Jablkové dueto – dve odrody na jednom strome

jablkove dueto dve odrody na jednom strome

Dva druhy vynikajúcej kvality, ktoré sa vzájomne opelujú na jednom strome. Zlatožltý Golden dozrieva začiatkom októbra, červený Idared v septembri.

Tip pre vás:

Koreňový bal dreviny musí pred zasadením nasiať maximálne množstvo vody. Dlhé alebo poškodené korene by mali byť zastrihnuté. U rastlín dodávaných v korenáčoch dochádza ku splošteniu a stlačeniu koreňov. Tie je potrebné znovu rozmotať a rozprestrieť tak, aby mala zasadená drevina dostatočnú oporu. Pre zaistenie opory zarazte do zeme v smere vetra ešte pred nasypaním pôdy drevený kôl. Pri prisypávaní pôdy drevinou občas zľahka zatraste, aby sa hlina dostala do všetkých škár a dutín. Dôležité je, aby drevina nebola zasadená hlbšie, ako stála v štepnici, t.j. vrúbovací rez sa musí nachádzať nad úrovňou okolitej pôdy.

Po zasadení zľahka ušliapte pôdu okolo kmeňa a dôkladne zalejte. Aby sa vlhkosť dlho udržala, pokryte prírubu kmeňa (asi o priemere 40-50 cm okolo kmeňa) kompostom a hnojom. Udržujte prírubu v prvých rokoch rastu dreviny čistú – bez buriny a trávy, aby drevine nič neodoberalo živiny. Prírubu však môžete osadiť tzv. základovými rastlinami. Dbajte o to, aby príruba „rástla“ spolu s rozrastajúcou sa korunou dreviny. Na záver pripevnite drevinu špagátom ku kolíku vo forme osmičky medzi kolíkom a stromčekom, aby nedošlo ku „škrteniu“ stromu šnúrou.

Na jeseň je vhodné umiestniť na rastlinu lepiace pasce ako ochranu pred piadivkami, ktoré na jar požierajú listy, kvety a pupence stromov.

Cez zimu prisypte na prírubu stromu mulčovaciu kôru – chránite tým strom pred mrazom. Natrite kmeň bielym biologickým náterom, aby sa na ňom nevytvárali mrazové trhliny, cez ktoré by mohli vniknúť pliesne alebo baktérie.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.