oblukova zarubna
Galéria (6)

Oblúková zárubňa

V súčasnosti je pri rekonštrukciách bytov moderné vytvárať v priechodoch medzi obytnými miestnosťami oblúkové klenby. Môžeme si ich vyrobiť zo sadrokartónu, z muriva a iných materiálov. Predstavovaná zárubňa je z dreva.

Galéria

Postup práce
Zárubňa zo smrekového dreva sa skladá zo štyroch častí. Bočné stojky sú z dvoch dosák 100 × 20 mm a jednej dosky 120 × 40 mm. Tento rozmer je na hrúbku steny 80 mm. Jednotlivé časti zárubne spojíme lepením. Zlepením viacerých kusov dosák zhotovíme aj oblúk. Drevený prah je z tvrdého bukového dreva.


Montáž zárubne

Do dverného otvoru nasunieme oblúk. Pod neho vložíme stojky a pripevníme ich k stene rozpernými príchytkami (hmoždinkami) a skrutkami zapustenými do dreva do hĺbky asi 5 mm. Oblúk mierne nadvihneme, styčné plochy oblúka a stojín natrieme lepidlom a jednotlivé kusy zlepíme. Z dreva vysústružíme krytky, ktorými po zatvrdnutí lepidla zakryjeme hlavy skrutiek. Medzeru medzi oblúkovou zárubňou a dverným otvorom obdĺžnikového tvaru vymurujeme ľahkými pórobetónovými tvárnicami (napr. Hebel, YTONG a pod.). Povrch natrieme lakom. Okolie zárubne obložíme štiepanou bridlicou. Zárubňa slúži ako priechodový oblúk bez dverí. 

Jozef Dudra, Košice
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.