Ako orezať staršiu brezu

image 28621 25 v1

Na záhrade mám staršiu brezu. Je už dosť vysoká a pri silnejšom vetre z nej opadávajú konáriky. Túto jar ma nemilo prekvapila. Vrcholec stromu (konáre už od 15 cm) sa nezazelenal. Sused ma upozornil, že ju treba orezať, lebo v prípade búrky by padnuté konáre mohli ohroziť jeho hospodársku stavbu. Kedy je vhodný čas na takúto bezpečnostnú prerezávku? Vymladí sa breza, neublíži jej to a nevyschne? Je naozaj pekná a nechcem o ňu prísť. (Jozef C., Senec)

Nemusíte mať obavy. Breza má veľmi dobrú obrastaciu schopnosť. Rez môžete urobiť i teraz. Nielen po reze, ale i po poranení, napr. na kmeni, vyženie množstvo mladých výhonkov. Tie treba preriediť a nechať len niekoľko (3 – 5 ks) podľa vlastného uváženia a estetického cítenia, aby nevznikali tenké metlovité trsy konárikov v okolí rezu. Suché konáre môžete zrezať kedykoľvek, aj v zime. V ich prípade skutočne hrozí nebezpečenstvo ohrozenia nielen susedných stavieb, ale i zdravia ľudí. Suché konáre treba zrezať až do zdravého, živého dreva, t. j. po časť, ktorá už vyhnala lístky. Rez môžete urobiť hlbší, aby ste aj v budúcnosti mohli strom pohodlne ošetrovať a aby si breza zachovala svoj okrasný habitus. Rany po reze odporúčam zatrieť stromovým balzamom (štepárskym voskom, latexovou farbou), inak sú vstupnou bránou pre rôzne choroboplodné zárodky a úkrytom pre škodce.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.