image 22415 25 v1

Ako postaviť dobrý kozub

Záhradný kozub s grilom si môžete kúpiť alebo si ho zhotoviť. Aj keď ich je v obchodoch veľa, mnohé nemusia spĺňať vaše individuálne požiadavky. To je príležitosť, aby ste si kozub postavili svojpomocne. Pri stavbe sa niečo nové naučíte, užitočne sa zabavíte a ešte aj ušetríte.

Materiál

Nie je problém nakúpiť ho a doviezť. Umením je využiť to, čo mám ostalo, „čo dom dá“. Je to finančne nenáročné aj ekologické. Od tehál, hlinenej malty cez zvyšky armovacích želiez až po staršie drevené trámy, hranoly. Postačí naozaj iba dokúpiť nevyhnutné.

Ohňovzdorné materiály

Žiaruodolný betón stojí v kachliarskych obchodoch asi 30 €/20 kg, podobne aj stavebné lepidlo pre kachliarov. Šamotová tehla vyjde asi na 1,7 €/ks. Pozor, ceny bývajú veľmi rozdielne. Niekde poskytnú základné rady alebo za mierny poplatok vyhotovia plánik a postup. Inde sa tvária, že kachliarstvo je bohvieaké tajomstvo, snažia sa ponúknuť „svojho majstra“.

Dizajn

Dobrý dizajnér vie využiť daný materiál svojsky a nápadito. Nenapodobňuje tvary kozubov z iných materiálov. Každý úkon, každý pohyb, ktorý urobíme pri používaní grilu, si treba pri vytváraní dizajnu v duchu predstaviť. Musíme uvažovať, aké to má dôsledky, respektíve čo musí a nesmie mať náš kozub s grilom. Takto postupujú kvalitní dizajnéri či architekti. Spojením rôznych úkonov a funkcií vznikne základný účelový dizajn a ten sa len jemne prispôsobí potrebnej estetike.

kozub kresba

Oblé elegantné tvary
Vyhotovujeme ich z ohýbaných armovacích želiez do priemeru asi 10 mm, z rabicového pletiva a cementovej malty. Gril je v pracovnej výške a v odvrátenej časti je nižší otvorený kozub na posedenie pri ohníku.

kresba kozubu

Tehlový grilík
Postačia kvalitné staré tehly, uholníky, cement, drôty. Poličky na náčinie vyhotovíme presahom tehál. Pracovná plocha by mala byť vo výške asi 80 cm. Gril možno nechať zarásť zeleňou, ktorej sa dobre darí na poréznych tehlách.

záhradný kozub s grilom kresba


Text
a kresby: Ing. arch. Vladimír Institoris, PhD.
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. 

  1. Ales says:

    Zasa jeden z hlúpych článkov od Institorisa,
    Ked nevie postaviť poriadny krb, tak aspoň zarába písaním o krboch.

  2. Pitkin says:

    Zaujalo ma riesenie na uvodnom obrazku. Zrejme ide o kozub a nad nim chlebova pec. Je mozne ziskat zdroj a pripadny nakres riesenia tohto celku ?
    Dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje