/ Chalupa /

Čo urobiť, keď vám zamrzne visiaca zámka

visiaci zámok

Chalupy, chaty, kôlne – to sú miesta, kde sa často používajú visiace zámky. Tie sú však vystavené náročným klimatickým podmienkam a vzhľadom na menšiu frekvenciu používania sa často zasekávajú a zamŕzajú. Stačí, aby bola zámka otočená kľúčovou dierkou nahor, a vlhkosť z okolia v kombinácii s nízkymi teplotami urobia svoje.

Ak si nechcete znepríjemniť prvé chvíle na chate bojom so zamrznutou zámkou, kúpte si takú, ktorá je určená aj do extrémneho počasia a odolá vetru, dažďu, snehu i striedaniu teplôt. Najväčšiu pozornosť venujte zámkovej vložke vchodových dverí. Trh ponúka množstvo certifikovaných zámok, ktoré vydržia mnoho rokov. Určite sa vyhnite neznačkovým vložkám na kolíčkovom princípe s pružinami. Takéto zámky sú vyrobené z menej odolného materiálu. V kombinácii s nečistotami a so zvyškami nekvalitného maziva sú veľmi náchylné na poveternostné vplyvy. Vyberte si skôr kvalitnú cylindrickú vložku, ktorá nezamŕza, navyše vašu chalupu pomôže ochrániť pred nezvanými hosťami.

Aj pri výbere visiacich zámok, ktorými uzamykáte na chalupe napríklad kôlňu na drevo, hľadajte takú, ktorá je určená do náročnejších klimatických podmienok.

Ak vám už zámka zamrzla alebo sa zasekla aspoň raz, odporúčame ju vymeniť za novú. Je veľká pravdepodobnosť, že sa vám to stane opäť.

odomykanie zamrznutej zámky
Visiacu zámku na uzamykanie kôlne vyberte takú, ktorá je určená do externých podmienok. | Zdroj: Shutterstock

Tipy, ako zámku rozmraziť

  • Použitie rozmrazovacieho prípravku – časom môže viesť k znehodnoteniu zámky.
  • Nahriatie kľúča – narušuje však jeho štruktúru.
  • Horúca voda – môže pri nízkych teplotách rýchlo zamrznúť vnútri zámky.
  • Prevencia – zámky pred zimou premažte a vyčistite od nečistôt prípravkom určeným na zámky.

TEXT:  Jana Malik
FOTO: isifa/Shutterstock
ZDROJ: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Visiaci zámok už roky rozmrazujem malým plynovým horakom. Ohrejem teleso , je to niekoľko sekúnd a visiaci zámok sa dá normálne odomknúť. Pozdravom Juraj

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.