7 tipov na netradičné záhradné chodníky

26.10.2018
26.10.2018 (8) (0)
7 tipov na netradičné záhradné chodníky

Aj k záhradnému dizajnu patria úlety a snaha vytvoriť niečo špeciálne. Prešli sme sa po extravagantných, ale aj praktických dláždených plochách.

Záhradné chodníky - 01_daniel_kostal_dlazba_exterier

Chodník z čiastočne zapustených starých drevených hranolov sa priam pýta do prírodne ladenej záhrady. Ak nie je drevo impregnované, časom a zásluhou poveternostných vplyvov získava patinu. Nevýhodou tohto riešenia je, že počas nepriaznivého počasia je chodenie po takomto chodníku rizikovejšie.

Záhradné chodníky - 02_daniel_kostal_dlazba_exterier

V modernej záhrade nájde uplatnenie aj farebný piesok. V kombinácii s plochým prírodným kameňom pôsobí toto riešenie skutočne pestro a netradične. Pozor, farebné piesky však nie sú lacné!

Záhradné chodníky - 03_daniel-kostal_dlazba_exterier

Čím zaujať deti v záhrade? Čo tak netradičným chodníkom v tvare slimáka. Aj keď je to betón, netvári sa v tejto kompozícii príliš cudzo. Vhodné riešenie do záhrad s detským kútikom. Farba do betónu ani nevyjde draho. Cieľom je nezablatiť sa pri hre ani počas dlhšie trvajúceho vlhkého počasia.

Záhradné chodníky - 04_daniel_kostal_dlazba_exterier

Tlakom spevnená drobná tehlová sutina (stavebný odpad) prirodzene dotvára chodníky aj ostatné plochy v úžitkovej vidieckej záhrade. Zvláštnosťou sú staré kľúče rozsypané po povrchu, plnia tu však čisto dekoratívnu úlohu. Materiál na takýto chodník je takmer zadarmo.

Záhradné chodníky - 05_daniel_kostal_dlazba_exterier

Betón prezlečený za kameň. V modernej záhrade nahradí trendový suchý potok. Ak sa okraje takéhoto chodníka precízne vysadia, výsledok je dokonalý. Opäť pomerne lacné riešenie.

Záhradné chodníky - 20_Premac_ROCKsivo_biela_palisada

Tesaný kameň a betón v jednom. Keďže stvrdnutý betón je vlastne kameň, stretávajú sa v ňom ideálne prírodné a umelé vlastnosti – pevnosť a presný tvar, ktorý mu dali jeho tvorcovia. Záhon nemusí byť ohraničený nudnými tvarmi. Použite palisádu so vzorom prírodného kameňa a lámaným povrchom, ktorý z nej robí jedinečný kúsok. (Premac Rock)

Záhradné chodníky - 07_daniel_kostal_dlazba_exterier

Oceľová šeď v kontraste s rastlinami. Záhradný dizajn neobišiel ani kovové dielce. Tento chodník je z nehrdzavejúcej ocele. Netreba sa však báť starého hrdzavého železa. S niektorými rastlinami totiž môžu zhrdzavené mriežky vytvoriť dokonalú dvojicu.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, Premac, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám špeciál

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama