Ako na tapetovanie stien

ako na tapetovanie stien

Ak si váš interiér pýta zmenu, darujte mu tapetu. Jedna vytapetovaná stena zútulní a rozžiari celú miestnosť. Za niekoľko hodín zmeníte charakter nudnej obývačky na dôstojnú eleganciu či hravú farebnosť.

UROB SI SÁM
náročnosť:

*
čas: 3,5 hodiny
náklady: 72 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                           72 €
vliesová tapeta       55,05 €
Karki Rasch, 3 zvitky
► penetračný náter    11,35 €
Barlet, 5 l
► lepidlo                     5,60 €
lepidlo na vliesové tapety Hornbach

Náradie a pomôcky

► nádoba na miešanie lepidla
► mriežka
► valček na nanášanie lepidla
► štetec
► meter
► nožnice
► ceruzka
► vodováha/olovnica
► hubka
► mäkká tapetárska kefa
► širší gumový valček
► úzky valček z mäkkého plastu alebo gumy
► orezávací nôž
► orezávacie kovové pravítko

PRACOVNÝ POSTUP1. Odstránenie krytov

Zo steny odstránime všetky ochranné kryty zásuviek a vypínačov. Nesmieme pri tom zabudnúť vypnúť elektrický prúd.

2. Penetrácia
Na stenu je nevyhnutné naniesť penetračný náter. Vyrovná sa ním podklad aj savosť steny. Aby sme nezašpinili podlahu, rozprestrieme na ňu starý kartón.

3. Ukončenie penetrácie
Kým penetračný náter vsiakne, máme čas na prípravu lepidla a ostatných pomôcok.

4. Tapetovací stôl
Tapetovací stôl by nemal chýbať žiadnemu tapetárovi, pri svojpomocnom (jednorazovom) tapetovaní sa však bez neho zaobídeme.

5. Lepidlo
Lepidlo na tapety rozriedime vo vode, ktorá môže byť vlažná, nie však horúca. Na vliesové tapety používame výhradne lepidlo určené na vliesové tapety.6. Meranie tapiet

Na tapetovacom stole si označíme výšku steny, v štandardných bytoch je to zväčša 2,6 m.

7. Strihanie tapiet
Tapety striháme na pásy podľa vyznačeného rozmeru, pričom si nechávame 5 až 10 cm rezervu na horné aj dolné zarezanie.

8. Pozor na vzory
Ak máme na tapete vzor, ktorý musí nadväzovať, pásy priložíme k sebe a počítame s potrebnou rezervou.

9. Rolovanie
Nastrihané pásy zrolujeme. Na rubovú stranu si môžeme ceruzkou naznačiť, ktorá časť tapety sa má nalepiť hore, aby sme sa nepomýlili.

10. Vodováha
Keďže rohy miestnosti nemusia byť rovné, pri lepení prvého pásu použijeme vodováhu. Ak nemáme laserovú, postačí aj olovnica.

11. Nanášanie lepidla
Pri vliesových tapetách lepidlo nanášame na stenu. Postupujeme po pásoch. Ak lepidlo nanesieme na väčšiu plochu, uschne.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste12. Lepenie
Tapetovať začíname na strane, ktorá je viac viditeľná pri vstupe do miestnosti. Prvý pás, rovnako ako ďalšie lepíme odhora. Ak nám tapeta nedrží, môžeme časť steny ešte raz pretrieť lepidlom.

13. Strihanie
Na miestach, kde nám tapeta prekrýva otvory (svetlá, zásuvky), ju jednoducho vystrihneme.

14. Ďalšie pásy
Rovnakým spôsobom postupujeme pri lepení ďalších pásov tapety. Lepíme ich tesne vedľa seba – vliesové tapety netreba prekrývať.15. Dolepovanie

Ak sa kraje tapety odlepujú, môžeme ich opatrne oddeliť a štetcom opätovne naniesť lepidlo. Zvyšky lepidla na povrchu tapiet hneď utrieme mokrou hubkou.16. Vyrovnávanie tapiet

Po nalepení každého pásu pritlačíme povrch tapety a vyrovnáme ju pomocou mäkkej tapetárskej kefy alebo širšieho gumového valčeka.17. Pritlačenie spojov

Každý spoj pritlačíme úzkym valčekom z mäkkého plastu alebo gumy. Valček nepoužívame, ak máme zle urobenú omietku, inak sa pretlačia aj hrbolčeky.18. Rezanie

Pri strope aj pri podlahe tapetu odrežeme pomocou orezávacieho kovového pravítka a orezávacieho noža. Ak pravítko nepoužijeme, okraj tapety bude zubatý.

19. Posledný pás
Pri lepení posledného pásu môžu nastať dve možnosti: buď budeme niekoľko centimetrov tapety dolepovať, alebo rezať. V tomto prípade sme rezali.

20. HOTOVO

dobré rady

Pred tapetovaním vymaľujme
Pred tapetovaním je dobré stenu vymaľovať rovnakou farbou, aká je na tapete. Zabránime tomu, aby nám cez prípadné vzniknuté škáry medzi tapetami presvitala iná farba. Je to vhodné najmä v prípade, ak je stena svetlejšia ako tapeta.

Prirodzené schnutie
Po nalepení a vyhladení tapiet musí lepidlo schnúť prirodzene. Na urýchlenie sušenia nepoužívame fén ani nevyvolávame prievan. V miestnosti by mala byť teplota približne 18 až 20 °C.

AKO UŠETRIŤ
Neobjednávajme a nekupujme viac zvitkov, ako naozaj potrebujeme. Pri výpočte množstva nám poradia v každej predajni s tapetami.


Text a foto:
Magdaléna Lukáčová, Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. To ako vyrezal otvor na zasuvku ten fuser??

  1. Lukaš, z toho si veľkú hlavu nerob. Tam príde skriňa

   1. Nešla. Skriňa.

 2. nevyzera to zle, ale ja by som sa bala. A navyse mam drahu tapetu, nechcela by som to znicit mojou nesikovnostou 😀

 3. Na internete nájdete obrovské množstvo informácií o tom, ako správne tapetovať .
  Ale aká je v skutočnosti pravda? Len skutočný majster tapetár dokáže nalepiť tapetu s presnosťou
  za ktorú by sa nemusel hanbiť. Ja som bol spokojný s prístupom tapetára Mariána Orosa a jeho tímu tapetujem.sk , Rýchla odozva na správy, správna konzultácia s kvalitným prevedením práce. Možem len pochválit…Tiež som premýšlal o samostatnom prevedení a lepeni, ale ak som si spomenul co všetko by ma to stalo ak by som to nalepil zle radšej som si to dobre premyslel a nechal to na profesionálov..

 4. Dobry den, my mame na stene, ktora ma hrubozrnnu omietku vliesovu tapetu, rada by som ju zmenila tak, ze na stenu pojde naplepka urcenana stenu, ako v tomto pripade postupovat a zmenit steny na hladkú, kde bude naplepka drzat? Dakujem za radu.

 5. Lucia Halašková says:

  Dakujem za presny postup no ja som kupila vliesovu tapetu pri ktorej je potrebne natierat lepidlom nie len stenu ale aj samotnu tapetu…ako potom postupovat?

  1. potom to nieje vliesova tapeta…

 6. Ako postupovat ak chcem dat na stropnu stenu polystyrenovu a dole soklovu listu? Najprv tapetu a potom listy alebo najskor nalepit listy a potom orezat tapetu?? Mam zmiesane nazory odbornikov. Dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.