hydraulicky nakladac tazkych bremien
Galéria (7)

Hydraulický nakladač ťažkých bremien

Nakladač bremien (asi do 1 000 kg) môžeme umiestniť na traktor, ktorý má výstupy na hydraulické vyklápanie. Jeho výroba je pomerne jednoduchá a lacná.

Galéria

03b nakladac big image
03d nakladac big image
03e nakladac big image
03a nakladac big image
Rám nakladača
Rám (1) zvaríme z hrubostenných rúrok s priemerom 80 mm. V strede ho vystužíme priečkou. Na dolnú stranu privaríme tyč, ktorú upevníme do ramien hydrauliky traktora. Na hornú stranu navaríme držiaky, cez ktoré čapom upevníme rameno nakladača a kladku.

Rameno nakladača
Rameno (2) vyrobíme z U – profilu 12 x 8 mm, na dolnej strane ho uchytíme do tretieho bodu závesu hydrauliky traktora a hornú stranu pripevníme čapom k rámu nakladača. V strede upevníme dvojčinný hydraulický piest.

Hydraulický piest
Piest (3) je dlhý 60 cm. Aby sme dosiahli väčší zdvih nakladača, musíme použiť kladkostroj. Tým sa síce sila nakladača zmenší, ale zdvih sa predĺži až na 240 cm.

Na pohyblivej časti piesta – v držiaku v tvare U – pripevníme čapom dve kladky (4). Pevná časť piesta je pripevnená k rámu nakladača. Hadice pripojíme k hydraulickému systému traktora rýchlospojkami a nakladač ovládame páčkou vyklápania.

Kliknite na obrázky pre ich väčšie zobrazenie

Kladkostroj
Zhotovíme ho zo štyroch rovnakých kladiek, čo však nie je podmienkou. Dve pripevníme na pohyblivú časť piesta (4) a dve ďalšie (5) – každú samostatne – na rám nakladača.

Lano (6) s priemerom 8 mm, prechádza popod chráničky (7), ktoré bránia jeho spadnutiu z kladky pri uvoľnení piesta. Na jednom konci ho upevníme na rám nakladača, potom prechádza cez jednu z kladiek (4) na jednu z kladiek (5), naspäť na druhú z kladiek (4) a druhú z kladiek (5). Na druhý koniec lana pripevníme hák.

Montáž nakladača na traktor je jednoduchá a jeho práca bezporuchová. Po odmontovaní nepotrebuje na uloženie veľa miesta.

Lubomír Šuvada, Suchá Hora
Foto a kresba: autor

  1. Chlebovskyjozef says:

    Zdravim,kto by zhotovil podobný nakladač na nakladanie gulatiny dlžky 180cm,príp.90cm v lese-prevažne buk-na klasicku vlečky-7t a za kolko-ponuknite-dohodneme

  2. Lada says:

    Prosim o delku nosniku?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje