image 51368 25 v1
Galéria (9)

7 tipov na netradičné záhradné chodníky

Aj k záhradnému dizajnu patria úlety a snaha vytvoriť niečo špeciálne. Prešli sme sa po extravagantných, ale aj praktických dláždených plochách.

Galéria

Záhradné chodníky - 00_shutterstock_296731409
Záhradné chodníky - 01_daniel_kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 02_daniel_kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 03_daniel-kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 04_daniel_kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 05_daniel_kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 07_daniel_kostal_dlazba_exterier
Záhradné chodníky - 20_Premac_ROCKsivo_biela_palisada

Chodník z čiastočne zapustených starých drevených hranolov sa priam pýta do prírodne ladenej záhrady. Ak nie je drevo impregnované, časom a zásluhou poveternostných vplyvov získava patinu. Nevýhodou tohto riešenia je, že počas nepriaznivého počasia je chodenie po takomto chodníku rizikovejšie.

V modernej záhrade nájde uplatnenie aj farebný piesok. V kombinácii s plochým prírodným kameňom pôsobí toto riešenie skutočne pestro a netradične. Pozor, farebné piesky však nie sú lacné!

Čím zaujať deti v záhrade? Čo tak netradičným chodníkom v tvare slimáka. Aj keď je to betón, netvári sa v tejto kompozícii príliš cudzo. Vhodné riešenie do záhrad s detským kútikom. Farba do betónu ani nevyjde draho. Cieľom je nezablatiť sa pri hre ani počas dlhšie trvajúceho vlhkého počasia.

Tlakom spevnená drobná tehlová sutina (stavebný odpad) prirodzene dotvára chodníky aj ostatné plochy v úžitkovej vidieckej záhrade. Zvláštnosťou sú staré kľúče rozsypané po povrchu, plnia tu však čisto dekoratívnu úlohu. Materiál na takýto chodník je takmer zadarmo.

Betón prezlečený za kameň. V modernej záhrade nahradí trendový suchý potok. Ak sa okraje takéhoto chodníka precízne vysadia, výsledok je dokonalý. Opäť pomerne lacné riešenie.

Tesaný kameň a betón v jednom. Keďže stvrdnutý betón je vlastne kameň, stretávajú sa v ňom ideálne prírodné a umelé vlastnosti – pevnosť a presný tvar, ktorý mu dali jeho tvorcovia. Záhon nemusí byť ohraničený nudnými tvarmi. Použite palisádu so vzorom prírodného kameňa a lámaným povrchom, ktorý z nej robí jedinečný kúsok. (Premac Rock)

Oceľová šeď v kontraste s rastlinami. Záhradný dizajn neobišiel ani kovové dielce. Tento chodník je z nehrdzavejúcej ocele. Netreba sa však báť starého hrdzavého železa. S niektorými rastlinami totiž môžu zhrdzavené mriežky vytvoriť dokonalú dvojicu.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, Premac, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.