image 34832 25 v1
Galéria (7)

Aký sadrokartón zvoliť do ľahkej priečky

Sadrokartón prináša majiteľom bytov a domov veľmi praktické riešenia. Na slovenskom trhu dnes nájdeme veľa typov sadrokartónu so zdokonalenými vlastnosťami, stačí len vybrať, ktorý je pre vaše požiadavky ten pravý a ako ho správne použiť. Máme pre vás 6 užitočných tipov, ako postupovať.

Galéria

Suchá výstavba
Suchá výstavba
Suchá výstavba
Suchá výstavba
Suchá výstavba
Suchá výstavba

Aby sadrokartón nepraskal

Hoci je inštalácia sadrokartónových dosiek jednoduchšia v porovnaní s inými stavebnými postupmi, majster by mal mať pri nej dostatok vedomostí a naporúdzi odbornú radu a pomoc. Keď sa príprava podcení, následkom môžu byť práve trhliny. Častou chybou býva nesprávne zatmelenie výstužnej pásky alebo jej úplné vynechanie v spojoch medzi sadrokartónovými doskami. Pri napojeniach na okolité konštrukcie pomôže aj použitie separačných pások. Praskliny môžeme pozorovať aj v novostavbách, kde ešte celá konštrukcia domu pracuje a vyvíja tak tlak aj na ľahké priečky. Stáva sa aj to, že sadrokartónové dosky sú montované vo vlhkom, nevyhovujúcom prostredí, vtedy doska do seba nasaje vlhkosť a zväčší svoj objem. Následne sa pri náhlom zvýšení teploty vykurovaním priestoru vlhkosť vyparí, doska svoj objem zmenší a spoje sa môžu posúvať. Najistejšie je vyhľadať odborníka, ktorý má skúsenosti s optimálnym zaťažením priečok a podhľadov i s rozmiestnením závesov a nosných profilov.

Aký sadrokartón do kúpeľne

Typy sadrokartónových dosiek sa odlišujú farbami, ale aj reálnymi vlastnosťami. Základná biela doska s hmotnosťou 8,5 kg/m2 je vhodná do priestorov zaťažených bežnou vlhkosťou – do obytných a kancelárskych priestorov. Do priestorov s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo WC, sa odporúča použiť zelené sadrokartónové dosky, ktoré sú impregnované. V kúpeľniach by sa mali impregnované dosky použiť na všetky vodorovné aj zvislé konštrukce, to znamená aj na steny pod obkladom a na strop. Na miestach, ktoré sú priamo vystavené vode, ako sú sprchovacie kúty, je potrebné na dosku naniesť hydroizolačný náter a do rohov aplikovať izolačné pásky. Až na tieto vrstvy sa môže pomocou flexibilného lepidla lepiť keramika.


Častou chybou býva nesprávne zatmelenie výstužnej pásky alebo jej úplné vynechanie v spojoch medzi sadrokartónovými doskami.

Sadrokartón aj pri bazénoch?

Na steny a stropy domácich bazénov a priestory na wellness odolnosť zeleného sadrokartónu nestačí. Treba zvoliť typy sadrových dosiek, ktoré sú určené na väčšie zaťaženie vlhkosťou. Na takéto využitie sú vhodné dosky na báze sadry s vrstvou sklenej tkaniny väčšinou sivej farby. Na miesta extrémne namáhané vlhkosťou, ako sú bazény bez vzduchotechniky, sauny alebo práčovne, sú na trhu špeciálne cementové dosky, ktoré majú najvyššiu odolnosť proti vlhkosti.

Protipožiarny sadrokartón

Požiadavku na protipožiarny sadrokartón zaraďuje do projektu projektant, pričom v bežných bytových priestoroch väčšinou nie je dôvod na stavbu priečok s vyššou protipožiarnou odolnosťou. Špeciálny protipožiarny sadrokartón, ktorý spoznáme podľa červenej farby, sa najčastejšie využíva v podkroviach, na interiérovú úpravu šikmín strechy. Pri protipožiarnej ochrane šikmej strechy je dôležité aj využitie minerálnej tepelnej izolácie. Okrem toho, že výborne tepelne izoluje a optimálne vypĺňa priestor medzi krokvami a trámami v strešnej konštrukcii, je úplne nehorľavá.


Priečka s vloženým plechom, opláštená akustickými a protipožiarnymi doskami Knauf Diamant. 

Ako sa chrániť pred hlukom

Sadrokartónové priečky majú v porovnaní s pórobetónom a ľahkými tehlami výhodu sendvičovej konštrukcie. Keďže sú zložené z niekoľkých vrstiev, oceľovej konštrukcie a minerálnej vlny, dokážu zabezpečiť vyššiu vzduchovú nepriezvučnosť. Účinnosť zvukovej izolácie pritom závisí v prvom rade od objemovej hmotnosti dosiek. Pri menšom zaťažení hlukom vyhovujú aj biele dosky s 8,5 kg/m2, alebo červené s 10 kg/m2. Tam, kde je potrebná lepšia zvuková izolácia, sú vhodné modré dosky s hustotou 12,8 kg/m2 a na trhu sú aj špeciálne dosky s objemovou hmotnosťou 17,5 kg/m2 určené na akustické konštrukcie napríklad vo zvukových štúdiách. Zvuková izolácia by však nebola účinná bez viacvrstvového opláštenia sadrokartónom a výplne z minerálnej vlny. Táto kombinácia je ideálna. Minerálna vlna má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk najmä vo vyššej časti spektra, sadrokartón zase tlmí hlbšie zvuky. Navyše, pružnosť minerálnych vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie dutiny. Čoraz častejšie sa stretávame aj s požiadavkou na zvukovú izoláciu existujúcej murovanej steny. Tu je ideálne nainštalovať predsadenú stenu zloženú z oceľovej konštrukcie, minerálnej izolácie a jednej alebo dvoch vrstiev sadrokartónových dosiek. V interiéroch dnes majitelia preferujú ekologické izolačné materiály vyrobené technológiou ECOSE, teda použitím technológie spojiva bez formaldehydu.


Stavba priečky

Možnosť upevnenia ťažkých zariadení

Sadrokartónové priečky dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo či záchod. Jedna „hmoždinka“ unesie pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky až 65 kg, v závislosti od druhu konštrukcie. V ponuke výrobcov sadrokartónu však nájdeme aj špeciálne modré dosky s názvom Diamant, ktoré majú oveľa vyššiu tvrdosť povrchu, tuhosť jadra a odolnosť proti mechanickému namáhaniu. Vďaka svojim vlastnostiam sa využívajú aj na vystuženie nosných stien drevostavieb a sú univerzálne aj z pohľadu akustickej izolácie a protipožiarnej ochrany.

Text: Ingrid Kantorová
Foto: Knauf Insulation

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.