tandemovy bicykel
Galéria (4)

Tandemový bicykel

Na montáž bicykla sme použili dostupné diely a prvky, ktoré sme upravili a následne zvarili do jedného celku.

Galéria

Postup výroby
Z rámu bicykla odstránime vzpery a zadnú vidlicu. Zároveň napílime stredovú rúrku (pozri nákres). Rúrku napílime v mieste, kde po zvarení tento zvar prekryje objímka a hlavová rúrka druhého rámu.
Z druhého rámu vypílime časť hlavovej spojky a rúrky. Tým sú rámy upravené.
Rám s upravenou hlavovou spojkou nasadíme na napílenú rúrku druhého rámu. Stredovú rúrku následne zvaríme, zvar očistíme a vybrúsime. Ďalej postupujeme tak, aby horné rámové rúrky oboch rámov boli v jednej osi (dbáme na súmernosť rámov). Po zafixovaním rámov si vyrobíme ešte vymedzujúcu objímku – rozdiel priemeru rúrok.

Rám zvaríme do jedného celku. Zváranie však zveríme do rúk odborníka – zvárača. Vzpery, ktoré sme odstránili z rámu, opäť použijeme a privaríme k zadnej vidlici a stredovej rúrke. V mieste odstránenej zadnej vidlice použijeme na spevnenie rámu rúrku v tvare U s priemerom 19 mm. Použité brzdy sú ráfikové.

Na tandeme sú dva hnacie ozubené reťazové prevody. Predný reťazový prevod je v pomere 1 : 1 (na rovnomerné otáčanie kľuky s pedálom). Nie je tu možnosť meniť prevod. Napínacia kľuka je pevná – nepruží.
Zadný reťazový prevod: zadné koleso s voľnobežným pastorkom a reťazovým meničom prevodov. Zadné sedlo sme mierne posunuli dozadu. Sedlo je v takej výške, aby cyklista bezpečne mohol zastaviť a dostúpiť nohou na zem.

Pred začiatkom sezóny si skontrolujeme celkový stav bicykla – preveríme kolesá, brzdy, reťaz, rám, blatníky, pedále, kormidlo, sedlo, osvetlenie a zadný menič prevodu. Pred každou jazdou vykonáme tzv. malú kontrolu. Skontrolujeme pritiahnutie kolies a sedla, nahustenie pneumatík a vyskúšame osvetlenie. Pamätajme na zvýšenie bezpečnosti na cestách (reflexné prvky a vesta, ochranná prilba atď.). Cyklista musí vidieť a byť videný ostatnými účastníkmi cestnej premávky.

Pavel Leffler, Cífer
Foto a kresby: autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.