Tandemový bicykel

tandemovy bicykel

Na montáž bicykla sme použili dostupné diely a prvky, ktoré sme upravili a následne zvarili do jedného celku.

Postup výroby
Z rámu bicykla odstránime vzpery a zadnú vidlicu. Zároveň napílime stredovú rúrku (pozri nákres). Rúrku napílime v mieste, kde po zvarení tento zvar prekryje objímka a hlavová rúrka druhého rámu.
Z druhého rámu vypílime časť hlavovej spojky a rúrky. Tým sú rámy upravené.
Rám s upravenou hlavovou spojkou nasadíme na napílenú rúrku druhého rámu. Stredovú rúrku následne zvaríme, zvar očistíme a vybrúsime. Ďalej postupujeme tak, aby horné rámové rúrky oboch rámov boli v jednej osi (dbáme na súmernosť rámov). Po zafixovaním rámov si vyrobíme ešte vymedzujúcu objímku – rozdiel priemeru rúrok.

Rám zvaríme do jedného celku. Zváranie však zveríme do rúk odborníka – zvárača. Vzpery, ktoré sme odstránili z rámu, opäť použijeme a privaríme k zadnej vidlici a stredovej rúrke. V mieste odstránenej zadnej vidlice použijeme na spevnenie rámu rúrku v tvare U s priemerom 19 mm. Použité brzdy sú ráfikové.

Na tandeme sú dva hnacie ozubené reťazové prevody. Predný reťazový prevod je v pomere 1 : 1 (na rovnomerné otáčanie kľuky s pedálom). Nie je tu možnosť meniť prevod. Napínacia kľuka je pevná – nepruží.
Zadný reťazový prevod: zadné koleso s voľnobežným pastorkom a reťazovým meničom prevodov. Zadné sedlo sme mierne posunuli dozadu. Sedlo je v takej výške, aby cyklista bezpečne mohol zastaviť a dostúpiť nohou na zem.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePred začiatkom sezóny si skontrolujeme celkový stav bicykla – preveríme kolesá, brzdy, reťaz, rám, blatníky, pedále, kormidlo, sedlo, osvetlenie a zadný menič prevodu. Pred každou jazdou vykonáme tzv. malú kontrolu. Skontrolujeme pritiahnutie kolies a sedla, nahustenie pneumatík a vyskúšame osvetlenie. Pamätajme na zvýšenie bezpečnosti na cestách (reflexné prvky a vesta, ochranná prilba atď.). Cyklista musí vidieť a byť videný ostatnými účastníkmi cestnej premávky.

Pavel Leffler, Cífer
Foto a kresby: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.