Pivnica mimo rodinného domu

17.11.2010
17.11.2010 (5) (0)
Pivnica mimo rodinného domu
Skladovanie zeleniny či ovocia v pivničných priestoroch v rodinnom dome je veľmi nedokonalé. Skladovaná zelenina a zemiaky veľmi skoro vysychajú, klíčia a zahnívajú.
Príčinou tohto nepriaznivého javu je, že pivnice pod domami bývajú z dôvodu inštalácie okien zapustené do zeme iba meter, takže od jari do jesene sú zvonku vyhrievané. V zime ich zasa vyhrieva únik tepla od kotla ústredného kúrenia, takže na skladovanie je v nich je nízka vlhkosť a vysoká teplota.

Pivnica mimo rodinného domu 4 Pivnica mimo rodinného domu 1

Aby sme nemuseli v zime a v predjarí nakupovať predražené zemiaky a zeleninu, vybudujeme si skladovaciu pivnicu mimo rodinného domu. Takúto pivnicu je potrebné vybudovať dostatočne hlboko pod úrovňou terénu, čím sa v nej zabezpečí ideálna vlhkosť a primeraná teplota počas roka (okolo 10 °C).
-->
Vstupný otvor do pivnice (komín) je uzatvorený krytom, ktorého hlavnú časť tvorí sito s okami 5 × 5 mm. Toto sito je vyrobené z pozinkovaného drôtu hrubého 1,2 mm. Nad vetracím krytom je umiestnený protidažďový kryt (pol. 4), čím je zabezpečené vetranie podľa potreby bez toho, aby do pivnice vnikla voda. Počas zimného obdobia vetrací kryt nahradíme plným zatepleným krytom.
Pivnica mimo rodinného domu 2 Pivnica mimo rodinného domu 3
Nad vstupným otvorom  musí byť bezpečnostných dôvodov upevnené držadlo zvarené z ¾“ oceľovej rúrky a plochej ocele 30 × 10 cm, ktoré nás istí pri vstupe do pivnice a výstupe z nej.

Položka Názov
Rozmer a materiál Kusy
1 vstupný otvor 650 x 550; liaty betón 1
2 oceľová ochrana vstupu zvarovaná zostava 1
2a tyč L 70x70x8x545 mm; zvariteľná oceľ 2
2b tyč plochá 70x8x769 mm; zvariteľná oceľ 2
3 zvarený rám podkladový dielec na výrobu letného vetracieho a zimného zatepľovacieho krytu 1+1
4 protidažďový kryt výška podľa terénu 1
5 oceľobetónový monolitový strop - 1
6 liaty betón - 1
7 hliníkový rebrík - 2

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresba: autor

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama