Založte si záhradné jazierko bez drahých technológií

zalozte si zahradne jazierko bez drahych technologii

Záhradné jazierka sú obľúbeným prvkom záhrad. Často tvoria centrum celého priestoru. Ponúkame vám návod na vytvorenie jazierka prírodného charakteru a jeho premenu na dobre fungujúci vodný prvok.

UROB SI SÁM

náročnosť:  *****  
čas: niekoľko sezón
náklady: do 260 €
(bez rýb)
ľudia: 2
obdobie: jar až leto
(zakladanie)

 

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                                  255,60 €
►   jazierková geotextília      19,60 €
300 g
    jazierková fólia                  216 €
PVC, hrúbka 1 mm
  igelit                                        20 €
  drevené laty
  drevené stĺpiky (palice)
  piesok
  kamene, riečny štrk
  vodné rastliny
  ryby

Náradie a pomôcky
  hadicová vodováha
  rýľ
  lopata
  hadica

 

Od realizácie po funkčný biosystém1. Výkop jamy

August 2010. Obrysy jazierka označíme stĺpikmi a hĺbime jamu. Pomocou vodováhy nanesieme na stĺpiky predpokladanú výšku hladiny a tomu prispôsobujeme hĺbku brehov.

2. Omietnutie stien
Ak je zemina kamenistá, namiešame z ornice a piesku blato, ktorým omietame ostré steny jamy. Po zatvrdnutí natiahneme spodnú fóliu (igelit) a na ňu hrubšiu netkanú textíliu.

3. Kladenie stien
Vrchnú fóliu kladieme za slnečného dňa – pri vhodnej teplote fólia mäkne a dobre kopíruje tvar výkopu a brehov. Pri napúšťaní vody fóliu postupne naprávame a vytláčame vzduch.

4. Napúšťanie vody
Brehy modelujeme riečnymi kameňmi a štrkom. Doplna napustené jazierko necháme niekoľko dní odstáť.

5. Prvé ryby
Po niekoľkých dňoch môžeme nasadiť prvé ryby, napríklad okrasné karasy (zlaté rybky), prírodné karasy (karas zlatistý a striebristý) či kapry koi. Postupne sadíme aj rastliny.6. Starostlivosť

Jar a leto 2011. Na jar môžeme dosadiť ďalšie rastliny. Z jazierka pravidelne odstraňujeme nečistoty, najmä lístie padajúce koncom leta.7. Ďalšia sezóna

Jar 2012. Ryby sa zobudili zo zimného spánku a začínajú konzumovať potravu. Tú prijímajú, keď je teplota vody vyššia ako 10 až 12 °C.

8. Úprava výsadby
Dva roky po výsadbe rastliny v jazierku krásne vyrástli a prispôsobili sa prostrediu veľkosťou aj tvarom. Na jar môžeme zrezať prebytočné rastliny a korene.

9. Úloha výsadby
Leto 2012. Dobre rozrastené rastliny odoberajú pomocou koreňového systému prebytočné živiny z vody, a tak zabezpečujú stabilitu vodného biosystému.

10. Lekno biele
Lekno biele kvitne od mája do septembra. Najviac kvetov má v júli a auguste. Za jednu sezónu môže mať viac ako 60 kvetov.11. Vypúšťanie vody

Raz za čas vypustíme časť vody z jazierka (využijeme ju napríklad na polievanie záhrady) a dopustíme čerstvú vodu.12. Potôčik

Na okysličovanie vody slúži umelý potôčik. Okrem toho zohráva úlohu aj pri napúšťaní – voda plynule tečie do jazierka a nevznikajú zbytočné prúdy.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste13. Výsledok
August 2012. Takto vyzerá jazierko po dvoch rokoch. Brehy aj jednotlivé zóny v jazierku sú porastené bujnou vegetáciou.

JAZIERKO NAVRHOL
Marek Pavlech pochádza zo Starej Turej. Študoval na FA STU v Bratislave. V súčasnosti pracuje v architektonickom ateliéri Furnier v Bratislave. Venuje sa navrhovaniu nových budov, rekonštrukciám, návrhom a realizáciám interiérov. Okrajovo sa venuje aj záhradnej architektúre, ktorá sa stala skôr jeho záľubou.
Ing. arch. Marek Pavlech
pavlech.marek@gmail.com

–>

Odborník radí

Napadané lístie sa v jazierku rozkladá a spôsobuje prebytok hnilobných plynov, ktoré sú nebezpečné najmä v zimných mesiacoch, keď sa akumulujú pod ľadom a môžu udusiť ryby. Otvor v ľade zabezpečí prístup vzduchu do jazierka a zároveň sa budú odvádzať prebytočné a škodlivé plyny.

Jazierko prírodného charakteru s dvomi hlbokými zónami (1 400 a 850 mm).

Legenda:
1 – lekno (Nymphaea ’Gladstoniana‘), 2 – lekno hybridné (Nymphaea ’Sulphurea‘), 3 – pálka širokolistá (Typha latifolia), 4 – kosatec žltý (Iris pseudacorus), 5 – žabník skorocelovitý (Alisma plantago-aquatica), 6 – truskavec obyčajný (Hippuris vulgaris), 7 – škripina lesná (Scirpus sylvaticus), 8 – trpasličie kosatce a trávy, skalničky, 9 – striebristá tráva, 10 – letničky, 11 – vŕba kučeravá, 12 – jelša lepkavá (Alnus glutinosa), 13 – kosatce (Iris), 14 – nezábudka močiarna (Myosotis scorpioides), 15 – diablik močiarny (Calla palustris), 16 – jarabina oskorušová – pôvodný strom (Sorbus domestica), 17 – ťahavé rastliny (pavinič a trúbkovec), 18 – vrbica vrbolistá (Lythrum salicaria), 19 – bezkolenec modrý (Molinia caerulea), 20 – škripina jazerná (Scirpus lacustris), 21 – papraď samčia (Dryopterix filixmas), 22 – záružlie močiarne (Caltha palustris), 23 – sadec konopáč (Eupatorium cannabinum), 24 – mäta vodná (Mentha aquatica), 25 – ježohlav vzpriamený (Sparganium erectum), 26 – šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), 27 – funkia (Hosta), 28 – orgován – pôvodný ker (Syringa vulgaris)

DOBRÉ rady

Zónovanie
Jazierko je rozdelené na zóny. Prvou je pobrežná zóna, ktorá však celkom nesúvisí s procesmi v jazierku. Fungovanie a jazerný biosystém ovplyvňujú tieto zóny, ich tvar a veľkosť:
►  V močiarnej zóne s hĺbkou vody do 20 cm nastáva prirodzená filtrácia, baktérie rozkladajú odumreté zvyšky rastlín, rozmnožujú sa ryby a iní obyvatelia jazierka.
  V plytkej zóne s hĺbkou vody od 30 do 70 cm rastú vodné rastliny (napríklad lekná, leknice a iné) a pod nimi sa sústreďujú ryby.
  Hlboká zóna s hĺbkou vody do 200 cm zabezpečuje najmä stabilitu teploty vody v letných a zimných mesiacoch.
Aby ryby prežili v jazierku aj počas zimy, jeho minimálna hĺbka by mala byť 1 300 mm.

Rozšírenie zón
Je dobré, ak pri realizácii ponecháme dostatok fólie v rezerve na okrajoch jazierka (stačí 50 cm) – neodstrihneme ju, iba zahneme, potom sa dá veľkosť a tvar ľahko meniť.

Špeciálny substrát
Pri výsadbe niektorých vodných rastlín, napríklad lekien, sa odporúča použiť špeciálne substráty.

Ryby
Ryby si postupne zvyknú na ľudí a časom ich možno kŕmiť aj priamo rukou. „Naše majú zatiaľ v obľube iba nášho vlčiaka, ktorého sa neboja dotknúť počas pitného režimu ,“ dodáva Marek Pavlech.

Rastliny
Výsadba a dopĺňanie rastlín môže trvať aj dve sezóny. Niektoré druhy rastlín si môžeme priniesť napríklad z prechádzky – potoky, rieky a jazerá ponúkajú pestrý výber. Vždy treba prihliadať na to, v akom prostredí rastlina rástla pôvodne. Je pochopiteľné, že z prírody si môžeme vziať iba nechránené druhy.

Čo môže byť inak
„Hoci po necelých troch sezónach biosystém v jazierku funguje aj bez technológií, pri ďalšej realizácii by som určite zvolil väčší pomer močiarnej a plytkej zóny. Pri pridaní filtrácie alebo filtrácie s UV lampou sa dá docieliť až krištáľovo čistá voda,“ dodáva autor projektu.


Text, foto a realizácia: Ing. arch. Marek Pavlech
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

<!–[if gte mso 9]><w:LsdException Locked=“false“ Priority=“9″ QFormat=“tr

Komentáre

 1. Peter Belica says:

  Dobrý deň.Máme vybudované jazierko už 4 rok.Nepatrí medzi veľké jazierka, na dĺžku má asi dva metre, širka okolo 1m a hĺbka 85 cm.Veľké starosti nám robí zelená voda, cez ktorú nie je vidno nič ani len ryby.V jazierku je filtrácia vody aj s uv svetlom na zabránenie tvorby rias.Sú tam vysadené rastliny a samozrejme i lekná.Je mi jasné že za zelenú vodu môže zohriatie vody kedže jazierko má malé rozmery ale každé tri mesiace čistiť jazierko a meniť vodu ma už moc nebaví a je to aj časovo náročné.Chcel by som Vás poprosiť o neakú radu.V jazierku mam okolo 14 rybyčiek (koi kapor, okrasný karas) no nemajú skoro žiadnu aktivitu, sú na dne jazierka, skoro vôbec sa nehýbu a vyplávajú na povrch pre potravu až ked sa nikto pri jazierku nenachádza.Bude to spôsobené častím lovom rýb kvôli výmene vody? Veľmi pekne Ďakujem a želám pekný deň.S pozdravom

  1. Branislav V. says:

   Zdravim, podla mojho nazoru je najvacsi problem casta vymena vody. To nie je akvarium ale jazierko, nevidim dovod na taku castu vymenu vody. Dlhe roky som mal jazierko s objemom asi 4000 l a vodu som nikdy nemenil, iba dolial ak bolo dlhotrvajuce sucho a teplo. Vymenou vody dodate stale nove ziviny a soli riasam ktore su usadene na stenach kamenoch a rastlinach a ak sa voda este prehreje tak sa mnozia ako dive. Na trhu su rozne biologicke cinidla na odstranenie rias podla ich typu – vlaknite, jednobunkove (plavajuce), vid napr:
   http://www.sera.de/cz/vyrobky/in_category/algen-entfernen-5260/product/sera-pond-crystal.html
   Treba dat pozor aby sa do jazierka nedostalo co tam nepatri – hlina zo zahrady, hnojiva, ine nez pre ryby urcene krmivo atd…
   Neaktivita ryb bude priamo suvisiet so stavom jazierka, neda sa vylucit ani nejake ochorenie. Takisto je mozne ze maju malo kyslika, riasy totiz spotrebuvaju kyslik. Tiez by som skontroloval filtraciu ci ide vsetko ako ma, UV lampa ma tiez len obmedzenu zivotnost a casom ak aj svieti tak omnoho slabsie, mozno ju treba vymenit. 14 rybyciek je celkom dost na take jazierko, zvlast ak su tam aj koi ktore spinia omnoho viac ako ine druhy. Pre koi sa zvycajne vyzaduje dvojnasobne vykonna filtracia a to na viacerych urovniach – hlavne teda na dvoch – mechanickej a biologickej.
   Nie som expert na tuto temu, ale dufam ze Vam to pomoze.

  2. Marek Pavlech says:

   Dobrý deň. Zelená voda je dôsledok hlavne slnečného žiarenia a nasledne potom prehrievania vody. Poradím Vám zo strany odkial najviac svieti slnko (juh, západ) vysadiť napr. vŕbu, jelšu – tá zatieni vodnú hladinu. Osvedčilo sa mi, v minulých dvoch sezónach, keď sa darí leknám (na jari presadiť, pohnojiť, orezať staré časti…). Listy lekna tiež zakryjú hladinu a tým zabránia slnečnému žiareniu vnikať do vody a spúšťať všetky nežiadúce procesy. viac info: http://www.pparchitekti.sk/sk/
   S pozdravom Marek Pavlech

 2. Dobry den. Rad by som sa opytal, ci je zlozite si podobne jazierko vybudovat svojpomocne alebo mam radsej oslovit odbornika. Paci sa mi Vas foto popis celeho postupu, ale nie som velmi zrucny typ. Vedeli by ste mi mozno poradit nejakych zhotovatelov alebo dizajnerov podobnych jazierok? Snazil som sa o prieskum a narazil som napr. na http://www.numa.sk/nasa-ponuka/detail/zahradne-jazierka . Mate s nimi niekto skusenosti alebo ste si jazierka skutocne zhotovili sami? Kazda rada dobra. Dakujem

 3. ladislava.stracarova says:

  krásny nápad

 4. dobry deň chcel bi som sa spitať potrebujem filtre atd aj na velke jazierka ( rozmišlal som skor nad niečim večsim okolo 100 000 – 120 000 litrov dakujem za odpoved

 5. My sme pri realizácii nášho jazierka zvolili použitie českej hydroizolačnej fólie fatrafol aquaplast 805/V z PVC-P v antracitovej farbe. Perfektne priľnula k povrchu a je odolná voči prerastaniu koreňov rastlín. Má veľmi dobrú chemickú odolnosť voči všetkým vodám ktoré sú v prírode takže neškodí rybám ani ratslinkám a rozhodne neškodí prostrediu. Práca s ňou bola pohodová a ako materiál kvalitný.

 6. Perfektný návod-jazierko realizované pred týždňom s použitím fatrafol fólie AQUAPLAST 825/V-PES a paráda už len čakám kedy sa to ustáli a napustím ryby

  1. Vsetci dakujeme Radekovi i Zdenovi za odporucania na aquaplat 825/V_PES foliu. Musi byt dokonala, lebo rozne nicky na inych portaloch o zahradnych jazierkach ju ako jedinu takisto ospevuju do nebies. Ja dam pre istotu prednost inej. Najkor ale musim vykopat jamu lopatou PH-C 250 R, zeminu do nej budem kopat cakanom ECUM 1500 LS dti quatro 4BB. Vodovaha Simenco 2m highfive straightline super W sa tiez zide. A takisto piesok Sastin 0,3 xmall ci geotextilia Whitepowder ultratight 55u nebudu na skodu 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.