svojpomocná výroba schodiska
Galéria (8) Zdroj: Nikoleta Drugdová

Majster roka 2022: Výroba vonkajšieho schodiska

Môj muž nám ušetril dosť peňazí, nakoľko schodiská sú dosť drahé. Vyrobil ho celkom sám.

Galéria

svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska
svojpomocná výroba schodiska

Najprv sa vyliala platňa, následne sa postavili tvárnice, na ktoré sa dali schodnice.

svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová
svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová
svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová

Celé sa to zasieťkovalo a pretrelo maltou. Schodisko stálo do troch dní.

svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová
svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová
svojpomocná výroba schodiska
Zdroj: Nikoleta Drugdová

Nikoleta Drugdová

Zapojte sa aj vy do súťaže Majster roka 2022 a vyhrajte! Všetko o súťaži nájdete tu:
Staň sa Majstrom roka 2022 a vyhraj farby na celý dom!
 1. Miro says:

  Dobry den, nie som nejaky extra majster, ale podla mna tento projekt ma viacej chyby. Pekne vymurovane, porfix predpokladam, ale nevidim izolaciu medzi betonom a spodnym radom, tvarnice budu tahat vlhkost. Rovnako si myslim, ze pouzitie betonovych obrubnikov, je nevhodne, nemaju ocelovu vystuz a su nepodmurovane po celej sirke. Bal by som sa na to stupit, nie to dupnut. Toto asi nepatri do sutaze majster roka (moj nazor).

 2. miro says:

  zdravím,nejako mi schodisko nedáva znysel-prečo je postavené?,nevidím terasu ani dvere…..

 3. Peo says:

  Zdravím, nuž ako projektant by som mal viacero výhrad. Na oko vyhotovenie prevedenie muriva, realizácia vzhľadom na presnosť vyhotovenia je prevedená slušne, celková koncepcia a riešenie je nevhodné…konkrétne schodiskom prekonavate výškový rozdiel 4,25m, výšku stupňa ste určili na 250mm a nášľapné šírky sú na úrovni 210mm. Pri schodiskách je dôležité dbať na správne prevedenie a klásť dôraz na bezpečnosť…v tomto prípade pokiaľ by ste vychádzali zo štandardnej antropometrie človeka by bolo vhodné keby to schodisko malo 24stupnov nie 17, minimálna nášľapné šírka stupňa je 250mm, a výška stupňa by nemala byť vyššia ako 185mm, po správnosti by ste mali vychádzať zo vzorca 2h+s =630mm čo je sladká kroku… 24supnov s výškovo 177,1mm a šírkou stupnice 275mm. Pri tak strmom schodisku by ste mali mať zábradlia po oboch stranách a možno by bolo lepšie keby nebolo prístupné pre nižšie osoby, alebo osoby s obmedzeným pohybom. Z technického prevedenia je potobeton nie celkom vhodný materiál do exteriéru bez dokonalých povrchových úprav…t.j. naozaj zemina vlhkosť, alebo povrchová voda vám vnikne do materiálu a po z namrazovacich procesoch vám spôsobí degradácii materiálu a uvoľnenie stupňov…cca 3roky. Zo statického hľadiska, Vám na stupňoch vznikáju priehyby ale nie je to nič strašné, horšie je že nie je previazané schodisko.,či už zo stavbou alebo vencom v maximálnej úrovni 3m. Odporúčal by som stavebné úpravy v podobe uspôsobenia konštrukcie schodiská pre uvedené korekcie výšok, a realizovanie dodatočných stavebných úprav povrchov, pre zamedzenie degradácie povrchov vplyvom poveternostných pomerov. Ja viem že je všetko extrémne drahe, no nie každý projektant Vás chce zostať s kože stačila by drobná predkonzultacia, a možno by ste ešte viacej ušetrili, a správnejšie nasmerovali vynalozenu energiu. Ide hlavne o bezpečnosť a zdravie. 🙂

 4. fero says:

  Celé zle. Že majster roka. To je snáď paródia.to sú schody na zabitie. To je tak keď sa robí bez projektu a bez rozmýšľania. Ale ušetrili a to sa na SK počíta.

