Návrh záhrady pri rodinnom dome, ktorá má slúžiť na relax
Galéria (5)

Návrh záhrady pri rodinnom dome, ktorá má slúžiť na relax

Zaužívanou predstavou záhrady je zelená plocha, prípadne rastliny, na ktoré sa pekne pozerá z okna. To je však mylný pohľad. Záhrada by mala byť hlavne miestom, ktoré si dokážeme naplno užiť a celoročne využívať.

Galéria

Pobytový priestor
Pobytový priestor
Pobytový priestor - podorys-s-číslami
Pobytový priestor

Rovnako ako je dom rozdelený na miestnosti, tak aj záhrada by mala mať svoje funkčné zóny. Priestor na relax, na stretávanie sa s priateľmi, na šport či hry. My takúto záhradu nazývame pobytový exteriér.

Ponúkame vám riešenie exteriéru rodinného domu na 6,5-árovom pozemku.

Pobytový priestor - podorys-s-číslami
1. Exteriérová telocvičňa
Stačí jednoduchá kovová konštrukcia upevnená na fasáde domu. Možno na ňu pripevniť rôzne cvičebné prvky, prípadne hojdačku pre deti.

2. Vonkajšia jedáleň
Veľký jedálenský stôl umožňuje príjemné stolovanie aj v prípade väčšej skupiny ľudí. Exteriérový kuchynský pult je vybavený grilom s pracovnou doskou a úložným priestorom, takže všetko potrebné je hneď po ruke. Vďaka transparentnej sklenej streche sa dá priestor využívať aj v daždivý deň.

3. Obývačka v záhrade
Dláždená terasa s pohodlným sedením. Pergola vytvára príjemný tieň aj počas slnečných dní.

4. Wellness terasa
Zvýšená drevená terasa s vírivkou a priestorom na umiestnenie ležadiel.

5. „Café“ teraska
Malá súkromná terasa obkolesená zeleňou. Od zvyšku záhrady je oddelená drevenou trelážou (zástenou) a zvýšeným kvetinovým záhonom.

6. Voľná trávnatá plocha
Plocha trávnika je zminimalizovaná, pretože si vyžaduje najviac starostlivosti. Pravidelný tvar trávnika zjednodušuje kosenie. Trávnik je ideálnym priestorom na hry a športy. Keď ho doplníme dvoma stromami, vytvoríme prírodnú futbalovú bránku, prípadne oporu pre závesnú sieť.

Pobytový priestor

Malá „café“ terasa je umiestnená pri východe z izby starých rodičov. Nachádza sa v jednej úrovni s východom z izby, takže prístup je bezproblémový aj pre starších ľudí, ktorí si tu môžu nerušene čítať alebo vypiť šálku kávy. Na vytvorenie pocitu súkromia je od zvyšku záhrady oddelená zvýšeným záhonom. Hmota zelene pôsobí ako prirodzená bariéra v priestore, vďaka čomu miesto pôsobí ako zelená oáza. Z druhej strany je nízka drevená treláž oddeľujúca terasku od chodníka, ktorý vedie ku skladu.

Pobytový priestor

Základom dobrej záhrady je plnohodnotne využitý priestor, v ktorom sa dá vždy niečo robiť. Riešený dom so záhradou je situovaný tak, že z každej miestnosti možno vyjsť do záhrady, takže interiér sa akoby rozšíril do exteriéru. Jednotlivé exteriérové priestory sú od seba oddelené zeleňou, no súčasne sú poprepájané spevnenými komunikáciami, čo zabezpečuje bezproblémovú prevádzku celej záhrady.

Záhrada ponúka priestor na slnenie aj na posedenie v tieni, a to i počas daždivého dňa.

www.zahradytiliadesign.sk

Návrh: Ateliér tiliaDesign
Text: Anna Šmeringaiová
Grafický dizajn: Lucia Lackovičová
Zdroj: časopis Záhrada 02/2016

Ďakujeme všetkým za účasť v súťaži o 10 trvaliek, ktorú Ateliér tiliaDesign usporiadal spolu s časopisom Záhrada. Výhercom nájdete v tomto článku.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.