Ručná ohýbačka ocele

rucna ohybacka ocele

Pri ohýbaní ocele sa často používajú kliny a tŕne zatlčené do fošní alebo pracovného stola. Týmto spôsobom však málokedy dosiahneme presné ohyby. Preto sa nám oplatí vyrobiť si ohýbačku, s ktorou ide práca oveľa rýchlejšie a ohyby sú presnejšie. Na tejto ohýbačke môžeme ohýbať pásovinu a guľatinu až do hrúbky 15 mm.

Postup práce
Ohýbačka sa skladá z dvoch dielov – podložky a páky, pomocou ktorej ohýbame. Podložku vyrobíme z L-profilu 100 × 100 × 180 mm, hrubého aspoň 10 mm.

Podľa obrázka vyvŕtame do rohov diery Ø 8 mm, ktoré využijeme pri ohýbaní na stavbe alebo na miestach, kde nemáme zverák. Ak máme zverák k dispozícii, voľnú časť L-profilu prichytíme jednoducho do zveráka a môžeme ohýbať.

Do podložky vyvŕtame otvory na tŕne Ø 20 mm a otvor na čap Ø 25 mm. Tŕne a čap vyrobíme z guľatiny z čo najtvrdšej ocele a na podložku ich kvalitne privaríme.

Páku s rozmermi 105 × 50 × 10 mm vyrobíme z ocele. Na ňu privaríme rukoväť z kvalitnej ocele. Do páky vyvŕtame otvor Ø 25 mm na čap a otvor Ø 20 mm na tŕň, ktoré tiež zospodu privaríme. Na koniec rukoväti môžeme dať nejakú ochranu, aby nedošlo pri práci k úrazu.

Práca s ohýbačkou je znázornená na priloženej fotografii, postup výroby a rozmery zase na výkrese.


Ladislav Barabáš, Nižná Hutka
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.