image 31124 25 v1
Galéria (12)

Darujte deťom pod stromček dreveného koníka vyrobeného za 30 minút

Drevený koník prechádza stáročiami bez toho, aby výrazne menil svoju podobu. Ak máte doma pásovú alebo lupienkovú pílu – hoci aj najmenšiu spomedzi všetkých modelov – môžete koníkmi potešiť svojich blízkych. Výrobné náklady sa rátajú na zlomky centov.

Galéria

Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník
Drevený koník

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 30 minút
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0 €
(skutočná spotreba)
• drevo 0 €
nepotrebné odrezky s hrúbkou 5 cm
• špagát 0 €
zvyšky konopného alebo iného povrázka
• lepidlo 0 €
pár kvapiek ľubovoľného lepidla na papier alebo drevo

NÁRADIE A POMÔCKY
 pásová píla
 kopírovací papier
 brúska
 vŕtačka

PRACOVNÝ POSTUP

1. ŠABLÓNA
Môžeme si ho nakresliť alebo si ho vyhľadáme medzi internetovými obrázkami pod slovom „dalahäst“. Veľkosť prispôsobíme materiálu.

2. PREKRESLENIE
Tupá ceruzka s oblým hrotom a kopírovací papier sú cestou, ako dostať vzor na drevo. Vyplatí sa pustiť do práce v niekoľkokusovej sérii.

3. VYREZANIE
Aby koník nadobudol svoje kontúry, bude vyžadovať viac čiastkových rezov. Každý z nich môžeme prispôsobiť chybám i odchýlkam materiálu.

4. HLAVA
Ako prvú zoštíhlime hlavu. Sú to dva poloblúkové rezy, ktoré smerujú k úrovni prednej nohy. Koník pritom musí pevne sedieť na stole.

5. CHRBÁT
Rovnakým spôsobom vytvoríme zoštíhlené kontúry chrbta. Čím bude náklon koníka väčší, tým oblejší tvar sa nám podarí vyformovať.

6. RYSKA
Na zadných nohách si naznačíme rysku, ktorá prechádza stredom hrúbky koníka. Nemusí byť presná, stačí, ak ťah ceruzky vedieme prstom po okraji.

7. REZANIE
Dvomi šikmými rezmi vytvoríme siluetu zadných nôh. Pílový list bude sťahovať koníka nadol, predné nohy preto vedieme pevne po stole.

8. NOHY II
Podobným spôsobom formujeme predné nohy. Hlavička nás bude obmedzovať v pohybe, hĺbku rezu preto kompenzujeme väčším náklonom.

9. BRÚSENIE
Vypílime uši a brúskou zahladíme stopy po pílovom liste. Na hladenie môžeme použiť stojanovú vŕtačku s osadeným brúsnym mopom z rúna.

10. CHVOSTÍK
Z jutového povrázku vyrobíme chvostík. Sú to rozpletené pramienky, ktoré obmotáme niťou, aby tvorili bohatý, navlnený chvost.

11. VLEPENIE
Do zadnej časti vyvŕtame otvor a vlepíme do neho chvostový prameň. Ak chceme zjemniť línie, môžeme na dotvorenie použiť rezbársky nôž.


HOTOVO

dobrá rada

Rovnakú techniku vypiľovania na pásovej píle možno využiť aj pre iné zvieratká. Tým, že rezy prebiehajú vo viacerých rovinách, vznikajú útvary, ktoré sa v hrubých črtách podobajú na jednoduchú rezbu. Nie je tajomstvom, že práve takýmto spôsobom si rezbári úžitkových predmetov zjednodušujú prácu, aby nemuseli prácne odoberať veľké množstvá materiálu rezbárskou technikou. Koníky, kravičky, kohútikovia i prasiatka z dreva boli vždy súčasťou detských vianočných hier.

ODBORNÍK RADÍ
Tento švédsky vzor nevyžaduje veľa zručnosti, dokonca ani drahý materiál. Ak nájdete vo dvore odrezky z krovu či zbytočné kusy dosiek s hrúbkou 5 centimetrov, môžete sa pustiť do práce.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob sis sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. AndrejTab says:

  Ja som svojej zene pod stromcek daroval dreveny c oc ot ktory som vystruhal za 5 minut ha- ha.Moze ho pouzivat ked nebudem doma.

 2. mm says:

  Nech si autor uvedomí, než niečo uverejní, koľko ľudí vlastní pásovú pílu a asi tiež nevyrezával lupienkovou pílkou do 5 cm hrubej dosky.Ale nápad je nápad.
  Darcovi dreveného c….a: Teba asi tatko tiež vystrúhal za 5 minút,a musel Ti pri tom struhnúť do hlavy.
  Tvoja žena nech nie je sprostá a nepoužíva nepodarky,stačí keď má jeden doma.

