6 tipov na záhradný chodník z kameňa a tehly

záhradný chodník
Zdroj: istock

Chcete si skrášliť záhradu, urobiť ju funkčnejšou alebo si urobiť novú cestičku ku vchodu domu či chalupy? Kamenné chodníky sú vždy dobrým nápadom.

Praktické, ale tiež na pohľad čarovné. Hodia sa k hypermodernému i vintage štýlu, stačí si len správne vybrať.

Nášľapné kamene

Ak hľadáte rýchle, jednoduché, a pritom efektné riešenie, môžete si cestičky vydláždiť nášľapnými kameňmi – šľapákmi. Neukladajú sa tesne k sebe, ale rozložíte ich po cestičke tak, aby ste aj v nepriaznivom počasí bezpečne prešli tam, kam potrebujete. Nášľapné kamene dostanete v rôznych variantoch: andezitové, bridlicové, pieskovcové, vápencové. Sú dekoratívne, praktické a pôsobia prirodzene i hravo zároveň.

záhradný chodník z nášľapných kameňov
Zdroj: istock
záhradný chodník z nášľapných kameňov
Zdroj: istock

Vápencový chodník

Vápenec je odolný, dá sa rozrezať na rôzne tvary a veľkosti, navyše má prirodzený protišmykový efekt. Oceníte ho aj pri bazéne či na miestach, kde je vlhko a kde v lete chodíte naboso.

záhradný chodník z nášľapných kameňov
Zdroj: istock
záhradný chodník z nášľapných kameňov
Zdroj: istock

Terasovité schodíky z prírodného kameňa

Ak máte na pozemku mierne nerovný terén, skrášlite ho prírodným terasovitým schodiskom. Schodíky by mali byť nízke a dlhšie. Stačí ich olemovať prírodnými kameňmi, nášľapná plocha môže byť pokojne zatrávnená. Kameňom terasovité schody spevníte a zvýrazníte moment stúpania terénu.

terasovité záhradné schodíky z prírodného kameňa
Zdroj: istock

Chodník z rôznych kameňov

Zabudnite na dokonalosť. Chodníky z kameňov môžu vyzerať skvele, aj keď nie sú úplne dokonalé, dokonca im to často svedčí ešte viac. Vyberte si kamene rôznych tvarov, veľkostí, textúr a farieb. Výsledok bude jedinečný.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestezáhradný chodník z rôznych kameňov
Zdroj: istock

Zarastená kamenná cestička

I keď sa vo všeobecnosti považuje kamenný či tehlový chodník, medzi ktorým rastie tráva či burina, za neudržiavaný alebo neupravený, ak vám v záhradke budú medzi väčšími kameňmi, alebo kamennými dlaždicami vyrastať lúčne a iné divé kvety, bude pôsobiť ako z rozprávky. Tento efekt dosiahnete jednoducho – do trhlín medzi časťami chodníka vysaďte semiačka vlčieho maku, letničiek, nezábudky, sedmokrásky, ďateliny či iskerníka. Samozrejme, burinu treba pravidelne odstraňovať.

Zarastený záhradný chodník z kameňov
Zdroj: istock

Tehlový chodník

Chodníky z tehlovej dlažby sú síce považované za klasické, ale stále sú veľmi aktuálne. Pálená tehla dodá záhrade či vstupu staroanglický šarm, alebo dokonca šarm záhrad pri francúzskych zámkoch. Môžete skombinovať rôzne odtiene tehál, ešte čarovnejšie pôsobia tehly uložené do vzorov alebo vyskladané do ornamentov. Nádherný efekt dosiahnete, keď tehlový chodník potiahnete do okrasnej a bylinkovej záhradky zdobenej kameňmi a živými plotmi.

tehlový záhradný chodník
Zdroj: istock

Náš tip: Myslite na to, že kvalita chodníka závisí od pevnosti jeho základu. Vytvoríte ho vrstvením hrubého štrku, na ktorý dáte vrstvu jemného štrku a zhutníte. Zvyčajne sa pridáva ešte vrstva piesku. Zvlhčený piesok sa často používa aj na škáry.

Sabína Zavarská
Zdroj: countryliving.com
Foto: istock

Komentáre

  1. No tie tehly vam vydrzia mozno aj zo dve zimy.

  2. Práve hľadám aký penetrak by bol najlepšie…chcela by som postaviť vyvýšený záhon, ale aj aby niečo vydržali…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.