banan severu

Banán severu

Banán severu, nazývaný aj paw-paw, pochádzajúci zo Severnej Ameriky bol príjemnou obmenou v jedálničku Indiánov. Paw-paw s banánom vlastne nemá nič spoločného, podobná je iba konzistencia ovocia. 

Z domácich druhov Severnej Ameriky má najväčšie jedlé ovocie práve paw-paw. Pomaly rastúci strom môže dorásť až do výšky 5 metrov. Svetlozelené listy dlhé až 30 cm sa na jeseň sfarbia do zlatožlta. Paw-paw nemá žiadnu známu chorobu alebo škodcu. Mrazuvzdorný až do -25 stupňov.

Červenohnedé kvety začínajú kvitnúť v apríli až máji. Sladké ovocie so zelenou šupkou má vysokú nutričnú hodnotu; chuťovo pripomína banán, avokádo a mango. Odporučený spôsob konzumácie: ovocie rozkrojte na dve časti, odstráňte veľké kôstky fazuľovitého tvaru a lyžičkou vyškrabte dužinu zo šupky. Dozrieva v septembri až októbri. Prvé plody 3 – 4 roky po výsadbe. Samosprašný.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje