TwoTimer Sugana červená malina

TwoTimer Sugana červená malina

Dvakrát rodiaca, zázračná malina zo slnečného Južného Tirola. Prvá malina na svete, ktorá rodí dvakrát - začiatkom leta v júni a koncom leta v auguste znova. Senzačné kríženie dvoch známych odrôd: vynikajúca aróma pochádza od Autumn Bliss, plný, hustý rast od odrody Tulameen. Bohatá úroda dvakrát za leto, výborná chuť, dobrá skladovateľnosť, mimoriadne veľké, svetločervené plody. Odolná, mrazuvzdorná rastlina nenáročná na starostlivosť s hustým, zvislým rastom. Ideálna do záhrad a do nádob na balkón i terasu.

Maliny sa začínajú oberať hneď po skončení jahodovej sezóny a majú teda ako zdroj čerstvého ovocia veľký význam. Maliny vyžadujú dostatočne vlhkú a stredne ťažkú priepustnú pôdu bohatú na vitamíny. Tieto podmienky vytvoríte prisypaním mulčovacej zmesi z kompostu alebo lístia ku koreňom rastliny. Maline vôbec nevyhovuje ťažká pôda alebo hromadenie vody. Aj v prípade malín platí záhradnícke pravidlo: nevysádzať po sebe nič rovnakého. Na mieste, ktoré ste si zvolili pre výsadbu malináčov, by teda aspoň 4 roky predtým nemali rásť žiadne maliny.

Dôležité je ešte pred výsadbou obohatiť pôdu organickým hnojivom určeným špeciálne na ošetrovanie bobuľovín. Koreňový bal sa pred zasadením nechá poriadne nasať vodou.

Pri výsadbe malináčov je treba dbať na odstup medzi jednotlivými kríkmi – ten by mal činiť aspoň 30 cm; odstup medzi dvomi radami by mal byť 1,2 až 2,5 m. Pokiaľ máte pochybnosti o odstupe medzi rastlinami, zvoľte radšej väčšiu vzdialenosť, lebo nedostatočný odstup môže viesť k rôznym ochoreniam malináčov.
Naše malináče sú vhodné ako na pestovanie v rade, tak i v zoskupení. Na každej materskej rastline ponechajte najsilnejších asi 4-5 novo vytvorených šľahúňov a ostatné odstráňte. Tieto výhony vás potešia na budúci rok ovocím; musia sa pripevniť. Po zbere sa dvojročné výhony, ktoré zarodili, ustrihnú priamo nad pôdou.

Najneskôr po skončení zberu je potrebné rastliny znovu prihnojiť špeciálnym hnojivom na bobuľoviny, pretože už začiatkom septembra sa začína vytvárať základ na tvorbu pupencov v ďalšom roku.

Viac na  www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.