  1. Tono says:

   Vsetko je iba o tom, ako si chlap dielnu zariadi. Mozno pasove pily nie su velmi popularne a rozsirene, pravdou je ze najobycajnejsia stoji priblizne 110 eur. Takato pila je jednou z najbezpecnejsich, da sa na tom robit kopa veci – od capov na spajanie dreva az po koniky ako je tento. Ja by som to tak cierno nevidel. Su krajiny, kde je pasova pila v garazi standardom, su krajiny kde sa moc nepouzivaju. Vdaka autorovi za peknu inspiraciu, urcite si konika vyskusam aj ja.

   1. Jou says:

    Táraš.

 3. Kukko says:

  Nic v zlom, ale v dnesnych casoch darovat dietatu takeho konika je ako za trest

 4. DUSAN says:

  niekto z redakcie zaspal taketo články mali by byť o mesiac možno dva skor!!! Ale zasa na druhej strane Vianoce budu aj na buduci rok………

 5. mm says:

  Počúvaj Dušan,ak niekto zaspal,tak si to asi Ty.Takéto hračky z dreva nemusíš vyrábať len pred Vianocami.Môžeš ich vyrobiť kedy Ťa to napadne,hoc i pri príležitosti predaja na jarmoku,(môžeš tam predvádzať ich výrobu a ešte si aj oslobodený od poplatku).Výber a množstvo je len na Tvojej fantázii.
  Pre Teba Kukko trestom by bolo nenakupovať hračky z ,,umely chmota,,vyrobené v Číne z injekcijných striekačiek,olejových bandasiek a boh vie z čoho všetkého,samé zbrane a veci bez fantázie.Ako deti sme mali hračky iba drevené, pekne vymaľované a veľmi radi sme sa s nimi hrávali.Zo zbraní sme mali akurát ,,pragu,,(gumipušku) a pištol na strieľanie fazule alebo hrachu.Poviem Ti úprimne:nebolo krajšieho pocitu ako keď si po tme stúpil bosou nohou na drevenú kocku,v tom momente si sa ohrieval.Terajšiu hračku keď hodíš do pece,vytvoríš iba dioxin.Dúfam,že vieš čo to je.O agresivite vyvolávanej už u malých detí novodobými hračkami(samé zbrane),ani nehovorím.Prv sme sa z hračkami hrávali aj po piatu triedu a veľa krát zostali aj pre naše deti,teraz za hodinu sú kúte.Sám si odpovedz čo je za trest.

 6. Kukko says:

  „mm“ pises- Ako deti sme mali hračky iba drevené, no to je urcite uz par rokov dozadu 😉 zle si ma pochopil, ja nemam nic proti hrackam z dreva, ale dnes si to vie malo ktore dieta ocenit, preto ze su zu od malicka ucene, ze kazda hracka ma niekde otvor na baterky, je farebna a musi kazdopadne vydavat niejake zvuky, ale nebudem to tu dalej rozpisovat, vies o com hovorim
  a k tym zbraniam, no neviem, ci je pistol na hracha alebo na plastikove gulky… zbran ostava zbranou ( aj ked hovorime len o hrackach)
  prajem pekne sviatky…..

  1. mm says:

   Ďakujem za prianie,ale myslím si,že na tie z našich čias tieto novodobé vo väčšine prípadov nemajú.
   Pripomeňme si napr.trojkolky,kolobežky,kohúty,húpacie kone,autá, bagre,šlabikáre,ruské matriošky,lopty atď.Krásou povrchovej úpravy sa tie dnešné s nimi nemôžu rovnať..Zoberme si napr.stojan pod vianočný stromček s prekrásne vymaľovanými trpaslíkmi pod ešte krajšou muchotrávkou, ktorý patril ku vianočnej atmosfére už od môjho detstva.Chcem tým povedať,že aj tie naše hračky ktoré sme dostali boli nádherne vymaľované, vytvárali kolorit nášho detstva a aj pri hrách sme na ne dávali pozor ako na oko v hlave aby sa nepoškriabali,inak by stratili v našich očiach cenu.A takto vypadá aj ten koník v návode, v našich a najmä v detských očiach-bez ceny.Prak a fazuľový pištoľ sme vôbec nevnímali ako zbrane.Používali sa pri hre ,,žandár-zbojník,, a strašne nás tešilo trafiť niekoho do,,riti,,.Na záver: syn ma požiadal aby som jeho deťom zhotovil šarkanov, ta ako som ich robieval jemu keď bol malý.Vnučky mali z nich väčšiu radosť ako zo všetkých bábik čo majú doma. Stačil mi k tomu iba svačinový papier,dve špajdle,tri pásy krepového papiera a cverna na šitie.Žiadna
   umelá hmota,žiadna Čína.Dva týždne sa zabávali ich púšťaním.Tak isto prajem pekné prežite vianočných sviatkov,Silvestra a veľa úspechov v Novom Roku.mm

 7. ela says:

  Moja dcera taketo hracky kupuje pre 1rocneho chlapceka, lebo ma vek, ked zvieratka ma najradsej. Je to vec vkusu kto co kupi svojmu dietatu. Je pravda ze treba zrucnost, aby si toto niekto vyrobil, ale ten kto sem pise z nudy tie blbe komentare ma zrucnost akurat zhadzovat ludi.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje