image 25883 25 v1
Galéria (20)

Ako opraviť drevenú stoličku

Kývajú sa im nohy a neraz sú poškodené provizórnymi opravami z minulosti. Ak však starým dreveným stoličkám „tonetkám“ venujete čas, po renovácii budú opäť ako nové. Môžete ich oživiť NOVÝM vzhľadom. Biela, tmavohnedá či pastelová? Je to na vás.

Galéria

Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek
Oprava stoličiek

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 2 dni
náklady: 23 €/4 stoličky
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                            23 €
(skutočná spotreba – 4 stoličky)
• masív 0,10 €
smrekové a bukové odrezky (210 €/m3)
• opravný tmel                     2 €
napr. Ponal Duo (12,10 €/320 g)
• spojovací materiál         2,70 €
skrutky, klinčeky a skrutky do dreva podľa potreby
 napúšťadlo                     1,80 €
napr. Primalex syntetické napúšťadlo (5,20 €/0,9 l)
• laková lazúra               16,40 €
napr. Johnstone’s Satin Woodstain (16,40 €/0,75 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 oscilačné multináradie
 dláto
 priamočiara alebo pásová píla
 akumulátorový skrutkovač 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZNAČENIE
Dielce si na spojoch označíme značkami, ktoré pri obnove povrchovej úpravy nezmiznú. Vytvárame ich škrabaním na skrytých miestach.

2. ROZOBERANIE
Všetky skrutkové spoje rozoberieme. Niekde bude potrebné obnoviť drážky v hlavách, inde pomôže bodové nahriatie spájkovačkou. 

3. DLÁTOM
Hlavičky zapustených klincov sprístupníme dlátom, aby sme ich mohli vytiahnuť kliešťami. Drobné poškodenia masívu neskôr opravíme. 

4. ODKRÚCANIE
Skrutky do dreva so šesťhrannou maticou uvoľňujeme s citom, obzvlášť ak pochádzajú z doplnkových opráv. Zabránime tak štiepeniu rámu a nôh. 

5. PREREZÁVANIE
Klince upevňujúce operadlo musíme prerezať. Použijeme pri tom oscilačné multináradie, ktorého pílový list zasúvame do škáry. 

6. BRÚSENIE
Starú povrchovú úpravu vybrúsime až na zdravé drevo. Dielce z každej stoličky si presne zoradíme, pretože používaním zmenili tvar. Foto: Milan Gigel

7. ZAČISTENIE
Poškodené, zhnité a vylomené časti, ktoré nemožno upevniť lepidlom, odstránime a plochy začistíme dlátom. Vytvárame hladké línie.

8. PROTÉZOVANIE
Na doplnenie chýbajúcich častí a spevnenie osadenia nôh vyrobíme z masívu protézy. Drevinu vyberáme podľa plánovanej záťaže.

9. PRIMERANIE
Protézy nasucho osadíme na miesto a dobrusovaním upravíme ich tvar, aby čo najlepšie sedeli. Drobnosti doladíme dlátom. 

10. MIEŠANIE
Namiešame si dvojzložkový opravný tmel, ktorý má dostatok stužovacej zložky, takže vyplní škáry a súčasne vytvorí silný lepený spoj. 

11. NANÁŠANIE
Tmel štedro nanášame na lepené plochy. Postará sa o vyplnenie drobných defektov a celoplošné spojenie opravovaných dielcov. 

12. STUŽOVANIE
Protézy utiahneme zvierkami, ktoré ponecháme až do plného vyzretia tmelu. Lepíme všetky stoličky súčasne, aby sme zužitkovali namiešaný tmel. 

13. VÝPLNE
Zvyšky tmelu nanesieme na miesta, kde chýba materiál. Vyplníme ním praskliny v preglejkách, škáry v masíve i vŕtané otvory. Foto: Milan Gigel

14. BRÚSENIE
Vyzretý povrch prebrúsime, aby sme vytvorili jednoliate plochy. Obzvlášť pri popraskaných a olámaných preglejkách je výsledok prekvapujúci. 

15. NAHRÁDZANIE
Pohľadáme modernejšie náhrady za pôvodné skrutky. Uľahčíme si tak renováciu v budúcnosti, keďže ju nebude komplikovať korózia. 

16. SKLADANIE
Stoličky zložíme a prebrúsime hubkou, tentoraz ako celok. V tejto chvíli by mali byť po mechanickej stránke ako nové. 

17. NAPÚŠŤANIE
Drevo ošetríme syntetickým napúšťadlom (dva nátery), ktoré vytvorí ochrannú clonu proti hubám a drevokaznému hmyzu. 

18. LAZÚROVANIE
Hrubovrstvovou lakovou lazúrou s tmavým pigmentom vytvoríme bohatý náter, ktorý zakryje všetky nerovnosti kresby a opráv.

19. PREBRÚSENIE
Po prebrúsení oceľovou vlnou nanesieme konečnú vrstvu lazúrovacieho laku. Ten zabezpečí vysoký lesk a bohatý farebný tón. 

oprava stoličiek
      20. HOTOVO

dobré rady

ZVLNENÁ PREGLEJKA
Ak sa ohýbané dielce stoličiek z preglejky vo vlhkom prostredí zvlnili, vyžadujú si nekompromisnú opravu, ktorá sa zväčša nezaobíde bez strhnutia vrchnej, odlepenej vrstvy. Ak je však poškodenie menšie, výhodnejšie je zvlnenia stiahnuť hoblíkom alebo dlátom a vzniknuté nerovnosti vyplniť opravným tmelom. Lepenie novej vrstvy dyhy na tvarovaný dielec je v domácich podmienkach náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

ROZOBERANIE SI ŽIADA TRPEZLIVOSŤ
Rozoberanie starých stoličiek si žiada mnoho kompromisov a šikovnosti. Mnohé prvky sú zakliesnené (vplyvom korózie alebo posunom dielcov) a pôvodné mäkké materiály pri pokuse o uvoľnenie zlyhávajú. Inde sú zasa v dreve utajené klince bez hlavičiek, ktoré držia dielce pohromade. Rozoberanie je preto neraz detektívnou prácou, pri ktorej sa uponáhľanosť nevypláca. Siahnite po pare, mokrej hubke, teplovzdušnej pištoli či drážkovacej píle, aby ste mali situáciu pod kontrolou.

POUŽÍVAJTE IBA SYNTETIKU
Vodouriediteľné napúšťadlá, lazúry, farby a laky nie sú pri obnove stoličiek dobrou voľbou. Keďže mastnota sa pri dlhoročnom používaní cez praskliny v pôvodnej povrchovej úprave vpila do dreva, náter nebude na takýchto miestach držať. Obzvlášť v prípade, ak boli stoličky ošetrované prostriedkom na leštenie s obsahom silikónu. Voľte syntetiku, a to aspoň na spodné krycie vrstvy náterovej zostavy.

DVA KROKY V JEDNOM
Nábytkárska lazúra môže pri obnove ušetriť mnoho času. Nahrádza morenie i lakovanie zároveň, pričom tmavé odtiene pigmentu môžu vyčariť bohaté čiastočné prekrytie so živým leskom a odolným povrchom. Výhodou hrubovrstvovej lazúry Johnstone’s Satin Woodstain je, že aj pod rukami neskúseného domáceho majstra vytvorí jednoliaty povrch, ktorý sa pri zasychaní sceľuje. Aj keď potrebuje mnoho času na vyzretie, výsledok je ako z malých francúzskych kaviarničiek, kde sa v nábytku spája noblesa s puncom plynúceho času. My sme pri renovácii použili tmavý odtieň „rosewood“.

AUTOR RADÍ
Pevný bukový masív nestráca na pevnosti ani po storočiach pobytu v interiéri, a tak môže stará stolička slúžiť ďalšie desaťročia.

Foto, text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 2/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Anonym says:

  Tieto stolicky sa podarilo pekne zrenovovat. Ako nove, gratulujem

 2. veronika says:

  Dobrý deň, viete mi poradiť ako repasovať drevenú klavírnu (točiacu sa) stoličku po starej mame? Je krásne, ale vŕzga. Je z toho istého materiálu, ako popisuje autor článku. Vďaka

 3. mm says:

  Dobrý večer pani Veronika, vŕzganie stoličky je zrejme zapríčinené zosušením materiálov a uvoľnením skrutiek. Ak miesta spojov nie sú používaním opotrebované (zväčšené), stačí spojovacie skrutky dotiahnuť. Pred dotiahnutím tieto treba vyskrutkovať a miesta dotyku ale aj skrutky pretrieť vhodným voskom, napr. parafínom a až potom pevne dotiahnuť. Iné je, ak sú miesta spojov opotrebené (vyvachlané). Tie sa potom musia zalepiť a spoje ktoré sa spájajú skrutkami namazať a všetko pevne stiahnuť. V tomto stave to nechať až do úplného vytvrdnutia lepidla. Najpevnejší spoj dosahujú živicové(epoxidové) lepidlá. Ak je oprava spojená aj s repasáciou, treba to zadať niekomu, kto je v tomto znalý.

 4. Milan says:

  Dobrý deň. Ak stolička vŕzga treba ju rozobrať,čap a otvor očistiť od starého lepidla. Ak je vôľa medzi čapom a otvorom minimálna(ide to do seba tesne vsunúť) a nebude sa to navzájom lepiť, tzv. ,,suchý spoj“, stačí styčné plochy natrieť parafínom(lepšie rozpusteným parafínom v benzíne na hustú kašu ktorá je síce lepšia ako tuhý parafín ale trocha smrdí) a zmontovať. Ak je spoj tzv. ,,vyvachlaný“ treba mierne zväčšiť otvor( robím to na vŕtacej dlabačke) tak aby všetky stykové plochy boli rovné. Následne sa tak isto opracuje čap. Na opracovaný čap sa nalepí obojstranne nový material, najlepšie taký z akého je pôvodný čap. Po zaschnutí sa čap opracuje tak aby sa dal miernym tlakom, prípadne opatrným poklepom gumeným alebo dreveným kladivom(pozor na rozštiepenie otvoru)zasunúť do otvoru. Potom už len stačí buď zlepiť(používam PUR lepidlo) alebo spojiť na sucho.

 5. Juraj says:

  Dobrý deň,

  Práve sa chystám zreštaurovať staršie tonetky. Vďaka Vašim dobrým radám a praktickým nápadom si trúfam renováciu zvládnuť sám, aj keď možno za dlší čas.
  Veľká vďaka a dám vedieť, ako sa mi podarilo stoličky zreštaurovať.

 6. Urob si sám.sk (1) says:

  Dobrý deň, Juraj,

  ďakujeme za komentár a budeme sa tešiť na výsledok Vašej práce 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje