Neznáma burina v trávniku

image 35293 25 v1

Nepoznáte, prosím, túto burinu? Je to cibuľovina a každý rok vytvára množstvo pacibuliek, kvitne nabielo a má úzke listy. Tento rok som tomu nedal šancu a všetky kvety som otrhal. (Dušan P., Bratislava)

Rastlina sa volá bledavka okolíkatá (Ornithogalum umbellatum). Často sa vyskytuje v trávnych porastoch. Pestuje sa aj ako okrasná cibuľovina. Veľmi rýchlo a ľahko sa šíri práve dcérskymi cibuľkami. Odtrhnutím kvetov sa podporí rast cibuliek v pôde. Bledavky sa dá len ťažko zbaviť. Mechanicky iba prácnym postupným vyberaním cibuliek z pôdy a pravidelným kosením trávnika, t. j. i listov bledavky, čím sa bude oslabovať rast cibuliek v pôde. Z chemických prípravkov možno použiť Bofix či Lontrel 300. Rastliny bledavky však musia mať vytvorenú dostatočnú listovú plochu.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Don Carlos says:

    Veď je celkom pekná.

  2. Veď je celkom pekná.

  3. V anglickom trávniku je to hnus, našťastie ja mam slovenský trávnik so všetkým čo k tomu patrí, ďatelina, púpava, skorocel, nerovnaká výška kosenia,…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.