Na čo sa zamerať pri výbere oscilačnej brúsky

Na čo sa zamerať pri výbere oscilačnej brúsky

Chcem si kúpiť oscilačnú brúsku, pomocou ktorej chcem s príslušným nástavcom rezať drevený obklad na ťažko prístupnom mieste. Hľadám stroj s najlepším možným pomerom cena/výkon. Podľa čoho si mám vyberať? Milan, Stropkov

Žiadna vibračná ani oscilačná brúska nedosahuje pri práci taký výkon ako oscilačné náradie s brúsnou výbavou. Je ťažké uveriť, že s drobnou delta brúskou stiahnete v priebehu sekúnd 3-milimetrový schodík v smrekovom masíve, ktorý vznikol pri montáži. Výkon motora sa sústreďuje na malú plochu a intenzívny výkyv prináša veľký úber materiálu. Ak získate v zabrusovaní prax, aj zložité úpravy a dolaďovania sa stanú jednoduchými.

Oscilačné multináradie reže, brúsi, škrabe, leští a zarovnáva povrchy tak šikovne, že aj víkendový domáci majster v ňom nájde pri renováciách a opravách silnú oporu. Čím by malo byť vybavené, ak ho nechceme znechutene odložiť a siahnuť za niečím, čo naozaj funguje?

Je praktické, ak možno prach odsávať priamo pri práci. Nie každý model má však odsávacie príslušenstvo skutočne použiteľné. Frekvencia oscilácií a uhlový rozsah pohybu udávajú pracovné tempo pri každej práci. Čím vyšší je súčin oboch veličín, tým rýchlejšie práca napreduje. Silný motor oceníte nielen pri rezaní, ale aj pri brúsení. Pri 250-wattovom motore môžete počítať aj so 115-milimetrovým brúsnym diskom na renovácie. Ak s oscilačným náradím pracujete dlhšie ako 15 minút, praktickým doplnkom sú pracovné rukavice s tlmiacou penou. Oddialia únavu a zaistia komfort pri práci.

Regulácia: tlmenie rýchlosti zvyšuje presnosť pri rezaní a umožňuje dosiahnuť pri brúsení intenzívny úber materiálu bez toho, aby sa preťažil motor alebo prevodovka. Otočný volič rýchlosti behu motora je ovládacím prvkom, ktorý budete potrebovať často.

Upínanie nástroja: snímateľný tŕň, posuvná príruba, skrutka s imbusom či koliesko so závitom – každý výrobca má svoju stratégiu pri upínaní nástrojov. Platí pravidlo, že čím jednoduchšie to ide, tým väčšiu motiváciu meniť nástroje budete pri práci mať. Nám sa najväčšmi osvedčili páčkové systémy, ktoré okamžite uvoľnia zovretie a umožnia rýchlu výmenu nástroja.

Drevo, plasty, kompozity, kov, dokonca aj murivo a stavebné tvárnice. S takouto širokou škálou možno rátať pri dokončovacích a renovačných prácach. Je však dobrou stratégiou chrániť motor pred prachom zo sadrokartónu, pórobetónu a tmelov, aby jeho mechanika netrpela. Výrobcovia túto ochranu však nepoužívajú často.

Text: Stanislav Botur podľa podkladov firiem
Foto: isifa/Shutterstock 

 1. ARB says:

  A netreba zabúdať že náradie na oscilačnej brúske nevydrží dlho. Ja som tak zodral pri odstraňovaní starého gitu z okien polkruhovú pílku na 6tich oknách ale dvojdielnych. Regulácia rýchlosti je fain aj beznáraďové upínacie sklúčidlo. Pogumované telo brúsky a tým pádom aj dobrý grip je tiež pri práci výhoda.

  1. Anonym says:

   Ale aj tak neviem ktorá je najlepšia, myslím tým konkrétny model.

 2. Omen says:

  Potreboval som vypíliť len jeden hranatý výrez – ktorý sa vlastne ničím iným urobiť nedá (na pilník nebolo miesto). Tak som kúpil najvýkonnejší a najlacnejší (použitý) no-name model v Alza. Už rok funguje perfektne a časom som doplnil snáď všetky dostupné nástavce (napríklad Lidl predáva lacno celé sady). Bol som prekvapený ako elegantne a relatívne rýchlo sa s tým dajú rezať aj medené trubky (výmena ventilov na kúrení – nové ventily s prednastavením hydraulickej regulácie vyžadovali skrátiť existujúce trubky, trčiace zo steny). Dajú sa s tým robiť veci na ktoré by sa zrejeme normálne použila fréza, brúsenie je však menej výkonné, než by človek očakával. Ešte som zvedavý, či s tým pôjdu zarovanať dlaždice (s diamantovým nástavcom) …

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje