Praktická kálačka na drevo svojpomocne

vyrobte si prakticku kalacku na drevo

Pri dnešných cenách energie často používame na vykurovanie domácnosti drevo. Každý, kto si drevo pripravuje sám, vie, aká ťažká práca je kálanie dreva. Preto si náš čitateľ zhotovil jednoduchú, finančne nenáročnú a bezporuchovú kálačku. Ako agregát použil traktor, čo má výhodu aj v tom, že drevo sa dá kálať aj mimo domu.

Postup výroby
Celá podstata kálačky je založená na kuželi (1), na ktorom je narezaný závit. Ten sa zavŕta do klátika ako skrutka a so zväčšujúcim sa priemerom ho rozštiepi. Kužeľ je upevnený na hriadeli (3), ktorý je umiestnený v dvoch krytových ložiskách (6207) v domci (2). Hriadeľ má na opačnom konci drážky na upevnenie kardanu. Rám (4), zvarený do tvaru T, je zhotovený z hrubostennej rúrky Ø60 mm.

Na hornej časti je privarený domec (2) s držiakom na „tretí bod“ uchytenia do hydrauliky traktora a spodná časť je prispôsobená na vloženie kálačky do ramien traktora a jej zaistenie. Keďže sa kardan traktora točí vpravo, je na ľavej strane rámu privarený doraz (5), ktorý zabráni pretočeniu polena. Kálačka je zhotovená tak, aby sa ňou dali kálať polená dlhé minimálne meter. Miery sú orientačné a každý si ich môže prispôsobiť podľa rozmerov traktora alebo kálaného dreva.

Autor: Ľubomír Šuvada, Suchá Hora
Foto a schéma: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

 1. kde sa dá zohnať ten kužeľ?

  1. nedá sa zohnať, musíš si to dať niekomu vyrobiť

   1. da sa to zohnat bud cele http://stroje.bazos.sk/?hledat… alebo su borci co vyrabaju len kuzele … na bazosi najdes normalne kontakty a na dobierku ti to poslu. kolega stym ma velmi dobre skusenosti.

  2. Dá sa kúpiť v Poľsku. Videl som ho na trhu v N.Targe.

  3. Dík všetkým za rady

  4. V poľsku na trhu za 40 euro

 2. mna by skor zaujimalo, kde sa da zohnat ten traktor, ked kuzel uz mam 🙂

 3. Na výrobu kužeľa je potrebný sústruh s vodiacim pravítkom,na ktorý sa reže závit s pilovým profilom.Smozrejme,že v súčasnosti existuju aj modernejšie spôsoby výroby pomocou CNC sústruhov a obrábacích centier.

 4. da sa kupiť v každom lepšiom železiarstve

 5. stoji okolo 50e

  1. Celý chrachtor ?

 6. To máte 90? Priemer

 7. Tu pneumatiku máte dobre zošlahanu.Mám 13-ku staršiu.Vymením je za kužel.

 8. tento spôsob štiepania je starý minimálne 30 rokov, takto idiotsky sme štiepali za komanča.
  je iba otázkou času, kedy doláme ruky , ked zachytí rukavice!!
  od toho spôsobu ruky PREČ !!!

  1. Ak si ľavý, tak sa hraj v piesočku s autíčkom.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.