Kto sa pripomína, na toho sa nezabudne

kto sa pripomina na toho sa nezabudne

Možno sa to stalo už aj vám. Pri upratovaní knižnice ste narazili na knihu, ktorá nie je vaša, a vy netušíte, kto vám ju požičal... Zrejme aj ten, od koho ju máte, už dávno zabudol, že jeho kniha je u vás, a vzápätí si spomeniete na niekoľko vlastných exemplárov, ktoré ste požičali a už sa k vám nevrátili... Jednoduchú metódu ako sa vyhnúť takýmto drobným „nehodám", vymysleli už dávno – označte si knižky svojim vlastným Ex libris. Napríklad takýmto.


Čo budete potrebovať:

 • farebný tvrdý papier,
 • čistý obyčajný papier,
 • nožnice,
 • pravítko,
 • ceruzku a gumu,
 • lepidlo na papier,
 • fixku a prášky na embosovaciu techniku,
 • žehličku.

Postup práce:

 1. Zvoľte si veľkosť kartičky, naznačte ju na farebný papier a vystrihnite.
 2. Fixkou na embosovaciu techniku, ktorá slúži ako lepidlo, naneste na kartičku motív. Dávajte pozor, aby ste ho rukou nerozmazali.
 3. Kartičku položte opatrne na väčší čistý papier. Zasypte celý predkreslený motív embosovacím práškom.
 4. Oklepte z kartičky prebytočný prášok na papier a vsypte ho späť do nádobky.
 5. Zohrejte žehličku (stupeň 1 až 2) a kartičku na ňu opatrne priložte zadnou stranou, kým sa prášok neroztaví. Niekedy treba nájsť správne miesto, kde sa prášok roztápa.
 6. Napíšte na kartičku svoje meno.
 7. Zasypte ho práškom inej farby. Postup s oklepaním prášku a žehlením zopakujte.
 8. Hotovú kartičku (svoje Ex libris) nalepte do knihy.

Tip redakcie
Ak sa vám táto technika páči, no nechce sa vám vymýšľať motívy, použite pečiatku a embosovací vankúš. Prášok určený na túto techniku môže byť transparentný alebo nepriehľadný, farebný. V prvom prípade je dôležitá farba fixky či vankúša, ktoré po roztavení presvitajú. V druhom prípade na farbe „lepidla“ nezáleží, pretože roztavený prášok podklad úplne prekryje.

PRIPRAVILA: Zuzana Jakabšicová
FOTO: Petra Bošanská
Zodpovedná redaktorka: Jana Veselská

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.