Prah na mieru za 1 euro!

Prah na mieru za 1 euro!

Nachýlené podlahy, nerovnaké výšky susediacich miestností či dvere, ktoré sú osadené v šikmej zárubni. Ak pod dverami miestností roky chýbali prahy, bolo to iba preto, že tie z obchodu nikdy správne nesadli. Náš svojpomocne vyrobený prah tieto nedostatky prekoná.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 1 deň
náklady: 1 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 1 €
• masív 0,60 €
napr. smrekové dosky, hrúbka 32 mm (240 €/m3)
• kotvenie 0,20 €
napr. Pattex Extreme Total Fix (6,62 €/440 g), napr. Duvilax L-58 (4,64 €/1 kg), napr. šľahaný tmel Klik (2,45 €/500 g)
• povrchová úprava 0,20 €
napr. Colorlak Akrylcol V-2045 biely (5,50 €/600 ml)

NÁRADIE A POMÔCKY 
 chvostová píla
 priamočiara píla
 pásová píla
 elektrický hoblík
 pásová brúska
 excentrická brúska 

PRACOVNÝ POSTUP

1. SKLONY
Vodováhou porovnáme výšky susediacich podláh. Je dobré získať hrubý prehľad o tom, ako budúci prah bude lícovať s dverami.

2. VÝSTUHA
Vo vysoko osadených zárubniach môžeme objaviť výstuhu, ktorá pretŕča nad úroveň oboch podláh. Tá môže byť vážnou bariérou.

3. REZANIE
Výstuhu vypílime chvostovou pílou s pružným pílovým listom. Ak pri pílení predkmit (oscilačný pohyb) píly vypneme, pôjde to bez kolízií.

4. ODSTRÁNENIE
Uvoľnenú výstuhu odstránime. Niekedy sa stáva, že do podkladového muriva je upevnená klincami, ktoré prechádzajú jej drevenou výplňou.

5. VYSÁVANIE
Prechodovú škáru vyčistíme a dôkladne povysávame. Na správne zameranie potrebujeme čisté pracovné pole, bez kamienkov a úlomkov.

6. MATERIÁL
Materiál na prahy prirovnáme k stupienku, ktorý máme medzi miestnosťami. Primeriavame vždy na mieste, kde je rozdiel výšok najväčší.

7. SKRÁTENIE
Dosky upravíme na plnú šírku dverného otvoru. Zmeriame si ju v mieste, kde sa nachádzajú vybratia na falcoch zárubní.

8. KOPÍROVANIE
Šablónou si skopírujeme profil zárubne. Posuvné lamely v širokom ráme s dostatočnou presnosťou prekopírujú oblúky a vybratia.

9. PREKRESLENIE
Reliéf si obkreslíme priamo na materiál zárubne. Keďže pracujeme priamo na mieste, vyhneme sa akýmkoľvek chybám pri kreslení.

10. VYREZANIE
Priamočiarou pílou si vyrežeme vybratia na oboch stranách. Úzky pílový list umožní prechádzať tesnými oblúkmi.

11. PRIMERANIE
Hrubú podobu budúceho prahu osadíme medzi zárubňu. Ak je pritesná alebo niektorý z detailov nesadol, urobíme drobné korekcie.

12. VÝŠKA
Na čelo prahu si prekreslíme horizont tej podlahy, ktorá je vyššia. Nie je výnimočné, ak má čiara sklon s rozdielom celého centimetra.

13. HĹBKA
Hĺbku zárubne si prekreslíme priamo podľa dverného krídla. Ak dvere nie je možné nad prahom zavrieť, potom musíme hĺbku vyrátať.

14. OPÍLENIE
Prah pozdĺžne rozmietneme na potrebnú hĺbku. Ak sa línia zbieha, musíme použiť priamočiaru alebo pásovú pílu, ktorou sa rez vedie ľahšie.

15. TVAROVANIE
Hrubé tvarovanie uskutočníme elektrickým hoblíkom. Riadime sa pri tom ryskami, ktoré sme si na materiál zakreslili pri zameriavaní.

16. BRÚSENIE
Pásová brúska zasa pomôže pri jemnom dotvarovaní reliéfu prahu. Brúsime kolmo na vlákna, aby sme dosiahli lepší a rýchlejší úber.

17. NÁBEH
Pri niektorých prahoch je praktické, aby mali nábeh. Vďaka nemu sa napríklad dostaneme so servírovacím vozíkom z kuchyne do jedálne.

18. VYHLADENIE
Hotový prah na záver vyhladíme excentrickou brúskou. Tá odstráni všetky ryhy z predchádzajúceho tvarovania a brúsenia.

19. LEPENIE I
Prahy môžeme lepiť montážnym lepidlom priamo na kov i murivo zbavené prachu. Nanášame štedré množstvo na všetky kontaktné body.

20. VÝPLNE
Tam, kde pri osádzaní prekáža oceľový reliéf výstuhy, si pomôžeme drevenými hranolčekmi, ktoré narežeme na vhodnú hrúbku.

21. DOSADNUTIE
Niekedy sa stáva, že sa krytina v miestnosti nekončí rovnou líniou, ktorá by dokázala lícovať s prahom. Nie vždy to musíme ukryť pod lištu.

22. OREZANIE
K prahovej línii priložíme oceľové pravítko a priamo cez krytinu ostrým zalamovacím nožom prerežeme líniu cez celú hrúbku nášľapnej vrstvy.

23. ODSTRÁNENIE
Podlahovú krytinu odtrhneme od podkladu a celú plochu začistíme. Koberce, PVC krytiny, linoleá, postup funguje pri všetkých.

24. PRUHY
Z podlahovej krytiny si narežeme náhradné pruhy v potrebnej šírke. Vo väčšine prípadov sú to 3 cm, niekedy pomôže stolová píla.

25. LEPENIE II
Náhradné kusy krytiny nalepíme na pripravené miesto. Tým zaistíme dokonalé lícovanie bez toho, aby nám prekážala prechodová lišta.

26. TMELENIE
Kontaktné škáry so zárubňou vyplníme maliarskym šľahaným tmelom. Ide o nadýchanú penu disperzie, ktorá nevytvorí pevný spoj.

27. NATIERANIE
Dverný prah natrieme lazúrou alebo krycím náterom tak, aby ladil so zárubňou samotnou alebo podlahou na odvrátenej strane dvier.

dobré rady

MATERIÁL
Smrek, topoľ, buk – na výbere dreviny vôbec nezáleží. Dôležité je iba to, aby vám výsledný vzhľad ladil so susediacimi plochami. Ak nemáte dostatočnú hrúbku masívu k dispozícii, dupľovanú hrúbku si môžete vopred zlepiť v dielni. Pri opracovávaní a tvarovaní prahu nebude lepená škára bariérou, a to ani vtedy, ak bude kresba dreva po opracovaní viditeľná. Nechajte však lepidlu aspoň 2 h na vyzretie spoja pod tlakom zvierok.

GEOMETRIA
Návrh správnej geometrie dverného prahu je kľúčový. Vopred si musíte jasne vymedziť, čo od nového prahu očakávate. Pre niekoho ide iba o spojovací mostík medzi 2 susediacimi podlahami, iní očakávajú, že prah bude tesne priliehať k spodnej časti dvier, aby ich nepodfukovalo. Preto sa pri obhliadke zamerajte nielen na podlahy a zárubňu samotnú, ale aj na dverné krídlo. Niekedy si bude žiadať skrátenie, inokedy, naopak, predĺženie.

TVAROVANIE
Všetko tvarovanie prebieha za pochodu, obzvlášť ak sa podlahy zbiehajú, rozbiehajú alebo je zárubňa s dverami osadená našikmo. Hneď na začiatku vám musí byť jasné, že línie, ktoré zakreslíte, nie je možné premietnuť do dorazov na pílach, hobľovačkách a obrábacích strojoch. Všetky nástroje budete musieť viesť ručne, takže správne obkreslenie línií a priebežné primeriavanie sú najvhodnejšou taktikou.

