňuje aj spôsob bývania

Americký výskum odhalil možnosť, ako sa dožiť vysokého veku. Úspech sa neskrýva ani v strave ani v dennodennom cvičení, ale v spoločnom, rodinnom spolunažívaní.

Ľudstvo už od nepamäti hľadá recept na dlhý život v dobrom zdraví a aj dnes celé vedecké tímy pracujú na tom, aby zistili, ako sa to dá dosiahnuť. Americkí odborníci sa rozhodli skúmať istú malú dedinku v USA, ktorej obyvatelia žijú priemerne o niekoľko rokov dlhšie ako ostatní. Výskumníci dlhší čas pozorne sledovali ako vyzerá ich deň s nádejou, že tak prídu veci na koreň. Keď však dedinčania vstali, jedli to isté čo iní, potom išli do práce, po návrate domov pripravili večeru, starali sa o svoje rodiny, jednoducho, všetko robili rovnako ako väčšia ľudí vo svete. Od ostatných sa ničím výrazne neodlišovali. Po čase si to však všimli, uvedomili a pochopili. Jediné, čím sa líšil život ľudí v tejto dedine od života za jej hranicami bol spôsob trávenia voľného času a komunikácie medzi rodinami a susedmi.

V ich životoch prevládala spolupatričnosť nad individualizmom. Neboli opustení, neboli sami, neboli zahĺbení do svojich vlastných pocitov za zatvorenými dverami svojej izby. Všetko, čo sa im odohrávalo v duši, riešili so svojimi najbližšími. Predkovia týchto dedinčanov sa presťahovali za prácou do veľkého sveta za oceánom z Talianska. A oni dodnes žijú presne podľa zvykov, ktoré si priniesli z rodnej krajiny, kde je rodina silnou a stabilnou inštitúciou, nachádzajúcou sa na vrchole rebríčka hodnôt. Rodinný, komunitný spôsob života, kde s priateľmi a najbližšími zdieľame nie len priestor na život, ale aj svoje radosti a starosti, to výskumníci vyhodnotili ako kľúč k dlhovekosti.

Aj my na to máme!

Poštová banka sa v prieskume zaujímala aj o zvyklosti nás Slovákov a zistila, že sa uberáme správnym smerom. Bývanie osamote u nás ešte stále nie zvykom. Doteraz sme neprepadli „západného štýlu“, podľa ktorého sa mladí po dosiahnutí veku dospelosti osamostatňujú a odchádzajú bývať do prenajatého bytu. Len 3 % mladých do 29 rokov u nás býva osamote. Život s rodinou, hoci na menšom priestranstve, uprednostňujeme pred uzatváraním sa do samoty. Najčastejšie má nehnuteľnosť v ktorej bývame do 80m2 a tri izby. V priemere tak vychádza 1,3 izby a 35m2 na jedného člena domácnosti. Spravidla viac izieb na jedného obyvateľa ponúka bývanie v dome, ktorý však vlastní menej ako polovica našincov. Najviac času trávime v obývačke, čo tiež naznačuje, že nepatríme medzi individualistov zatvárajúcich sa medzi štyrmi stenami vlastnej spálne, ale medzi rodinne založené národy, ktoré sa stále radšej rozprávajú s blízkymi ako sami so sebou.

Ľahká cesta k rodinnej pohode

Ak vám ku šťastiu a dosiahnutiu dlhovekosti nechýba nič okrem vlastného bývania, alebo chcete vdýchnuť do svojho staršieho hniezda svieži vietor, práve teraz je na to najvhodnejší čas. „Úver na bývanie Užitočné bývanie od Poštovej banky môžete použiť aj bezúčelovo, napríklad aj na rekonštrukciu vášho bývania, pri ktorej nepríde k výraznej zmene charakteru nehnuteľnosti,“ hovorí Gabriel Balog, riaditeľ odboru retailových produktov. „Keď však plánujete kúpu nehnuteľnosti, v júli a v auguste máte jedinečnú šancu využiť úrokovú sadzbu 1,45 % pri 3-ročnej fixácii. Túto úrokovú sadzbu garantujeme počas dvoch letných mesiacov každému klientovi.“ V Poštovej banke si však môžete požičať ešte lacnejšie, a to s pomocou vašich blízkych. „K úveru na bývanie Užitočné bývanie si môžete zriadiť službu Úspora, ktorú ponúkame ako jediní na Slovensku. Vďaka svojim úsporám a úsporám svojich blízkych tak môžete získať najlacnejší úver na trhu. Stačí, ak si vaši rodičia, starí rodičia, súrodenci uložia svoju finančnú rezervu na sporiaci účet v Poštovej banke. Peniaze budú mať stále po ruke, môžu s nimi ľubovoľne nakladať a vy vďaka svojim a ich úsporám ušetríte na mesačnej splátke, úrokovej sadzbe a celkovej preplatenosti úveru,“ upozorňuje na výhodu služby Úspora Gabriel Balog. Ak by si klient vzal úver vo výške 50 000 Eur a súčet úspor na sporiacich účtoch prepojených s týmto úverom by aj vďaka jeho blízkym dosiahol výšku 25 000 Eur, úroková sadzba 1,45 % sa zníži o polovicu na 0,725 %. Viac informácii o úvere na bývanie Užitočné bývanie nájdete na pobočkách Poštovej banky.

ZDROJ PR článok spoločnosti Poštová banka, a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.