Ako na domácu saunu

ako na domacu saunu

Aby človek zostal zdravý a vitálny, potrebuje predovšetkým zdravú stravu a pravidelný pohyb v prírode. Novú fyzickú aj psychickú silu však môže natankovať aj doma, napríklad vo vlastnej saune alebo v infračervenej kabíne.

Domáca sauna
Keď je vonku zima, organizmus prirodzene inklinuje k teplu. Pravidelné využívanie sauny však neznamená iba kompenzovanie túžby po teple, ale predovšetkým posilnenie tela, zvýšenie jeho imunity a všeobecného fyzického pohodlia. Potenie čistí organizmus zvnútra a slúži na detoxikáciu. Sauny sa odjakživa vyrábajú z prírodného dreva, pretože jeho nízka tepelná vodivosť umožňuje dotýkať sa stien a sedacích plôch, aj keď v saune vystúpi teplota na 90 °C. Vďaka svojej bunkovej štruktúre dokáže drevo ukladať teplo a pozvoľna ho odovzdávať. Pri tomto procese sa uvoľňujú rozličné látky, napríklad éterické oleje, ktoré produkujú typickú príjemnú vôňu dreva.

Vlastnoručné postavenie sauny
Pre domácich staviteľov sú v ponuke sauny v prvkovej a vo fošňovej konštrukcii, pričom obe možno relatívne ľahko zmontovať. Ako príklad uvádzame prvkovú saunu. Pozostáva z tepelne izolovaných drevených modulov, postaviť sa dá za pár hodín a bezprostredne po zhotovení ju možno používať. Na malú saunu postačuje pôdorys 150 x 200 cm, rodinná sauna už vyžaduje rozmery 200 x 250 cm. Využiteľná výška priestoru by nemala byť menšia ako 190 cm. Treba myslieť na to, že k veľkej kabíne patria aj veľké saunové kachle s vyšším príkonom a s príslušnými nákladmi na energie. Miestnosť, v ktorej sa nachádza sauna, potrebuje vždy čerstvý vzduch, preto kabínu umiestnime do priestoru s dobrým vetraním alebo naplánujeme prívod čerstvého vzduchu, napríklad z vedľajšej miestnosti prebúraním múru.

Aby sme sa vyhli tvorbe kondenzátu, postavíme kabínu minimálne päť centimetrov od steny (odvetrávanie zozadu). Medzi stropom a saunou by taktiež mala byť zabezpečená cirkulácia vzduchu. Ak je nad saunou studený strop, môže vznikať kondenzát. Tomuto efektu môžeme predísť vnútornou tepelnou izoláciou s parotesnou zábranou. Keďže domáce sauny sa často dodávajú bez spodného dielu, podlaha pod kabínou by mala odolávať teplu a vlhkosti, prípadne by mala stáť na izolovanej soklovej doske.

Bezpečnostný tip
V saune sa odporúča postaviť drevenú ochrannú mrežu v určitej vzdialenosti od horúcich kachlí, aby sa ich nikto v nepozornosti alebo v prípade pošmyknutia nemohol dotknúť. Saunové svietidlo môžeme namontovať na hociktoré miesto, len nie priamo nad saunovými kachľami!

Montáž
Najprv skontrolujeme, či máme k dispozícii všetky diely podľa zoznamu súčiastok. Z nástrojov potrebujeme akumulátorový skrutkovač, meracie pásmo, skladací meter, kladivo, ceruzu a vodováhu. Najprv na zemi rozložíme podkladový rám a na rohoch ho zoskrutkujeme (obr. 1). Vodorovnú montážnu polohu skontrolujeme vodováhou a pripevníme tesniacu pásku (obr. 2). Spojíme oba prvé prvky v rohových častiach a stavebný prvok nasadíme na podkladový rám (obr. 3). Výhodou je, ak pri tejto činnosti domácemu majstrovi niekto asistuje. Pripojíme a zoskrutkujeme ostatné prvky. Po vsadení dverí (dverové ostenie môže byť obojstranné) nasadíme a zoskrutkujeme aj strešný rám (obr. 4). Vnútorné lišty, na ktoré sa namontuje strop, pripevníme v správnej výške a následne vložíme stropné prvky (obr. 5 a 6). Nezabudnime zabudovať tesnenie (obr. 7). Potom zabudujeme vetranie (obr. 8), ako aj vnútorné vybavenie (saunové lôžka) a do inštalačných rúr zavedieme kabeláž. Nakoniec umiestnime a upevníme samotné kachle.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteInfračervené kabíny
Ľuďom, ktorí zle znášajú vysoké teploty a majú málo miesta a času, ponúka infračervená kabína dobrú alternatívu k parnému kúpeľu v saune. Môže slúžiť aj športovcom na zahriatie tela, ktoré spružňuje svaly a šľachy a znižuje nebezpečenstvo poranení. Výhodou infračervených kabín je jednoduchá a rýchla dostupnosť, koncentrácia tepla tam, kde treba a vysoká bezpečnosť, keďže nehrozí možnosť popálenia. Po zvýšení krvného obehu sa cirkulácia krvi stabilizuje, teplo má navyše pozitívny vplyv na liečenie vytknutí, nervových bolestí a svalových kŕčov. Keďže v infračervenej kabíne sa nezvyšuje vlhkosť vzduchu, možno ju postaviť takmer v každej miestnosti (napríklad aj v kúpeľni alebo spálni). Takéto kabíny sú k dispozícii aj do priestorov 1 x 1 m. Montáž je podobná ako pri saune, len vykurovanie sa zabezpečuje prípojkou 230 V. Na využívanie tohto zariadenia postačuje bežná zásuvka.

Náradie

  • meracie pásmo/skladací meter
  • vodováha
  • akumulátorový skrutkovač
  • set vrtákov do kovu
  • kladivo
  • skrutkovač

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.