Spoľahlivá polička na kvety za dve eurá

Spoľahlivá polička na kvety za dve eurá

Je ako ozdobná rímsa, ktorá znesie ohromnú záťaž. Pri tomto projekte sme volili jednoduchosť klincovaných spojov a spoliehali sme sa na pokosník, ktorým sme prenášali kombinované uhly.

S čím treba rátať

náročnosť: **
čas: 15 minút
náklady: 2 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 2 €
(skutočná spotreba)
• dosky 1 €
stará smreková paleta
• povrchová úprava 0,50 €
napr. JUB LazurBase 5,95 €/0,75 l,
napr. JUB LazurTop 6,14 €/0,75 l
• kovania 0,50 €
obrazový záves, 40 mm, mosadzný

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla, brúska
• pneumatická klincovačka

PRACOVNÝ POSTUP

1. REZANIE
Pokosovú pílu vychýlime o 15°, nastavíme 35° sklon kotúča a dosku na rímsu police rozrežeme na tri časti tak, aby stredná mala tvar lichobežníka. 

2. ZAMERANIE
Rímsu zostavíme nasucho a pokosníkom zachytíme uhol, ktorý zviera so stolovou doskou. Ak sa stôl šmýka, podložíme zostavu brúsnym papierom. 

3. OPÍLENIE
Pod preneseným uhlom opílime na stolovej píle vrchný lem rímsy. Materiál uberáme z ich vnútornej strany, takže na rohoch vzniknú hroty. 

4. SPOJENIE
Rímsu skompletizujeme do finálneho tvaru. Bez toho, aby sme ju museli lepiť, hrany spájame 50 mm klincami z pneumatickej klincovačky. 

5. ZAMERANIE
Rímsu položíme na dosku, ktorá bude tvoriť samotnú policu. Predsadíme ju približne o 1,5 cm a s rovnakým presahom prekreslíme bočné strany. 

6. SKRÁTENIE
Zakreslený uhol si prenesieme do pokosovej píly a policu v nej skrátime. Odchýlka menšia ako 2 mm sa vo finálnom stave úplne stratí.

7. ZOSTAVENIE
Pripravené dielce položíme na seba, zarovnáme a pneumatickou klincovačkou spojíme dohromady. Na každých 10 cm by mal pripadnúť jeden klinec. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste8. OREZANIE
Presahy bočníc opílime na pásovej alebo veľkej kotúčovej píle. Policu vedieme popri paralelnom doraze, všetky uhly sa nám vyjavia v reze samé. 

9. ZÁVESY
Zameriame si zadnú doplnkovú latku, vykružíme zahĺbenia a namontujeme kovania pre závesy. Opäť postupujeme intuitívne, s pokosníkom. 

10. NAPÚŠŤANIE
Po prebrúsení a zaoblení hrán ošetríme policu biocídnym napúšťadlom. To nám zaistí ochranu proti hubám a škodcom z ríše hmyzu. 

11. LAZÚROVANIE
Na vyschnutý povrch nanesieme dve vrstvy lazúry. Vďaka tomu bude polica odolná nielen proti dažďu, ale aj vode, ktorá pretečie pri polievaní. foto: Milan Gigel

12. HOTOVO

AUTOR RADÍ
Hoci vyzerá s množstvom uhlov na prvý pohľad zložito, pravdou je, že jej výrobou nemusíte stráviť viac ako 15 minút. Siahnite po doskách ľubovoľnej šírky, výsledok bude vždy výborný.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.