Naozaj hviezdne Vianoce
Galéria (11)

Naozaj hviezdne Vianoce

Keď na Vianoce zdobíme byt sviečkami, orechmi a vianočnými hviezdami, nevytvárame len zimné dekorácie. Obklopujeme sa tradičnými symbolmi, ktoré majú v závere roka zvláštny význam. Hviezda, ktorá podľa kresťanov priviedla pastierov a mudrcov k jasličkám, sviečky, ktoré v tmavom zimnom období prinášajú svetlo a nádej, šišky a orechy, ktoré znamenajú plodnosť – všetky tieto symboly prispievajú k slávnostnej vianočnej nálade. Nechýbajú ani v aranžmánoch, ktoré si môžete vyrobiť podľa našich návodov.

Galéria

Hlavným motívom všetkých týchto aranžmánov je vianočná hviezda – poinsettia. Ako vyplynulo z nedávneho prieskumu asociácie európskych pestovateľov poinsettie Stars for Europe (Hviezdy pre Európu), pre Európanov je hviezda jedným z najdôležitejších vianočných symbolov (hneď po vianočnom stromčeku a slávnostnom osvetlení) – podľa Biblie totiž doviedla troch kráľov z Orientu k malému Ježiškovi práve padajúca hviezda.

Hviezdne tvarované farebné listene poinsettie sú teda ideálne na vianočné dekorácie, a to nielen pre svoj tvar, ale v klasickom variante aj pre svoju farebnosť. Červená a zelená sú totiž farby, symbolické pre advent a Vianoce – zelená znamená vieru v život a nádej, červená symbolizuje Kristovu krv preliatu za spásu ľudstva. Avšak nielen v klasickej červenej, ale aj v jemnej krémovej je táto trvale kvitnúca zimná kvetina priam zárukou slávnostnej atmosféry.

Klasické a zároveň iné – dekorácia v tvare kužeľa sa na Vianoce hodí priam dokonale. Červené listene vianočnej hviezdy korunujú aranžmán z machu a vetvičiek tisu, cyprušteka, jedle a cezmíny. Kompozíciu dotvárajú červené plody a dekoratívne šišky.

  1. Na kužeľ z aranžérskej peny sme pomocou kovových skôb upevnili kúsky machu.
  2. Potom sme do peny zapichli vetvičky tisu, jedle a ďalších ihličnanov. Dobre na to poslúžili ich stonky, stačilo ich trochu zaostriť. Šišky sme upevnili na drôty a jabĺčka na špáradlá, aby sme ich mohli prichytiť na kužeľ. Okolo vetvičiek s plodmi cezmíny sme omotali drôtiky obalené červeným papierom, ktoré poslúžili na ich efektné  upevnenie.
  3. Nakoniec sme do vrcholku kužeľa zastokli kvet poinsettie. Zrezanú stonku treba predtým uzavrieť tým, že sa krátko ponorí do vriacej vody a podrží nad plameňom sviečky. Listy vianočnej hviezdy potom ostanú svieže až dva týždne.

Krémová poinsettia obkolesená okrasnými trávami vyzerá ako zo zázračného zimného lesa.

Aby znova rozkvitla
Poinsettia je trvalka, ktorá v prírode dorastá až do výšky štyroch metrov. Po tom, čo dokvitne a farebné listene sa stratia, stáva sa z nej čisto zelená rastlina. Aby sa v období Vianoc farebné listy znovu objavili, musí byť umiestnená v úplnej tme najmenej dvanásť hodín denne najmenej osem týždňov pred Vianocami. Aj minimálne osvetlenie spôsobí, že vianočná hviezda nerozkvitne. Vzhľadom na starostlivosť, ktorú si tento kvet vyžaduje, je preto pre väčšinu ľudí jednoduchšie tesne pred Vianocami kúpiť novú kvitnúcu rastlinu.

