Prípravok na ostrenie hobľovacích nožov

pripravok na ostrenie hoblovacich nozov

Veľa našich čitateľov pracuje s drevom a používa pritom rôzne náradie na hobľovanie. Od ručného hoblíka cez elektrické ručné hoblíky až po stacionárne malé či väčšie hobľovačky. Všetky však majú niečo spoločné. Obrábací nástroj, teda hobľovací nôž, treba pri ich používaní naostriť.

Jednoduchý prípravok si môžeme zhotoviť aj svojpomocne a prispôsobiť ho dĺžke hobľovacieho valca, nosiča hobľovacích nožov.

Kľúčovými časťami sú dva zelené uholníky profilu V, resp. L (1) a (2), ktoré utiahnutím skrutiek zvierajú a držia brúsený hobľovací nôž.

Hobľovací nôž upevnený v prípravku môžeme ostriť uhlovou brúskou alebo vŕtačkou s miskovitým brúsnym kotúčom. Po naostrení hobľovacích nožov elektrickým náradím vyhladíme brúsenú stranu ručne osličkou, až kým sa nezbaví okovín.

Vpredu je uholník (2), ktorý sa vloží do uholníka (1, v pozadí) a upevní sa skrutkami. Voľne vložená pásovina s hrúbkou 3,2 mm vytvára pracovnú medzeru medzi do seba vloženými uholníkmi (pri brúsení hobľovacích nožov). Foto : Ján Volna, Turany

Pri ostrení noža ručného hoblíka odoberieme vloženú pásovinu pásovinu s hrúbkou 3,2 mm a založíme prípravok na brúsenie hoblíkových nožov. Foto : Ján Volna, Turany

Pracovný postup

V uholníku (1) odfrézujeme (zbrúsime) vnútorné zaoblenie, takže vznikne kút s presným pravým uhlom 90° bez zaoblenia. Na uholníkoch v pohľade rezu si určíme stranu (napríklad ľavú, ako je to na nákrese v pohľade tvaru písmena V) na brúsenie hobľovacích nožov. Uholníky vložíme do seba, pričom na ľavej strane medzi ne vložíme dva krátke hobľovacie nože. Do takto spojených uholníkov navŕtame diery (9) a (11) s priemerom 9 mm, a to 40 mm od okrajov.

                                                                                                                           Tabuľka: Rozpis materiálu

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDo uholníkov (1) a (2) vyvŕtame ďalšie diery (16) podľa nákresu. Vŕtame ich tak, aby sme do nich mohli narezať závity M5. Na uholníku (2) môžeme vyfrézovať drážku na ostrenie nožov ručného hoblíka a dlát s otvorom 80 × 6 mm. Ďalej zväčšíme diery (11) na uholníku (2) do oválneho tvaru, aby sme mohli brúsiť aj hobľovacie nože s väčšou hrúbkou ako 3,2 mm. Na opačnej strane uholníka (1) vyvŕtame otvory na narezanie závitu M4 (12). Následne uholníky spojíme skrutkami M8 cez diery (9). Ľavú stranu uholníkov frézujeme (alebo zbrúsime) na uhol 45° (podľa nákresu v tvare V).

Do pásovín (4) a (5) tvrdej ocele s rozmermi 20 × 8 × 500 mm vyvŕtame otvory s priemerom 3 mm a vyfrézujeme (obrúsime) ich pod uhlom 45°. Pásovinu zvárame k vyfrézovaným uholníkom elektrickým oblúkom. Zvary obrúsime.

Na upevnenie hobľovacích nožov v prípravku je potrebné použiť viacero skrutiek (na tvare veľmi nezáleží) so závitom  Foto : Ján Volna, Turany

Z vonkajšej strany uholníka (1) pod uhlom 135° prizvárame pásovinu (3), ktorá bude slúžiť na upevnenie celého zariadenia do zveráka.

Do uholníka (2) vybrúsime dve drážky (15) nastavovacej skrutky (10) zaskrutkovanej v uholníku (1).

Na prípravku brúsime opatrne, aby sme hobľovacie nože nespálili, resp. nezabrúsili do prípravku.

Ján Volna, Turany
Foto a kresby: autor, Marián Varga
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
  –>

Komentáre

  1. Fúúúha, prípravok je pekná vec, ale to akože flexu alebo vrtačku držíš v ruke? To si skutočne neviem predstaviť taký „naostrený“ nôž a to mám hobľovku s valcom „iba“ 200 mm šírky. Keď už, tak už. Prípravok treba privariť na dáke nosníky, použiť upínač vrtačky – tuším fi 40mm je upínací priemer za skľučidlom. Teda u Narexu. Rovnobežne s prípravkom navariť napríklad rúrkové vedenie ( ako kutil si viem predstaviť aj vedenie z vyradenej PC dott printovej tlačiarne – ihličkovej) aby sa dala upnúť vrtačka a potom ustaviť rovnobežne s hobľovacím nožom. Aby bol pohyb nástroja – kotúča alebo flexy rovnomerný. Aby bolo možné rovno uberať, ale aj „vyiskriť“ rovno opracovaný chrbát noža. Mne sa osvedčilo pred samotným ostrením preleštiť aj čelo rezného klina. Od pripečených živicových vrstiev. A najlepšie je, nájsť niekoho kto má „magnetku“. kopec roboty s prípravkom nestojí za pár EURo za prebrúsenie na magnete. A dve – tri sady nožov, aby som nemusel stále behať.

  2. zdá sa mi to dosť na pankáča, bolo by vyradiť ľudský faktor teda nejaký posuv na vŕtačku/flexu aj s upnutím

  3. Financnik says:

    Ja som iba taký domáci kutil, no hobľovacie nože by som týmto nebrúsil !!!Tak ako píše Lubo, chýba tam časť, do ktorej sa uchytí vŕtačka/flexa (ale iba s reguláciou rýchlosti a brúsnym kotúčom!) a nastaví sa uhol brúsenia.Oveľa jednoduchší prípravok – a myslím si že rovnako účinný – je tu: http://www.youtube.com/watch?v…Určite nehrozí spálenie ostria 😀

  4. Štefan Tarbaj says:

    uf,hotový masaker

  5. To je tak dobre na brusenie konskych kopyt.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.