image 29990 25 v1
Galéria (5)

5 hodnotných rád pri vykurovaní domu

Keď sa zima opýta, čo ste robili v lete, možno bude už trochu neskoro riešiť problémy, ktoré sa týkajú vykurovania. Dymiaci kozub, problémový radiátor či komín bez ťahu treba dať do poriadku s predstihom.

Galéria

Rady pri vykurovaní
Rady pri vykurovaní
Rady pri vykurovaní
Rady pri vykurovaní - 02_thinkstockCZ_466013196_zahmlene

Plánujeme stavať dom, v ktorom podľa manželovho názoru nemal chýbať kozub alebo pec. Z ekonomických dôvodov, keďže náklady na stavbu pece a aj kozuba sú pomerene vysoké, rozmýšľame aj o tzv. kozubových kachliach. Viete nám poradiť pri výbere? Budeme mať pri použití kozubových kachlí dosť tepla?
Jolana, Bytča

Kozubovú pec či kozubové kachle zväčša tvorí dvojplášťové teleso pozvárané z ocele s hrúbkou steny 2 až 7 mm, a to podľa intenzity budúceho zaťaženia. Vnútorná komora je pritom z hrubších materiálov a zvyčajne chránená šamotovým ohniskom s hrúbkou 30 mm. Šamot v komore udržuje vysokú a stálu teplotu dôležitú na kvalitné sekundárne spaľovanie. Plechové opláštenie, prírodný mastenec, pieskovec alebo keramické kachlice tvoria vonkajší, teda krycí plášť spotrebiča. Medzi vnútorným a vonkajším opláštením sa nachádza konvekčná komora. Tu prúdi a ohrieva sa vzduch. Odvod splodín z pece zabezpečujú dymovody, ktoré ešte zvyšujú tepelný výkon, respektíve účinnosť vykurovacích telies. Ich výkony sa bežne pohybujú až do výšky 12 kW. Pritom spotrebiče pri výkone 8 kW a hodinovej spotrebe 2,5 kg dreva pohodlne vykúria interiéry s objemom 150 až 200 m3 v dobre zaizolovanom dome. Takže odpoveď znie: áno, pokojne si môžete prikurovať kozubovými kachľami. Pokiaľ ide o kozubové vložky, majú konštrukciu podobnú kozubovým peciam, iba celkový vzhľad a charakter telesa možno upraviť podľa požiadaviek majiteľa a interiéru. Sú náročnejšie na priestor aj financie. Výkon v súčasnosti vyrábaných kozubových pecí a vložiek sa najčastejšie pohybuje od 4 do 12 kW. Možno ho regulovať vpúšťaním vzduchu do spaľovacej komory. Aby pec alebo kozub správne fungovali, je veľmi dôležité mať správne dimenzovaný a pravidelne udržiavaný komín. Pri väčšine kozubov a pecí stačí komínový ťah 10 až 15 Pa (treba prihliadať aj na miesto, kde stojí dom, kopec, respektíve záveterná dolina, záveterný tieň za vyššou stavbou, ale aj na vek a umiestnenie komína). Nezabudnite aspoň raz ročne dať skontrolovať komín kominárom a pýtajte si o tom aj potvrdenie. Bude potrebné v prípade, že dôjde k požiaru a niekedy si ho vyžiada aj predajca pri prípadnej reklamácii výrobku. Pri kúpe kozuba sa u predajcu včas informujte, kto vám ho príde aspoň raz do roka skontrolovať.
Ing . Pavol Dudáš, technické oddelenie spoločnosti THORMA Výroba 


Minulú jeseň sme presvetlili otvorené schodisko strešnými oknami, ktoré nám narobili v zimných mesiacoch kopu starostí. Vlhkosť, ktorá sa na nich zrážala, kvapkala na drevené schodisko a postupne zničila lak. Rodičia majú podobný problém so sklobetónovým svetlíkom už desaťročie, no nevymysleli nič iné, ako podkladať na parapet handry. Sú nejaké spreje alebo fólie, ktoré by roseniu zabránili?

Jana, Lipany

Strešné okná i svetlík sú najchladnejšou plochou schodiska, takže sa na nich zrážajú pary bez ohľadu na to, ako veľmi sa budete snažiť v domácnosti o „suchú prevádzku“. Nepomôžete si ani sprejmi proti zahmlievaniu, ani elektrickým odvlhčovačom na schodisku. Pouvažovať by ste mali nad zvýšením teploty samotných okien. Nie je náhodou, že radiátory sa v miestnostiach nachádzajú práve pod oknami. Teplý vzduch, ktorý z nich stúpa, bez bariéry záclon či závesov obteká okolo sklených výplní a zvyšuje ich povrchovú teplotu. Takýto efekt potrebujete dosiahnuť aj na schodisku. Najlacnejším riešením je pridať k existujúcej vykurovacej sústave nový radiátor, ktorý umiestnite na stenu pod strešnými oknami. Rovnakú službu však spraví aj elektrický radiátor zapojený do zásuvky, stenový rozvod kúrenia alebo vykurovacia rohož ukrytá pod dekoratívnou obstavbou.

Vlani sme pri rekonštrukcii domu vymenili starý kotol na pevné palivo za nový, modernejší a odvtedy máme problémy. Kotol vytvára decht, má slabý výkon a drevo musíme štiepať na tenké triesky, aby sme dom vykúrili. Situáciu nám pomohli zachrániť pilinové brikety, ale takéto palivo je pre nás pridrahé. Kde máme hľadať chybu, keď starý kotol fungoval bez problémov a komín vymetáme ako doposiaľ?
Marek, Tvrdošín

Aby kotol dosiahol pri spaľovaní paliva plný výkon, musí byť zabezpečená rovnováha medzi prísunom vzduchu do ohniska a odvodom spalín. To zaisťuje ťah komína. Zohriate spaliny cez jeho prieduch stúpajú nahor a ich úbytok nahrádza vzduch, ktorý do ohniska preniká cez otvory pod roštom. Ak je ťah prislabý, v ohnisku nie je dostatok kyslíka a drevo – hoci aj dostatočne suché – vytvára v ohnisku decht. Keďže lisované brikety majú nižšiu vlhkosť ako drevo a namiesto horenia iba tlejú, vystačia si so slabším prísunom vzduchu. Nové kotly majú vyššiu účinnosť a vychádzajú z nich chladnejšie spaliny ako zo starých kotlov, preto je ťah komína slabší, hoci sa na ňom nič nezmenilo. Riešením je pre vás návrat k starému kotlu alebo zvýšenie ťahu komína – to možno dosiahnuť vyfrézovaním, zväčšením priemeru prieduchu a následným vyvložkovaním. Namiesto pôvodného štvorca s nepravidelným odskakovaním tehál vo formáte 15 × 15 cm môžete získať dokonalý kruh s priemerom 18 cm. A to zvyčajne postačuje. Účinok vie vylepšiť aj krátka nadstavba komína a zrušenie komínovej striešky.

Kúpili sme si kozubové kachle s nádejou, že si cez sklené dvierka budeme užívať romantický pohľad na plamene. Aj keď má komín dostatočný ťah, sklo sa nám pomerne rýchlo zadymí. Skúšali sme rôzne čistiace prostriedky, zrejme však robíme čosi nesprávne. Ako sa má v takejto piecke správne rozkurovať?
Oľga, Poprad

Ak máte dostatočne suché drevo, potom je dôležité, aby ste pri rozkurovaní zvolili správnu taktiku. Sklo sa zvyčajne zadymí iba v počiatočnej fáze, keď je pec studená a dym nemá veľkú ochotu unikať preč cez komín. Vyčistite sklenú výplň prostriedkom Cif Cream, otvorte komínovú klapku na dymovode a do zadnej časti šamotového ohniska naložte na papier tenučké triesky smrekového dreva. Po zapálení naplno otvorte na dvierkach vrchný a spodný prieduch a pri pootvorenom ohnisku podľa potreby prikladajte hrubšie štiepky. Keď sa ohnisko zohreje, dvierka zavrite a uzavrite na nich spodný prieduch. Vzduch tak bude cez vrchné vetranie obtekať sklenú výplň a cez otvorenú klapku uniknú spaliny do komína. Keď plameň zmocnie, stačí už len privrieť komínovú klapku. Zo začiernených šamotov vyhoria sadze a vy sa budete môcť tešiť z výhľadu na plamienky ihrajúce medzi polenami.

Keďže obývačka je najchladnejšou miestnosťou nášho domu, švagor nám k pôvodnému starému plochému radiátoru pripojil ešte jeden, ktorý nám zostal po rekonštrukcii manzardy. Veľmi to však nepomohlo. Prvý, pôvodný radiátor je síce horúci, no ten dodatočne pripojený je iba vlažný. Ventily sú otvorené naplno, kotol má dostatočnú rezervu. Treba nám do obývačky urobiť nový prívod, ktorý by samostatne napájal druhý radiátor?
Jozef, Medzilaborce

Ak sú radiátory zapojené za sebou bez zmeny pripojenia, voda sa snaží nájsť si pri cirkulácii najkratšiu cestu. Preteká prívodom do prvého radiátora a cez jeho spiatočku sa vracia späť ku kotlu. Druhý radiátor pripojený k voľným nákrutkám prvého tak získava teplo iba v obmedzenom množstve, spontánnym šírením cez vodu, ktorá je mimo aktívneho obehu. Aby vykurovacia voda pretekala cez oba radiátory a využila ich plný výkon na odovzdávanie tepla do miestnosti, spiatočku je potrebné napojiť na druhý radiátor. Tak bude voda pretekať oboma a v obývačke dosiahnete očakávanú príjemnú klímu. S takouto úpravou by si mal zručný domáci majster poradiť medenou rúrkou a fitingmi, prípadne môžete osloviť niektorého z remeselníkov, aby touto drobnou pomocou vykryl niektorý zo svojich časových prestojov.

Text: Marcela Gigelová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Alex says:

  Pre pani Olgu, ja to robim tak, ze na spodok dam tri mensie polena/priemer tak okolo 6cm/, na ne dam stvorec napusteny horlavou latkou a az na to triesky, potom stale vacsie polena az takmer do vrchu, otvorim dolny privod vzduchu a samozrejme aj komin, mozu byt aj pootvorene dvierka, kto nema externy privod vzduchu/dolny privod/ tak samozrejme necha pootvorene dvierka a niekedy je dobre pootvorit aj okno v miestnosti len trochu/tak na 15 minut/, priblizne po hodine to zatvorim a priblizne po 3-4 hodinach prilozim jedno hrubsie poleno. Majte sa, Alex

 2. mm says:

  Pani Jolana,treba si uvedomiť,že uvedené vykurovacie telesá majú veľmi malú účinnosť.Jednoducho povedané: to čo spálite a vykúrite max dve miestnosti,s tým istým množstvom paliva vykúrite pri ústred.kúrení celý dom! Poriadajúca cena kvalitných Vami uvádzaných vyhrievacích telies býva často krát vyššia ako poriadajúca cena ústr.kúrenia. To nehovorím o prachu,pachu a ,,bordeli,, z takéhoto spôsobu kúrenia. Pre dobrý pocit z plápolajúceho ohňa a pri chladnejšom počasí Vám stačia jedny krbové kachle s v výkonom max.do 8KW. S pozdravom Miroslav

 3. mm says:

  Pani Jana, Váš problém je zrejme v nekvalitnom okne alebo prieniku studeného vzduchu ktorý sa vyzráža na okne.Nepomôže ani druhý radiátor,pretože čím je väčší rozdiel teploty vonkajšej oproti vnútornej,tým je vyzrážanie väčšie.Tu pomôže len zistiť buď zapálenou sviečkou alebo cigaretovým dymom,kadiaľ fučí.Ak je to v poriadku,treba vymeniť okno za vákuované.U Vašich rodičov je s istotou problém v nekvalitnom sklobetóne.Bývam od roku 1986 vo rodinnom dome, mám v obývačke otvorené schodisko a nad ním sklobetón ale vákuovaný,10 cm hrubý,pod ním nemám radiator a ani raz sa mi tento problém nevyskytol, dokonca aj pri mrazoch – 25°C nebol z vnútornej strany ani na dotyk studený! V tom období keď som staval,dal sa kúpiť iba sklobetón obyčajný,8-10 cm hrubý.Mne sa podarilo zohnať vákuovaný,čo bola vtedy novinka.Bol síce oveľa drahší ale nebanujem,lebo ostatný čo mali iba obyčajný,ho už vymenili,lebo mali tento istý problém.S pozdravom Miroslav

 4. mm says:

  Pán Marek,v nižšie uvedenej odpovedi je skoro všetko. K tomu by som iba dodal,že problémov môže byť ešte viacej.Píšete,že pri pilinových briketách tento problém nie je.Čiže problém môže byť v dreve s nízkou výhrevnosťou a vyššou vlhkosťou.Následne pri kúrení nedosiahneme požadovanú teplotu,takže pri teplote 43-48°C dochádza k roseniu kotla a tým aj jeho dechtovaniu.Problémom môže byť aj nie moc dobrý výber pece,nedostatočný a falošný ťah komína. Treba skúsiť suché drevo s väčšou výhrevnosťou,zaimprovizovať lepší odťah pomocou ventilátora,zamedziť prístupu falošného vzduchu atď…Proste treba hľadať príčinu,lebo keď pri spaľovaní pilinových brikiet problém s teplotou nemáte,takpovediac príčina bude kdesi pod nosom,len ju treba hľadať a odhaliť.Miroslav

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje