Oblúková zárubňa

oblukova zarubna

V súčasnosti je pri rekonštrukciách bytov moderné vytvárať v priechodoch medzi obytnými miestnosťami oblúkové klenby. Môžeme si ich vyrobiť zo sadrokartónu, z muriva a iných materiálov. Predstavovaná zárubňa je z dreva.

Postup práce
Zárubňa zo smrekového dreva sa skladá zo štyroch častí. Bočné stojky sú z dvoch dosák 100 × 20 mm a jednej dosky 120 × 40 mm. Tento rozmer je na hrúbku steny 80 mm. Jednotlivé časti zárubne spojíme lepením. Zlepením viacerých kusov dosák zhotovíme aj oblúk. Drevený prah je z tvrdého bukového dreva.


Montáž zárubne

Do dverného otvoru nasunieme oblúk. Pod neho vložíme stojky a pripevníme ich k stene rozpernými príchytkami (hmoždinkami) a skrutkami zapustenými do dreva do hĺbky asi 5 mm. Oblúk mierne nadvihneme, styčné plochy oblúka a stojín natrieme lepidlom a jednotlivé kusy zlepíme. Z dreva vysústružíme krytky, ktorými po zatvrdnutí lepidla zakryjeme hlavy skrutiek. Medzeru medzi oblúkovou zárubňou a dverným otvorom obdĺžnikového tvaru vymurujeme ľahkými pórobetónovými tvárnicami (napr. Hebel, YTONG a pod.). Povrch natrieme lakom. Okolie zárubne obložíme štiepanou bridlicou. Zárubňa slúži ako priechodový oblúk bez dverí. 

Jozef Dudra, Košice
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.