Viete, ako sa správne starať o orgován?

Viete, ako sa správne starať o orgován?

Cítite? To rozvoniava orgován. Okrem jemnej sladkastej vône rozžiari záhradu aj bohatými strapcovitými súkvetiami – bielymi, ružovými, fialovými, žltými či modrými. Ak túžite po jeho vznešenej nádhere, poradíme vám, ako sa oň správne starať. 

Mohutné strapcovité súkvetia orgovánu, často dlhé až 40 cm, tvoria stovky jednoduchých aj plných drobných rúrkovitých kvietkov. Orgován síce kvitne krátko (len 3 týždne v máji), ale jeho krása stojí za to. V jeho prospech hovorí aj to, že vyniká nenáročnosťou a odoláva mrazom. Pestuje sa ako ker i stromček. Dorastá do výšky od 1 do 4 m. Mladé rastliny môžeme krátkodobo pestovať aj v nádobe.

Sortiment druhov a odrôd

Najčastejšie sa pestuje orgován obyčajný (Syringa vulgaris), perzský (S. persicum), Meyerov (S. meyeri) a ich odrody, skorokvitnúci (S. x hyacinthiflora), orgován Jósikov (S. josikaea) a čínsky (S. x rothomagensis). Najpestovanejšie odrody orgovánu obyčajného sú ’Katherine Havemeye‘, ’Marechal Lannes‘, ’General Pershing‘, ’Krasavitsja Moskvy‘, ’Congo‘ (tmavoružové súkvetia), ’Sensation‘ (ružové kvety s bielym okrajom), ’Madame Lemoine‘ (biele súkvetia), orgován Meyerov, ’Palibin‘ (dorastá do výšky 1 m, je vhodný do väčších skaliek). 

Výsadba

Vhodnejší termín na výsadbu je jeseň (až do zamrznutia pôdy). Orgován totiž potrebuje na zakoreňovanie dostatok vlahy. Pri výsadbe na jar urýchlime ujatie skrátením výhonkov na 3 až 5 púčikov. Tak zároveň podporíme tvorbu väčšieho počtu nových výhonkov, dobré rozkonárenie a pevnejší základ korunky.

Rozmnožovanie

Nové rastliny orgovánu získame niekoľkými spôsobmi:
• Potápanie – ide o najjednoduchší spôsob, ako získať nové rastliny. Vhodný 1-ročný výhonok ponoríme do ryhy v pôde hlbokej asi 10 cm, upevníme ho háčikmi (z drôtu alebo konárikov v tvare čísla 1 či písmena V) a prihrnieme pôdou tak, aby z nej vyčnievali len konce výhonku. Z obyčajného potápania získame len 1 rastlinu. Môžeme však vyskúšať vlnkové, resp. hadovité potápanie. Ak je výhonok dostatočne dlhý, striedavo časť „potápame“ do pôdy a časť necháme vyčnievať. Tak získame viac rastlín, sú však slabšie.
• Rozmnožovanie drevnatými odrezkami – je možné len pri tých odrodách a druhoch, ktoré majú prirodzenú schopnosť ľahkej tvorby koreňov, patria sem napríklad odrody zo skupiny S. x chinensis, S. x prestoniae, S. microphylla a S. laciniata. Jednoročné výhonky odoberáme z materských rastlín od októbra do polovice januára. V januári výhonky rozrežeme na 15 až 20 cm a založíme ich do vlhkého substrátu. Tak ich necháme až do jari. V marci alebo apríli „namočíme“ odrezok do stimulátora (práškový, tekutý) a zapichneme ho mierne šikmo do kyprej pôdy na záhone. Odrezky zakryjeme fóliou – drží vlhko a teplo. Zakorenia sa o 3 až 4 týždne.
• Rozmnožovanie zelenými (bylinnými) odrezkami – odrezky odoberáme od začiatku až do polovice júna. Skrátime ich na 3 až 5 párov očiek (sú protistojné), zo spodných 2 párov odstránime listy. Odrezky namočíme do stimulátora a hneď ich zapichneme do substrátu (zmes rašeliny, piesku a perlitu). Listovú čepeľ na ostatných listoch len skrátime o polovicu, aby sa zmenšila plocha vyparovania. Najlepšie je napichať odrezky do debničky či črepníka a prekryť ich fóliou. Podľa potreby ich tienime a rosíme. Zakorenia sa o 3 až 8 týždňov. Na vonkajší záhon ich vysadíme až po zosilnení na jar budúceho roku.
• Vrúbľovanie a očkovanie – je časté v škôlkach, v domácich podmienkach je výnimočné. Ako podpník môžeme použiť 1-, maximálne 2-ročný semenáč orgovánu alebo vtáčieho zobu. Vrúbľujeme v ruke. Ako vrúbeľ použijeme 1-ročné výhonky žiadaného orgovánu. Najčastejší spôsob je spojkovanie s protijazýčkom. Očkovanie sa robí v auguste na spiace očko do tvaru písmena T. Ujatie zistíme o 2 až 3 týždne, keď prirastie očko so štítkom k podpníku. Nový výhonok však vyrastie až v budúcom roku na jar. Očkovanec treba v zime chrániť pred zmrznutím. Preto je vhodnejšie kúpiť si hotovú, dobre zakorenenú rastlinu v okrasnej škôlke či záhradníctve. Ceny sú v rozpätí od 4 do 10 €/ks.


Voňavý orgován je vhodný aj na rez do vázy.

Zásady pestovania

Stanovište a pôda
• orgován potrebuje priepustnú neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu, slnečné stanovište, pravidelné hnojenie organickými a minerálnymi hnojivami
Podpníky na štepenie
 najvhodnejšie na pestovanie sú orgovány naštepené na podpníku vtáčieho zobu (Ligustrum), lebo zob netvorí podzemné výhonky – odnože, ako je zvykom semenáča orgovánu; orgovány naštepené na podpníku vtáčieho zobu vysádzame tak, aby miesto štepenia (vrúbľovania) bolo asi 10 až 15 cm pod povrchom pôdy; počas 3 – 5 rokov vytvorí ker vlastné korene a pôvodný podpník zanikne; ak je podpník semenáč orgovánu obyčajného, veľmi silno obrastá podzemnými výhonkami, ktoré sa šíria do okolia a rýchlo splanejú bez toho, aby kvitli


Ak do kra umiestnite búdku, bude nielen voňavý, ale aj spevavý.

Starostlivosť
 odkvitnuté súkvetia odrežeme hneď po odkvitnutí, aby sa rastlina neoslabovala tvorbou semien; tak budú mať kry dostatok času, aby sa na nich do jesene vyvinuli nové výhonky prinášajúce kvety

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteRez je dôležitý
 výchovný rez mladých rastlín robíme začiatkom marca; počas miernej zimy môžeme už vo februári
 udržiavací rez robíme v predjarí – korunku presvetlíme, aby sa mladé drevo obnovovalo; rez nerobíme každý rok, ale podľa potreby skracujeme prerastené výhonky (prekážajúce, rastúce krížom, suché, polámané)
 staršie, intenzívne kvitnúce rastliny režeme zásadne až po odkvitnutí
 čím je rez hlbší, tým viac sa tvoria nové silnejšie výhonky; redukovaním ich počtu sa zvýši množstvo a veľkosť súkvetí; prekážajúce konáriky zrežeme tesne pri zemi alebo ich skrátime hlboko do kostrových konárov
 mali by sme šetriť všetky mladé, dostatočne silné výhonky s veľkými terminálnymi (vrcholovými) púčikmi; postranné (bočné) púčiky bývajú menšie a sú len listové
 všetky väčšie rezné rany (s priemerom 2 cm a viac) zatrieme štepárskym voskom, latexom alebo stromovým balzamom


Treba prevoňať izbu? Ker vysadený pri okne sa o to postará.

Dobrá rada
Množenie veľkokvetých odrôd v domácich podmienkach si žiada zdravú a vitálnu materskú rastlinu.

Presvetľovanie a zmladzovanie

Prerastené staršie kry a stromčeky, ktoré sú zospodu holé a riedke, môžeme bez obavy radikálne skrátiť o 1/2 až 2/3 do starého dreva. Staré kry veľmi dobre znášajú hlboké zmladenie. Konáre zrežeme vo výške 30 cm nad pôdou. Každý väčší zásah do koruny spôsobuje, že ďalšie 2 roky rastlina nekvitne.


Bohaté kvety orgovánu sú veľkým lákadlom pre motýle.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 5/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Mám orgovan už štvrtý rok, pekne sa rozrástol, ale ešte nikdy nekvitol, prečo?

  2. Prosím,jakým hnojivem hnojit?Je nějaké speciální na šeříky…..orgovány?Děkuji

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.