Vianočný stromček

vianocny stromcek

„V období vianočných sviatkov sa veľmi často rozhodujeme, aký stromček si máme zaobstarať, či umelý alebo živý. Ak máme k dispozícii čečinu, je aj tretia možnosť – kompromis medzi oboma – pozvárať si kovovú kostru stromčeka z rúrok a do nich povkladať vetvičky zo smreka alebo borovice.“

Postup práce
Zaobstaráme si tri druhy oceľových rúrok s rôznymi priemermi, tak, aby sa dali do seba zasunúť. Dĺžka jednej rúrky by mala byť približne 450 mm. Po zasunutí rúrok do seba bude stojan vysoký asi 1 250 mm. Ak do hornej rúrky zasunieme ešte vetvičku dosiahneme výšku stromčeka približne1,5 metra. Na jednotlivé rúrky privaríme kovové rúrky s dĺžkou 50 až 55 mm pod uhlom 45 stupňov. Do nich budeme vkladať vetvičky. V priloženom nákrese sú uvedené rozmery, ktoré, samozrejme, nie sú záväzné. Ak chceme hustejší stromček, musíme zmenšiť rozstup medzi jednotlivými rúrkami, do ktorých sa budú zasúvať vetvičky. Na spodok dolnej rúrky privaríme oceľovú pásovinu do kríža, aby slúžila ako stojan stromčeka. Takto pozváraný stromček sa bude skladať z troch rozoberateľných častí, ktoré ešte nafarbíme zelenou farbou, aby farebne splývali s vetvičkami zo stromu. Po zaschnutí farby môžeme stojan zložiť. Najmenšie vetvičky začneme vkladať od vrchu stojana. Takto zložený stromček môžeme ešte ozdobiť kolekciou, salónkami a ďalšími ozdobami a jeho čečina nám bude voňať po celé sviatky.

Ing. Miroslav Plšek, Bytča
Foto a kresba: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.