 5. Milan says:

  Tieto schody dlho nevydržia. Okrem toho čo tu už o tom pórobetóne povedali iní – tá „doska“ pod schodami – nevyzerá že by bola vystužená, tenšia sa už nedala urobiť a je na zlom podklade. Základy pod stavebné konštrukcie sa robia nie pre srandu či pre nadmerný zisk stavebných firiem. Veľa zím to asi neprežije. Chcel by som vidieť ten bordel, čo bude vnútri toho schodiska o pár rokov, na údržbu sa nemyslelo. Navyše je teraz vo vnútri vytvorený malý bazén, voda natečie a už neodtečie, s lístím bude pekne hniť, do pórobetónu nasiakať, ach jaj…
  O bezpečnosti sa ani netreba baviť, toto schodisko hrozí škaredým úrazom

 6. Rado says:

  Uz dlho som sa tak nenasmial… zničeny material…neodizolovane…našlap z obrubníka??? Vážne?…ved to nema ani kovovu vystuž…raz sa vam stane to že sa prepadnete do tej nevymurovanej medzery…sklon a vyška schodov nebezpečna…pani stiahnite to z netu a nerobte manželovi hanbu… rychlo to rozoberte… nech to nik nevidí…

 7. Style consulting says:

  Tak toto je barbarstvo najhrubšieho zrna. Projek síce pekný ale lepšia varianta by bola z DT , kompletne uzavreté a v zadnej časti urobiť dvere. Získal by tak úložný systém o absencii poriadneho základu, kotvenia, vyztuhy a naslapov ani nehovorím. Dá sa to pouzit ako “dočasne schodisko “ na prace vo výške .. ale to je jednoduchšie postaviť lešenie. Ak to chcete ako trvale riešenie tak vás sklamem, toto veru nebude mat dlhu trvácnosť a o pár rokov sa začne rozpadať a droliť. Zbúrať a postaviť nanovo kým nepríde k úrazu ..

 8. Jano says:

  …autorka uvadza,citujem: “ stalo do 3 dní,“ myslela pravdepodobne,ze dlhšie už nestálo,že sa rozsypalo..takže obavy o bezpečnosť už nemusia byť opodstatnené.. mne to skôr pripadá ako vyhliadková strazna veža pre psíkov,majú odtiaľ lepší výhľad na okolie.

 9. jozef says:

  ja stavitela chápem. tiež som sa ako decko hral so stavebnicami (socislisticka kopia lega) a miloval predmet geometria. On si jednoducho splnil detský sen o sprístupnení povaly aby sa mali kde deti zložiť s rodinami keď prídu na víkend. Po tejto sprche odborníkov tipujem že i splní ďalší sen a za 3 dni dorobí lahkú drevenú alebo ocelovú konštrukciu aj so zábradlím a na to pripevní lexan a tým vyrieši problém s dažďom a lístím.
  … a budú si žiť (po ňom chodiť)dlho a šťastne …

 10. Miroslav says:

  Majster roka? Skôr babrák roka.
  Rozobrať, fotky zničiť.
  A nikdy sa už do ničoho podobného nepúšťať.
  Radšej nech si tam dá rebrík.

 11. Peter says:

  Škoda materiálu.
  A vyzerá to otrasne. O bezpečnosti a praktíčknosti ani nehovorím, už je to popísané.
  A autorka článku tomu tiež zjavne nerozumie.

 12. mm says:

  p. Drugtová, konštatujete, že Vám manžel ušetril veľa peňazí. Neušetril. Porfix cca 290 ks, lepidlo, sieťka, stierka, schodnice, platňa, predpokladám, že 2 000 eur nebolo Vašich, možno aj viac. Ak to nenadokryjete, mráz a voda Vám kvádre za pár rokov rozoberie. Za tie peniaze máte schody prudké, nepohodlné, monštrum a bez prípadného využitia priestoru pod nimi. Ak by bol pán manžel trochu porozmýšľal, za podstatne menej peňazí mohol mať schody pohodlné(výška a šírka schodov podľa doporučených rozmerov),bez ohľadu na počasie, nemusia byť nadokryté, s voľným priestorom pod nimi a so schodnicami z teraca, ktoré má veľmi dlhú životnosť. Po 40-tich rokoch ich stačí iba prebrúsiť. Pán Peo vo svojom príspevku má úplnú pravdu. Jediné na chválu p. manžela je, že je to pekne vymurované. Len pre info : synovi som spravil vonkajšie vstupné schodisko na poschodie so 14-timi schodmi+ podesta, cca 450 € komplet. Môžem poslať foto, zavolajte na 0907 074 961. mm.

 13. Miroslav says:

  Ako môže nikomu také niečo vôbec napadnúť postaviť. Záhradný obrubník bez výstuže použiť ako stupeň na schody. Predpokladám že minimálne polovica sa už polámala.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.