Masívne záhradné posedenie v zálesáckom štýle

image 29695 25 v1

Ako si zhotoviť jednoduchýÝ stôl a lavice v zálesáckom štýle? Pozrite si tip od nášho čitateľa. Masívne posedenie používa v záhrade od jari až do jesene. Na zhotovenie tohto záhradného či chatového nábytku použil smrekové drevo z vlastného pozemku.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: 33 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 36,87 €
• smrekové drevo 0 €
nahobľované dosky, hrúbka 3,5 cm, z vlastného pozemku
 spojovací materiál 2,27 €
pozinkované skrutky, 4 × 70 mm, 60 ks, krížová zapustená hlava (0,95 €), resp. 5 × 100 mm (1,32 €)
• impregnačný náter 7,50 €
napr. Bochemit QB Hobby (4,60 €/1 l)
• hrubovrstvová lazúra 23 €
napr. Chemolak S 1025 Chemolux Extra (27,37 €/2,5 l)
• brúsny papier 3,90 €
(1,80 €/hárok 40 × 20 cm)
 riedidlo 2,10 €

NÁRADIE
 cirkulárka
alebo pásová píla
 ručná píla
alebo priamočiara akumulátorová
 akumulátorový skrutkovač
s bitmi
 hobľovačka
 brúska
• štetec, valček 

PRACOVNÝ POSTUP


STÔL
Stôl je zhotovený z 3,5 cm hrubých ohobľovaných dosiek. Podstavce sú s nohami spojené drevenými kolíkmi. foto: Ing. Roman Vávra

LAVICA
Okraje dosiek sú zbavené kôry a dohladka vybrúsené, takže zachovávajú prirodzené línie dreva. foto: Ing. Roman Vávra

SPOJE
Nosné časti lavíc sú pospájané pomocou väčších skrutiek do dreva so 6-hrannou hlavou. foto: Ing. Roman Vávra

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVRCHNÉ DOSKY
Do ohobľovaných vrchných dosiek sú zapustené pozinkované oceľové skrutky do dreva. foto: Ing. Roman Vávra

PRIEČNIK
Priečnik je na vnútornej strane uchytený k nohe stola cez malú drevenú „papuču“. Zo spodnej strany sú cez papuču zaskrutkované dve skrutky. foto: Ing. Roman Vávra

HOTOVO

AKO SOM SI ZHOTOVIL ZÁHRADNÉ POSEDENIE

V našej záhrade rástol ozdobný smrek, ktorý pre svoj vek a veľkosť predstavoval nebezpečenstvo, keďže sa nachádzal neďaleko rodinného domu. Hrozilo, že strom sa pri silnom vetre vyvráti. Museli sme ho spíliť. Keď som videl krásne drevo, napadlo mi, že si jeho krásu ponechám vo forme pekného dreveného výrobku, napríklad záhradného posedenia. Pustil som sa do uskutočňovania svojej predstavy. Po rozdelení kmeňa na kratšie, asi 2,5 m dlhé kusy som narezal fošne hrubé 4 cm, ktoré som ohobľoval na hrúbku asi 3,5 cm. Z nich som zhotovil dve lavice a stôl. Zhotovenie podľa priloženého nákresu by nemalo byť problematické pre nijakého trocha zručnejšieho domáceho majstra. Pri zostavovaní lavíc je dôležité upozorniť na detail – presný zárez na zadnej doske každého sedadla, do ktorého zapadne opierka operadla. Tento detail je dôležitý z dôvodu stability a spevnenia celej konštrukcie lavice. Spojenie zvislých nôh stola a lavíc s podložkami zabezpečujú drevené kolíky. Na spojenie operadiel, sedadiel a stolových dosiek s priečnikmi a opierkami som použil skrutky do dreva – 4 × 70 mm (asi 60 ks) s krížovou zapustenou hlavou a 8 × 100 mm (36 ks) so šesťhrannou hlavou s podložkou. Jednotlivé diely odporúčam naimpregnovať bezfarebným Bochemitom a natrieť hrubovrstvovou lazúrou alebo lakom podľa vlastnej úvahy, no tak, aby vynikla krása dreva. Na tento projekt možno použiť každé neohranené, najlepšie dosť hrčovité smrekové alebo borovicové rezivo v množstve asi 0,35 m3.
Ing. Roman Vávra, Rožňava

ROZMERY SEDACEJ ZOSTAVY


Text, foto a kresby: Ing. Roman Vávra 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.