Banán severu

banan severu

Banán severu, nazývaný aj paw-paw, pochádzajúci zo Severnej Ameriky bol príjemnou obmenou v jedálničku Indiánov. Paw-paw s banánom vlastne nemá nič spoločného, podobná je iba konzistencia ovocia. 

Z domácich druhov Severnej Ameriky má najväčšie jedlé ovocie práve paw-paw. Pomaly rastúci strom môže dorásť až do výšky 5 metrov. Svetlozelené listy dlhé až 30 cm sa na jeseň sfarbia do zlatožlta. Paw-paw nemá žiadnu známu chorobu alebo škodcu. Mrazuvzdorný až do -25 stupňov.

Červenohnedé kvety začínajú kvitnúť v apríli až máji. Sladké ovocie so zelenou šupkou má vysokú nutričnú hodnotu; chuťovo pripomína banán, avokádo a mango. Odporučený spôsob konzumácie: ovocie rozkrojte na dve časti, odstráňte veľké kôstky fazuľovitého tvaru a lyžičkou vyškrabte dužinu zo šupky. Dozrieva v septembri až októbri. Prvé plody 3 – 4 roky po výsadbe. Samosprašný.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.