ako si spravit zapustene ohnisko
Galéria (4)

Ako si spraviť zapustené ohnisko

K aktívnemu relaxu na záhrade patrí aj poriadna opekačka s priateľmi či v kruhu rodiny. Zapustené ohnisko z kameňa pojme aj viac ľudí, vďaka prírodnému materiálu vyzerá príjemne a do záhrady úplne zapadne.

Galéria

Navyše ju ozvláštni tak, ako dokáže pravidelný priestor ozvláštniť len terénny prvok. Harmonický geometrický útvar – kruh pritom pôsobí príjemne sám osebe a hodí sa skutočne do každej záhrady – dokonca aj do tej geometrickej s pravouhlým riešením plôch. Zapustenie je v konečnom dôsledku asi len 45 cm pod úrovňou terénu. Pri takomto prevýšení sa dá totiž celkom pohodlne sedieť na okraji suchého obvodového múrika a pritom mať nohy na dne. Okrem tohto má takéto podúrovňové ohnisko ešte jednu veľkú výhodu. Do záhrady sa vďaka nej hodí priam ideálne a je tou výhodou je hľadisko bezpečnosti. Prepad popola, alebo rošt je totiž takto takmer pol metra pod úrovňou terénu a navyše v chránenom kruhovitom útvare. Prípadné odletujúce iskry však nemajú šancu ani keď sa dostanú mimo zapustenú úroveň. K úprave najbližšieho priestoru totiž patrí aj okolitá plocha z pochôdzneho anorganického materiálu. Úplne najlepšou voľbou je kamenná drvina, alebo makadam. Voľný priestor okolo ohniska nezaručuje len bezpečnosť, ale aj komfort užívania. Takto sa k ohňu pohodlne dostane viac ľudí a môžu pri ňom opekať, posedávať, či postávať bez stiesňujúcich pocitov.

Pozrite si VIDEO z prípravy.

Ako na to?

Najskôr si určite, kde v záhrade bude ohnisko „stáť“. Ak má slúžiť ako miesto trávenia voľných chvíľ pre viacero ľudí, počítajte s priemerom minimálne dva a pol metra a s asi dvojmetrovým voľným priestorom po obvode. Prvý krok je teda vytýčenie geometrického stredu. Pripravte si kolík so špagátom, ktorý na kolík upevnite na vzdialenosť polomeru plánovanej kružnice. Potom do stredu zatlčte kolík a špagátom opíšte kol dokola kružnicu. Ryhu zreteľne vyznačte a môžete podľa nej začať odoberať z povrchu pôdu. Časť z nej odkladajte bokom hneď pri vykopávanej jame. Budete ju totiž potrebovať na dosýpanie suchého múrika. Keď máte vykopané, dno zarovnajte a uložte textíliu na steny výkopu a na dno samotné. Ak budete budovať aj prepad na popol, textíliu na dno v tejto fáze ešte nedávajte.

Pozrite si VIDEO z prípravy.

Začnite budovať

Po všetkých týchto prípravných prácach môžete začať dvíhať oporný múrik. Najskôr vyriešte vstup, alebo schody, tie potom napojíte na múrik. Asi desať centimetrov od vonkajšieho okraja uložte najskôr prvý rad kameňov. Potom múrik dvíhajte rovnomerne po celom obvode. Po každej jednej, či dvoch radách dosýpajte poza teleso múrika zeminu a utláčajte ju! Počiatočným dištancom od steny výkopu môžete pri kladení kameňov vytvoriť mierny, no zreteľný záklon múrika smerom na stenu. Tento záklon plus pravidelné preväzovanie kameňov, ako pri murive z tehál a plus občasné priečne uložené kamene – to všetko spôsobí, že nízky suchý múrik bude dokonale samonosnou konštrukciou. Tá bude stabilná natoľko, že vôbec nemusíte použiť žiaden spojivový materiál. A samozrejme sa popri tom ani nemusíte obávať, že by sa múrik zrútil. Koniec koncov – drží ho pokope aj kruhovitý tvar výkopu podobne, ako držia klenbu gotických sakrálnych stavieb klenuté oblúky.

Pozrite si VIDEO z prípravy.

Nepodceňujte záver
Keď už máte múrik hotový, ukončite ho akousi obručou z najväčších kamenných platní. Tie uložte tesne vedľa seba, vzájomným uzamknutím a vlastnou tiažou budú dostatočne stabilné na to, aby sa na ne dalo pokojne aj sedávať, podobne ako na lavičku. Skôr ako ich však uložíte, rozprestrite aj na priľahlú plochu textíliu. Tú kamennými platňami ukotvíte a v tomto štádiu vám stačí už len uzavrieť aj budúcu spevnenú plochu do obrubníkov, alebo záhonov a zasypať ju kamennou drvinou. Rovnako na záver vysypte aj dno zapusteného ohniska a máte hotovo!
Aký sme použili kameň?

Suchý múrik sme vystavali z andezitu. Vhodné sú aj iné druhy kameňov, andezit je však mimoriadne pevný, ľahko dostupný a pohľadovo estetický. Geologicky ide o vyvretú horninu, je teda výsledok vulkanickej činnosti. Z chemickej stránky tvorí z väčšej polovice štruktúru andezitu oxid kremíka, konkrétne oxid kremičitý. Aj preto sú kamenné platne z andezitu v tlaku také pevné. Navyše dobre sa ukladajú a ľahko sa z nich buduje suchý múrik.

Pozrite si VIDEO z prípravy.

Zdroj: Hurá do záhrady
 1. Jaro K. says:

  To majú ľudia sedieť na kameňoch? Ako sa bude vyberať popol z toho ohniska? Táto stavba sa mi nevidí veľmi praktická.

 2. Richard says:

  Ak naprší bude to zapustený rybník. úplne nepraktické

 3. Sparky says:

  Napad je to zaujimavy a pohladny, no fakt by to trebalo odvodnit… Pripadne spravit nad to altanok… Vo vyberani popola nevidim az taky problem… V kazdom pripade, neje to najvyuzitejsie miesto roka, tak si dajte pozor kam to date 😉

 4. Martin says:

  Čo sa týka vody, textília úplne priepustná a vodu z bežných zrážok prepúšťa bez problémov a akéhokoľvek hromadenia. Navyše je to celé vybudované v navážke, na záhrade s asi jeden a pol metrovým prevýšením od pôvodného terénu aj terajšieho reálneho okolia /ten prepad je postrehnuteľný hneď za pletivovým plotom/. Je pravdou, že čo sa týka vody, zaťažkávajúcou skúškou budú hlavne jarné dažde. Ale máme vyskúšané, že v takejto polohe je to bezpečné a voda sa nehromadí.Čo sa týka kamennej obruby na sedenie – po slnečnom dni sú také vyhriate, že podvečer, keď sa opeká sú ešte teplejšie a príjemnejšie ako drevo. Navyše sú aj oveľa trvanlivejšie.Čo sa týka prepadu popola – počíta sa s jeho čistením s naozaj veľkým odstupom – preto je prepad taký hlboký komín. Ak sa neopeká často interval môže byť aj niekoľko rokov.

 5. Martin says:

  Použili sme textíliu, ktorá je priepustná pre vodu a bežné zrážky nie sú žiaden problém, voda sa nemá ako kumulovať. V tomto prípade sme však budovali ohnisko na navážke v záhrade, ktorá je s asi jeden a pol metrovým prevýšením od okolitého terénu /na videu je možné postrehnúť prevýšenie v záberoch na pletivový plot/. Každopádne by som však zvážil vybudovanie takéhoto ohniska v najnižšom bode záhrady, ktorá je navyše na miernom svahu – tam môžu nastať komplikácie hlavne počas jarných dažďov. Máme to odskúšané, takže tam pozor!Čo sa týka kamennej obruby na sedenie – po celodennom výpeku sú kamene také vyhriate, že večer pri opekaní ešte stále hrejú a sú príjemnejšie ako drevo /a samozrejme aj trvanlivejšie/ :)Prepad popola je zámerne taký hlboký, aby boli intervaly čistenia čo najdlhšie – raz za niekoľko rokov.

 6. hurá systém says:

  to mal byť rybník, len zlý preklad z rumunska

 7. Miriam says:

  mne sa to ako nápad páči … tie pripomienky s rybníkom sú trochu primitívne a ten kto ich napísal si akosi nepovšimol, že daná „diera“ nie je komplet vybetónovaná … ale tak takmer každý druhý slovák sa považuje za supermúdreho, takže sa nie je čo diviť aj týmto komentárom…

 8. Vintetu says:

  Total običaj!

 9. Brano says:

  Aka je približná vzdialenosť od kraja ohniska po múrik na sedenie teda cistá plocha na chodenie okolo ohna?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.