Staviame plot z poplastovaného pletiva

staviame plot z poplastovaneho pletiva

Aj keď plot vyzerá jednoducho, stavba je náročná, prekvapivo aj finančne. Ušetriť môžete svojpomocnou prácou. Na stavbu plotov s podmurovkou treba stavebné povolenie, stavbu plota bez sokla stačí IBA OZNÁMIŤ stavebnému úradu.

UROB SI SÁM 
náročnosť: ****
čas: 2 týždne
náklady:
2 028 €
ľudia:
2
obdobie:
jar, leto, jeseň

Kontrolný zoznam

MATERIÁL                             2 028 €
na plot s dížkou 80 m

•  plotové stípiky                      352 €
kovové, 32 ks
•  vzpery                                       72 €
k rohovým a napínacím stípom, 8 ks
• podhrabové dosky               620 €
betónové, 245 x 25 x 4 cm, 31 ks
•  lišty k doskám                        96 €
•  drôtené pletivo                     140 €
25 m/200 cm, 2 balenia
•  drôtené pletivo                     102 €
15 m/200 cm, 2 balenia
•  nosné drôty                             57 €
napínacie, 6 x 50 m
•  napínadlá drôtov              38,50 €
so skrutkami, 12 ks
•  viazací drôt                          0,50 €
ø 0,9 mm, 30 m
•  betón                                     550 €
hotový, cena bez dopravy, 10 m3

Náradie

• murárska naberačka
•  murárska lyžica
•  kliešte kombinačky
•  štiepacie kliešte
•  nádoba na betón
•  miešačka
•  zemný vrták
•  lopata, rýľ
•  čakan
•  vodováha
•  pásmo
•  motúz

PRACOVNÝ POSTUP

1. KOPANIE
Stavbu drôteného plota začneme od rohového stípika. Jamy na stípiky môžeme kopať rýľom a lopatou. V mäkkej pôde prácu uľahčí zemný vrták.
2. BETÓN
Jamy by mali byť hlboké asi 50 cm. Do jamy vložíme stípik, obsypeme ho suchou betónovou zmesou a stípik vyrovnáme.
3. ROZMIESTNENIE
Na vytýčenej línii rozmiestnime stípiky s rozstupom 2,5 m. Pri použití podhrabových dosiek vzdialenosti dvoch stípikov určuje dížka dosky.
4. VZPERY
Rohový stípik podoprieme v smere budúceho pletiva vzperami. Zaisťujú pevnosť stípika. Takto spevníme aj každý dvanásty vnútorný stípik.
5. ZVISLOSŤ
Zvislosť stípikov ešte pred stvrdnutím betónu premeriame vodováhou. Hadicovou vodováhou alebo motúzom kontrolujeme aj výšku. Odchýlky upravíme.
6. PROTI HRABANIU
Po stvrdnutí betónu okolo stípikov môžeme pokračovať v práci. Vykopeme ryhy na podhrabové dosky a začneme s ich inštaláciou.
7. DRŽIAKY
Niektoré plotové systémy sú vybavené prefabrikovanými, takzvanými podhrabovými doskami umiestnenými v lištách (držiakoch) na plotových stípikoch.
8. NOSNÉ DRÔTY
Pri hornom okraji, v strede a na dolnom konci budúceho pletiva napneme na stípiky nosné drôty. Na jednom konci ich upevníme obtočením okolo stípika.
9. NAPÍNDADLO
Na protiľahlom konci upevníme rovnakým spôsobom alebo špeciálnymi skrutkami napínadlo určené na vypnutie nosného drôtu.
10. NAPNUTIE
Rozvinutý drôt pretiahneme hriadeľom napínadla a otáčaním kľúča ho napneme. Drôt napíname pri všetkých rohových stípikoch a pri zmene smeru plota.
11. DO ZÁVESU
Na prostredných stípikoch upevníme nosné drôty do špeciálnych závesov, ak ich náš systém má.
12. OČKOM
Ak ich nemá, upevníme nosný drôt k pro­stredným stípikom jednoduchými drôtenými očkami.
13. ZAVESENIE
Rozvinieme plotové pletivo a začneme s jeho zavesovaním, pričom sa ho snažíme vyrovnávať. V prípade nutnosti použijeme kladkostroj alebo napínadlo.
14. SPLIETANIE
Pri zavesovaní horné oko pletiva rozpletieme, pretiahneme ním nosný drôt a zase ho spojíme. Rovnako postupujeme aj pri spodnom nosnom drôte.
15. ZAČIATOK A KONIEC
Na prvom stípiku pletivo upevníme slučkami tenšieho viazacieho drôtu. Po vyrovnaní pletiva to urobíme aj na poslednom stípiku.
16. HOTOVO
Pletivo upevníme k strednému nosnému drôtu drôtenými očkami. Očkom môžeme ešte upevniť pletivo k stípikom aj v priestore medzi nosnými drôtmi.

–>


AKÝ PLOT SI VYBRAť?

•  drevený
k chalupám a dedinským domom sa najviac hodia tradičné drevené ploty. Ich životnosť však nie je veľmi vysoká.
  drôtený
plot z drôteného pletiva nebýva taký atraktívny ako drevený, možno ho však postaviť takmer všade. Pletivo sa vyrába s povrchovou úpravou, ktorá má dlhú životnosť a nevyžaduje žiadne nátery. Finančne je dostupný.
  murovaný
murované ploty sú najdrahšie, zato sú však pevné, ťažké a spoľahlivé. Použite betónové tvárnice, ktoré vzhľadom pripomínajú štiepaný kameň.

DOBRE VEDIEŤ
Plotové stĺpiky sa dajú kúpiť hotové s ochrannou povrchovou úpravou a inštalačnými prvkami. Vyrábajú sa v rôznych dĺžkach.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePrávne rady

PAMIATKY A HISTORICKÉ STAVBY
Pri objektoch zapísaných do zoznamu stavebných pamiatok alebo stojacich na chránenom území treba pri ohlásení pridať aj stanovisko štátnej pamiatkovej starostlivosti.

SÚHLAS SUSEDA
Stavba plota musí rešpektovať katastrálnu mapu a s plotom, ktorý oddeľuje pozemok suseda, musí sused súhlasiť.

KUPUJETE PLOT?
Drôtené ploty sa skladajú zo zvislých kovových stĺpikov zabetónovaných do zeme, medzi ktorými je napnuté pletivo z oceľového drôtu. Pletivo sa dodáva vo zvitkoch s dĺžkou 15 a 25 m, najbežnejšie sú šírky 160 alebo 180 cm.
V spolupráci s Baumax-om 

Text: Stanislav Botur podľa podkladov bauMax
Foto: bauMax
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

 1. marian hladky says:

  nuz ked som videl ze plot v dlzke 80 m vyjde na cca 2000 euro hned mi bolo jasne ze sa jedna o cistu baumaxacku ryzu, mrte predrazene. ja som robil plot pred cca rokom, dlzka bola 40m cena 600 eury, takze viem o com pisem. v baumaxe by som si nekupil ani kelnu.

  1. Juraj Sandokan says:

   presne tak , su drahý a to som robil plot z dielcov a vyšiel cca 700 eur

   1. Ján Slančík says:

    Chlapci, a dávali ste aj podhrabové dosky, a betónu koľko treba? Alebo stĺpiky z lešenárskych rúr aspoň 4m od seba, pletivo najlacnejšie pozinkované? Samozrejme, baumax je drahý, ale aby si iní čitatelia nespravili nesprávnu predstavu o cene. Lebo žiaľ také predstavy majú. Viem o čom hovorím.

   2. Štefan Bukovan says:

    4 m? To je trochu veľa nie? Ja osobne dávam každých 2,5 m (L profil 50×50 mm)

  2. Štefan Bukovan says:

   25 m pletiva (poplastovaného s výškou 2 m) vyjde na 60€ (plus mínus 5€), 5 stĺpikov a cement ma stálo dokopy 30€. 2000 € je riadne premrštená cena.

   1. jslancik says:

    By som chcel vidieť, kde ste kupoval 25bm/2m za 60 eur. Jedine nejaký výpredaj. A L profily nie sú stĺpiky. Stĺpikmi na plot sa myslia stĺpiky na plot, aspoň ja tomu tak rozumiem. A áno, stĺpiky sa dávajú každých 2,5m max. Môj predošlý príspevok bol myslený troška ironicky

   2. Štefan Bukovan says:

    Raková – Pat a Mat; Raková K-Store; Čadca V+V… Ceny sa pred cca mesiacom pohybovali od 57 po 63 € za 25 m balík poplastovaného pletiva s výškou 2 m.

   3. jslancik says:

    tak to sú fakt dobré ceny. pre istotu – s DPH? Normálne s dokladom? Pletivo s okom 5, 6, 7, … cm? Priemer drôtu pletiva (bez poplastovania? Možno pôjdem navštíviť Čadcu 🙂

 2. nuž takto, to že drôt poplastovaný, nie je veľká výhra, len dobre to vyzerá, uznám, má dlhšiu životnosť, možno.ohradu som spravil, pred 40-tými rokmi. teraz by ho bolo potrebné vymeniť, ale ešte nejaký rok vydrží, už to spravý dedič, alebo kupec. dal som pozinkovaný drôt dva a pol milimetrový,stĺpy trubky kúpené v obchode aj krytkami na vrchu proti vode. tie sú ešte dobré, osadené do betonu a aj pod pletivo sa dal múrik, málo do zeme a 30 cm nad zem, ten drží, susedovi ho rozhrabali sliepky. ešte k tomu šponovaním drôtu, žiadne šponováky tam nedávajte, zhrdzavejú za pár rokov, ak sa vám zdá, že je málo našponovaný, tak kombinaškami spravte z-ká a tak napnete.niečo k plastu, po čase sa plast popuká (popraská) a pod ním začne hrdzavieť a o to viac, že pod ním neuschne voda tak rýchle ako na pozinkovanom. nie vždy je dobré, čo je pekné, ale proti gustu žiadny dišputát.

 3. janci baci says:

  mate fajny plot zitra si ho urobim

 4. este by som tam dodal aj montaz krycej folie/ tieniacej folie. tiez to je prplačka

 5. Viera Vojtylová says:

  Prosim Vás, možete mi napisať, kolko by asi stala len praca urobenia plotu: 50bm, drotene pletivo, podhrabove dosky na rovine, ked vsetok material mam zakupeny? Dakujem. Súrne.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.