PRAKTICKÝ HOBLÍK
Osvedčilo sa nám používanie elektrického hoblíka s prednastaveným 1-milimetrovým úberom. S úberom začnete na tenšej strane a postupne budete svoj záber rozširovať, aby ste sa čo najbližšie dostali k ryske. Aby nadpojenie na susediace plochy nemuselo byť dokonalé a znieslo milimetrovú odchýlku, pomôže, ak na hranách vytvoríte jednoduché fazetky. Hoblíkom možno vytvoriť nielen šikmé plochy zvažujúce sa v 2 rovinách, ale aj nábehové zaoblenia. Priechod pre vozíky s kolieskami medzi miestnosťami tak nemusí byť lineárny, ale môže mať podobu oblúka, ktorý s gradujúcim prevýšením prechádza z jedného bodu do druhého. Pásová brúska už prirodzene vytvorí oblúkový priechod, ktorý sa na pohľad bude javiť dokonalý.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAKO NAMONTOVAŤ PRAHY?

NIEKEDY JE POTREBNÉ DOČASNÉ OSADENIE
Ak ste si nie istí tým, či prah vo vašej podobe bude fungovať správne, použite na dočasné osadenie obojstrannú montážnu pásku s penovým nosičom. Ak prechádza dom či chalupa rekonštrukciou, už po niekoľkých týždňoch sa môže ukázať, že čosi ste mali spraviť inak alebo praktickejšie. Dočasne osadený prah je možné jednoducho demontovať a urobiť ďalšie potrebné úpravy. Najšikovnejším nástrojom na podvihnutie a vypáčenie prahu je murárska lyžica.

TRVALÁ MONTÁŽ PRAHU LEPIDLOM
Montážne lepidlo na permanentné osadenie dokáže prekonať výškové nerovnosti podkladu, nikdy však nemôže slúžiť ako výplňový tmel na podvihnutie prahu. Tenké drevené odrezky, plastové podložky alebo správne zabrúsenie prahu sú predpokladom, že ani po rokoch stúpania naň sa nič neuvoľní.

SPEVNENIE PODKLADU PENETRÁCIOU
Ak je podkladom starý drobivý betón alebo maltová zmes, nespravíte chybu, ak povrch pred lepením spevníte pomocou penetrácie. Spoj bude pevnejší a trvácnejší. Výškové nerovnosti podkladu možno vyrovnať i sadrou, do ktorej primiešate 50-percentný podiel piesku. Vyskúšané máme aj lepenie prahov priamo lepidlom Duvilax L-58, ktoré vytvorí pružný a pevný spoj, ktorý sa nikdy nerozíde.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA RÔZNYMI NÁTERMI
Pri povrchovej úprave prahu platia úplne rovnaké pravidlá ako pri drevených podlahových krytinách. Ak chcete byť s prácou hotoví čo najrýchlejšie, siahnite po akrylátoch riediteľných vodou. Na výber máte krycie nátery i laky, dostupné sú aj bezzápachové lazúry na vodnej báze.
Tam, kde sa žiada vyššia odolnosť proti odieraniu, je šikovným riešením polyuretánový alebo akrylovo-uretánový náter. Aj v tomto prípade môžete počítať s rýchlym zasychaním, i keď na dosiahnutie plnej húževnatosti a odolnosti je dobré nechať povrchovú úpravu bez záťaže niekoľko dní.
Syntetické nátery odporúčame používať iba v bezprašnom prostredí, pretože pri zemi sa vždy hromadí prach a mnohé nátery potrebujú viac ako hodinu na vytvorenie nelepivého povrchového filmu.

ODBORNÍK RADÍ
Vyrobiť atypický prah na mieru nie je náročné, musíte však všetky pravidlá geometrie zahodiť za hlavu. Na chalupách, v starých rodičovských domoch či chatách, ktoré majú svoje najlepšie roky za sebou, je to stratégia, ktorá dokonale funguje.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Lepidlo, tmel, farba, drevo… naradie za stovky EUR, ale nakonec je z toho, tadaaaa, prah za euro 🙂

  1. Tak veru, tento clovek ma rozculuje uz nejaky cas. Stale kokotiny riesi a ak ma cely byt/dom podla tychto navodov tak to musi vyzerat strasne. Mozno tak v 50tych rokoch minuleho storocia by bol aktualny. SA UVEDOMTE PAN GIGEL A PRESTANTE PRISPIEVAT DO TYCHTO NAVODOV. THX

 2. cokohodotoho says:

  Jedine čo ma u vás nesmierne irituje je vaša „matematika“…!
  Materiál 1€… a náradie za 1 000€… :))

 3. Kde sa da kupit ta sablona na prah ?

  1. Dajte do vyhladovaca: „sablona na profily“. Celkom bohaty vyber..

 4. Podnikateľská matematika…pre slovenskych „ovčanov“
  Ževraj materiál za 1 euro?!?! @#+×*#
  Zavádzate, upravte v názve článku skutočnú hodnotu!!!
  Cenu práce nemusíte zaratať.

 5. Vazeni velky pozor! Na fotkach ma akusi dosku z dost bledeho a pravdepodobne aj velmi makkeho dreva. Napisat, ze na doske nezalezi je uplna hlupost. Ak bude z makkeho dreva, staci kamienok v teniske alebo opatok a otane v prahu jama. Uz len ta doska z tvrdeho dreva bude stat 10€, co by som este prehltol, vsetka chemia a farba sa do dalsich 50€ vojde tiez. Namiesto tolkeho naradia by stacila rucna pilka, hoblik a kopa smirgu. Ale co je to za rozum vyrezat tu zeleznu vzperu z plechovej zarubne, ved ta zarubna sa moze velmi lahko uvolnit a ak jej konce niesu zabetonovane napevno tak sa zarubna vyduje dovnutra. Idealne uz rovno pri pileni tej vzpery jedna noha skoci dovnutra a je vymalovane. V kroku 3 a 4 vyreze vystuhu, ktoru NICIM nenahradi a v kroku 20 uz ma ine dvere v inej miestnosti, kde je vystuha uz riesena inak a je samozrejme ponechana. Ak vyberiete vystuhu bez rozmyslania a nahradenia tak o polroka mozte vyberat aj celu zarubnu aj s vasim najsamlepsim prahom. A tieto zarubne sa povacsine najprv postavili na miesto a potom dorobila priecka okolo, takze nad nimi nieje preklad. uprimnu sustrast pri oprave/vymene zarubne. Skoda kludne aj 500€. Idea pekna, ale v tomto prevedeni iba nakratko a mozno aj s trvalym poskodenim zarubne.

  1. Dobrý príspevok na spríjemnenie večera.Zasmiali sme sa celá rodina,až nám slzy tiekli.Super.
   Veľmi dobre

 6. Dávam Vám za pravdu 1€ to nesedí ani pri čiastkovom rozpise.Len nedávno som kupoval tmel v najmenšom teglíku a vycáloval som 1,99€ a to potrebujem čiastočne pretmeliť obr.rám 50x70cm a takto sa dá počítať ďalej…

 7. Priatelia majstri, komentujuci . ..
  Tieto stranky urcite nie su urcene pre vas, pretoze kto normalny by si robil takyto prah? 😀
  Cena je to posledne, co ma tu trapi .. .ale to makke drevo. . . tato stranka je urcena asi naozaj iba pre Lamy z oboma rukami lavymi. . .zial, vacsina mladych chlapov je na tom takto.

 8. Pat a Mat says:

  ml: Vyříznout příčku zárubně, to je asi opravdu hloupost a velké riziko, které laik neodhadne. Mne autor nachytal a už jsem měl v plánu příčku vyříznout. To by byla podívaná, kdyby to všechno vylítlo a slítlo. Děkuji za váš komentář.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.