Pivnica mimo rodinného domu

pivnica mimo rodinneho domu

Skladovanie zeleniny či ovocia v pivničných priestoroch v rodinnom dome je veľmi nedokonalé. Skladovaná zelenina a zemiaky veľmi skoro vysychajú, klíčia a zahnívajú.

Príčinou tohto nepriaznivého javu je, že pivnice pod domami bývajú z dôvodu inštalácie okien zapustené do zeme iba meter, takže od jari do jesene sú zvonku vyhrievané. V zime ich zasa vyhrieva únik tepla od kotla ústredného kúrenia, takže na skladovanie je v nich je nízka vlhkosť a vysoká teplota.

Pivnica 1Pivnica 4

Aby sme nemuseli v zime a v predjarí nakupovať predražené zemiaky a zeleninu, vybudujeme si skladovaciu pivnicu mimo rodinného domu. Takúto pivnicu je potrebné vybudovať dostatočne hlboko pod úrovňou terénu, čím sa v nej zabezpečí ideálna vlhkosť a primeraná teplota počas roka (okolo 10 °C).
–>
Vstupný otvor do pivnice (komín) je uzatvorený krytom, ktorého hlavnú časť tvorí sito s okami 5 × 5 mm. Toto sito je vyrobené z pozinkovaného drôtu hrubého 1,2 mm. Nad vetracím krytom je umiestnený protidažďový kryt (pol. 4), čím je zabezpečené vetranie podľa potreby bez toho, aby do pivnice vnikla voda. Počas zimného obdobia vetrací kryt nahradíme plným zatepleným krytom.

Pivnica 3Pivnica 2

Nad vstupným otvorom  musí byť bezpečnostných dôvodov upevnené držadlo zvarené z ¾“ oceľovej rúrky a plochej ocele 30 × 10 cm, ktoré nás istí pri vstupe do pivnice a výstupe z nej.

PoložkaNázov
Rozmer a materiálKusy
1vstupný otvor650 x 550; liaty betón1
2oceľová ochrana vstupuzvarovaná zostava1
2atyčL 70x70x8x545 mm; zvariteľná oceľ2
2btyč plochá70x8x769 mm; zvariteľná oceľ2
3zvarený rámpodkladový dielec na výrobu letného vetracieho a zimného zatepľovacieho krytu1+1
4protidažďový krytvýška podľa terénu1
5oceľobetónový monolitový strop1
6liaty betón1
7hliníkový rebrík2

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresba: autor

Komentáre

  1. Ten vstupný otvor je príliš malý. Pivnica slúži hlavne na uskladnenie. Ako po rebríku cez otvor 54×62 cm vložím debničku zeleniny do pivnice?

  2. debnu nijako a debnicku uz skor 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.