To najdôležitejšie v kocke
Teplota: 15 až 22 °C
Zálievka: Mierna, vlažnou vodou. Nezalievať priveľmi, ale pozor aj na to, aby poinsettia nevyschla.
Umiestnenie: Svetlé miesto, nie však priame slnko. Dôležité je, aby nebola v prievane.
Transport: Dobre zabaliť do papiera a rýchlo s ňou domov.

Krása, vôňa a chuť – Vianoce by mali rozohrať všetky naše zmysly. V tomto rýchlom aranžmáne sú krémové poinsettie umiestnené jedna vedľa druhej v hranatom kvetináči a oddelené zväzkami voňavej škorice, ktoré môžete skombinovať aj s borovicovými vetvičkami. Kompozíciu efektne doplní olejová lampa alebo sviečky. Vydrží po celé sviatky a môže zdobiť nielen obývačku či jedáleň, ale aj vstupné priestory – tá pravá vianočná
atmosféra tak na vás dýchne hneď, keď otvoríte dvere.

Poinsettia v skle je zárukou úspechu – krehký sklenený obal totiž pekne zdôrazní jej nežný pôvab. Vytvoriť túto dekoráciu pritom nebolo vôbec zložité. Poinsettiu sme umiestnili do menšej vázy a všetko vložili do väčšej. Mach na dne vyzerá pekne, a najmä zaistil, že menšia váza s poinsettiou sa dostala do správnej výšky. Priestor medzi dvoma sklami sme vyplnili všetkým, čo sa dá nájsť pri prechádzke lesom – machom, vetvičkami a borovicovým ihličím, ktoré sme prestriedali kúskami škorice. Červenou stuhou uviazanou okolo vázy sme ešte zdôraznili intenzívnu červenú farbu vianočnej hviezdy.

Vianoce sú najdôležitejším rodinným sviatkom roku, preto by aj atmosféra pri spoločnom stole mala byť náležite slávnostná. V tomto čase by ste určite mali použiť na jeho výzdobu predmety nielen pekné, ale aj plné symbolických významov: sviečky, ktorých svetlo symbolizuje nádej, šišky a orechy, ktoré sú symbolom plodnosti a poinsettie s hviezdne tvarovanými listeňmi. Biela, krémová a strieborná farebnosť vianočných gulí a ďalších dekorácií určite dodá celku slávnostný nádych.

Červené listene tejto vianočnej hviezdy jemne hrajú béžovými tónmi. S ich voľnosťou a farebnosťou zaujímavo kontrastuje kompaktná geometrická základňa aranžmánu v hlbokých tónoch tmavozelenej.

Zopár tipov, ako sa starať o vianočnú hviezdu
Ak viete, na čo si dať pozor pri kúpe poinsettie a ako sa o ňu správne starať, môžete sa z jej krásy tešiť po celú zimu. Ak ale vianočnej hviezde nedoprajete, čo potrebuje, rýchlo začne strácať listy. Preto sa oplatí dodržať týchto pár zásad:
•    Keď kupujete vianočnú hviezdu, všímajte si žlté a zelené kvietky medzi zafarbenými listami. Musia byť v rozpuku, to je známka čerstvosti.
•    Poinsettia je citlivá na chlad. V obchode si ju preto nechajte starostlivo zabaliť, aby ste ju priniesli domov v poriadku.
•    Pre vianočnú hviezdu je ideálne svetlé a teplé miesto s teplotou okolo 20 °C, pokojne môže byť aj v blízkosti vykurovacieho telesa. Mali by ste ju však chrániť pred priamym slnkom a prievanom.
•    Zálievku v podobe vlažnej vody má dostať len vtedy, ak je zem suchá, v miske by rozhodne nemala stáť voda. Keď kvitne, nepotrebuje žiadne hnojivo, po odkvitnutí ju polievajte len raz za mesiac a prihnojujte.
•    Rezaná vianočná hviezda vydrží čerstvá prekvapivo dlho. Musíte však koniec stonky hneď po odrezaní namočiť do vriacej vody a podržať nad plameňom sviečky.

ZDROJ: časopis Môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje