Kŕmidlo pre vtáčatá z jedného dreveného polienka
Galéria (12)

Kŕmidlo pre vtáčatá z jedného dreveného polienka

Žiadny dvor ani záhrada by na zimu nemali zostať bez kŕmidiel plných všakovakých semienok. Niet lepšieho relaxu, ako pri plápolajúcej peci pozerať cez okno na drobizg, ktorý sa bije o smietky – sýkorky, brhlíky, hýle či stehlíky.

Galéria

Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva
Kŕmidlo z dreva

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 30 minút
náklady: 0,50 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                0,50 €
(skutočná spotreba)
• drevo                       0,10 €
suchý palivový klátik z vŕby alebo topoľa
 lepidlo                     0,10 €
Patex Extreme Total
povrchová úprava  0,30 €
Napúšťadlo Balakryl, priehľadná tenkovrstvová lazúra Telux

NÁRADIE A POMÔCKY
 pásová píla
 pneumatická klincovačka
 akumulátorový skrutkovač
 oscilačné multináradie
 štetec
štandardný a lazúrovací ProGold

PRACOVNÝ POSTUP

1. VYBERANIE
Z palivového dreva vyberieme okrúhle klátiky s kôrou s priemerom aspoň 14 cm. Ideálna je vŕba a topoľ, môže byť i smrek.

2. ROZMERANIE
Podľa výškového prierezu pásovej píly si rozmeriame poleno. Budeme pracovať s dvomi 25 mm vekami a stredom, ktorý sa musí na výšku vojsť do píly.

3. REZANIE
Rysky prenesieme na klátik a rozrežeme ho. Ak chceme dosiahnuť rovný rez, líniu si pred nakreslením môžeme vyformovať motúzom.

4. KRESLENIE
Na napílené časti si hrubou fixkou vyznačíme výkroje. Snažíme sa pri tom otáčať polienko tak, aby nám neprekážala jeho asymetria.

5. PÍLENIE
Ako prvú vyrežeme dutinu v strednej časti. Pílový pás príliš nenapíname, materiál tlačíme do rezu s citom. Zabránime tak odchýleniu od kolmice.

6. VYKRAJOVANIE
Následne vyrežeme výkroje v krycích bočniciach. Tie zlepšia šplhavému vtáctvu prístup k semienkam v kŕmidle.

7. ZLEPENIE
Klátik pomocou exteriérového montážneho lepidla a drobných klinčekov skompletizujeme do pôvodného tvaru. Snažíme sa zrovnať línie kôry.

8. BRÚSENIE
Všetky hrany otvoru obrúsime, aby si vtáčatá na nich nepoškodzovali pierka. Vytvárame zaoblenia, ktoré sú príjemné na dotyk.

9. NAPÚŠŤANIE
Vonkajšiu stranu kŕmidla napustíme fungicídnym prípravkom, ktorý spomalí účinky pôsobenia vody a vlhkosti. Necháme ho zaschnúť a odvetrať.

10. NATIERANIE
Tenkovrstvovou priehľadnou lazúrou natrieme kôru a bočnice. Tým vytvoríme ochranný štít, ktorý zabráni vsakovaniu zrážok do dreva.

11. ZAVESENIE
Z dvoch skrutiek a drôtu vytvoríme záves, pomocou ktorého umiestnime kŕmidlo na konár stromu alebo na klinec na hospodárskej budove.


HOTOVO

ODBORNÍK RADÍ
Nemajte predsudky voči použitiu napúšťadla a lazúry, pretože po zaschnutí sa stávajú pre vtáctvo neškodnými. Žiadne vtáča ešte neprišlo o zdravie iba preto, že si sadlo na natretý latkový plot. Aby pri intenzívnom daždi kŕmidlo nenasiaklo vodou, v spodnej časti vyvŕtame otvory na jej vytekanie. Tým zabránime klíčeniu semienok v teplejšom období.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Lyzicka says:

  pekne… nas kocur by mal z takej navnady radost 🙂

  1. Anonym says:

   Korur je na plasenie potkanov a chytanie mysi na vtakov nema ti maju raz take vniman ie ako macka

 2. papučar z bytovky says:

  Ten bod 5 je „krásne“ rozpísaný, ako to mám vypíliť?To akou pílou spravím taký presný oblúk a hlavne keď pílim poleno dĺžky 20cm, to musím byť fakt šikovný tesár a nie nejaký domáci papučár.A kde sa dá kúpiť v takomto malom množstve drevo a lazúra lepidlo? Poradte papučárovi z bytovky

  1. petersonm says:

   Papučkár z bytovky nech si dá takéto krmítko vyrobiť. Pár polien kúpiš na pumpe, no zväčša je to palivové drevo, tvrdé. Vypílenie je predsa napísané, robia to na pásovej píle, dokonca máš tam napísané, že dĺžka klátika má zodpovedať maximálne pracovnej výške píly, aby sa ti tento klát pod pílu vošiel. Nečítaš s porozumením?

  2. Pavol Országh says:

   Pre bežného človeka, ktorý nemá celkom prístup k profi náradiu, ale predsa len nejaké to základné vlastní, sa to dá spraviť samozrejme aj inak. Treba len zarozmýšľať a zašpniť si trošku ruky.

   Vhodné polienko ale bude pre tento účel zo smerku. Môžeš ho prepíliť na polovicu po dĺžke. Dalo by sa to aj rozseknúť, ale odporúčam prepíliť. Dlátom v smere rastu dreva doslova vysekáš vnútrajšok a následne celé zlepíš. Osobne by som odporúčal ale ponechať steny skeletu o hrúbke 1,5 – 2cm. Nestačí to ale iba zlepiť – treba do vzniknutých válovčekov navŕtať dierky a použiť okrem lepidla aj drevené kolíčky.

   A ostatné už máš popísané v návode. Toto je len pomôcka pre tých, ktorý nemajú k dispozícii onú, spomínanú pásovú pílu.

   Enjoy

 3. mm says:

  Pán papučiar z bytovky.
  Keby si chcel takéto niečo spraviť tak spravíš a nevyhováraš sa na vypílenie otvoru,náradie atď.
  K zhotoveniu takéhoto kŕmidla Ti stačí jednoručná malá pílka,kladivko,40-ky klinčeky alebo skrutky do dreva,prípadne skrutkovač,ceruzka a najmä chuť.Kŕmidlo s podobným tvarom vyhotovíš aj s doštičiek.
  Stačí ak čelá kŕmidla vyrežeš ako šesťuholník,tak aby každá strana bola maximálne taká dlhá ako máš
  široké dosky,poprípade o ich presah.Šesť uholníky obiješ doštičkami,prednú stranu necháš voľnú.
  Hornú dosku necháš s presahom na šírku kŕmitka aby tvorila striešku.Nemusíš dosky hoblovať,ani natierať a uvidíš aké Ti budú vtáčiky povďačné.Rozmery a výzor sú na Tvojej fantázii.Dám Ti dobrú radu:Vyrob kŕmitiek viacej a jedno si daj pred okno,hoci aj na bytovke a uvidíš scénky týchto drobných hercov aké si nevidel.Cena za vyhotovenie? Úplne smiešna: Iba,,dobrý pocit“.
  Takýto tvar môžeš spraviť aj na hniezdenie iba do šiestej latky vyrežeš otvor podľa druhu vtáčika upienkovou pílkou (nájdeš v sekcii vtáčie búdky)a pribiješ ju namiesto kŕmiaceho otvoru.Na jedno čelo
  pripevníš dosku s presahom aby nezatekalo.Držím Ti palce. mm

 4. Karči says:

  Všetci máme doma len tak pohodenú pásovú pílu, aby som s ňou vyrezal to poleno – dementi

 5. Polesny says:

  Odkedy sa balakrylom lazuruje nadoba na potraviny chudaci vtaci…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje