Stroje na kosenie a údržbu trávnika (2. časť)

stroje na kosenie a udrzbu travnika 2. cast

Majitelia trávnika si môžu na jeho údržbu vybrať z bohatej ponuky kosačiek, vyžínačov, krovinorezov, fréz, vertikulátorov, rotačných kypričov a prevzdušňovačov trávnika.

Vyžínače a krovinorezy
Sú to ručné elektrické alebo benzínové strunové kosačky. Uplatňujú sa najmä na okrajoch trávnikov, okolo stromov, medzi vysadenými kríkmi, popri záhonoch, chodníkoch alebo na iných ťažko dostupných miestach, na ktorých by sme trávu nemohli pokosiť s kosačkou na kolieskach.

Cena elektrických vyžínačov sa pohybuje od 100 do 140 € (3 000 až 4 000 Sk) a ich výkony od 450 do 600 W. Šírka záberu elektrických vyžínačov je maximálne 30 cm. Vyžínače sú určené len na trávu a jej dokášanie. Nenahrádzajú rotačné kosačky. Niektoré sú vybavené teleskopickou rukoväťou, ktorá sa prispôsobí výške postavy, sklápateľnou hlavou na kosenie napríklad pod lavičkami alebo na zarovnanie okrajov trávnika.
Benzínové vyžínače majú vyššie výkony od 0,8 do 1,5 kW a môžeme ich použiť aj na väčšie plochy.

Nižšie kubatúry sú určené na dokášanie trávnika a na kosenie vysokej trávy, vyššie s objemom od 33 cm3 sa už zaraďujú medzi krovinorezy a môžeme nimi vyčistiť trávnik aj od zakorenených náletových drevín. Preto je aj ich cena vyššia – od 120 do 250 € (3 600 až 7 300 Sk). Šírka záberu sa pohybuje od 40 do 45 cm.

Kvalitní výrobcovia dodávajú spolu s krovinorezmi nielen hlavu so strunou, ale aj silný kovový kotúč s tromi dlhými nožmi na kosenie popri múroch, plotoch a iných prekážkach. Takto môžeme jeden stroj využiť jednak na dokášanie trávnika, jednak  ako krovinorez (po výmene nástroja). S benzínovým vyžínačom alebo krovinorezom však nepokosíme trávu tak pekne a rovno ako s rotačnou kosačkou. Vhodné sú však na vysoké trávy zriedkavo udržiavaných záhradných plôch na chatách alebo chalupách.

Vretenové kosačky
Keď už hovoríme o malých ručných kosačkách, spomeňme aj dvojkolesové vretenové kosačky poháňané ľudskou silou. Trávu sekajú pomocou otočného vretena, ktoré je poháňané remeňom od koliesok kosačky. Tým, že kosačku tlačíme, rozkrútia sa kolesá a následne aj vreteno.

Týmito kosačkami možno  iba skracovať o niekoľko milimetrov či centimetrov nízku trávu, čiže pravidelne udržiavať pokosený anglický trávnik. Výhodou je nezávislosť od elektriny i benzínu, nevýhoda je to, že sa pri kosení musíme viac namáhať.

Na princípe vretenových kosačiek pracujú napríklad aj veľké štvorkolesové trávne traktory na kosenie hustých a nízkych trávnikov golfových ihrísk, pretože vretenová technika kosenia poskytuje vynikajúcu kvalitu kosenia.

Lištové kosačky
Uplatňujú sa pri kosení vysokého trávneho porastu, lúk a záhrad, a preto sú vhodné pre majiteľov pozemkov, ktorí nekosia často, napríklad majiteľov horských chát a chalúp. Možno ňou kosiť aj vysokú trávu alebo obilie. Lišta s protibežnými zubami z kalenej ocele je pomerne ťažký nástroj a jej pohon si vyžaduje silný (a ťažší) motor i robustnejšiu nosnú konštrukciu, preto majú tieto kosačky vždy pojazd. Kolesá sú spravidla dve; majú väčší priemer, čo zaručuje dobrý pohyb kosačky aj po nerovnom a svahovitom teréne. Šírka lišty sa v závislosti od výrobcov pohybuje od 80 do 120 cm, čo veľmi urýchľuje prácu.

Bežné výkony motorov lištových kosačiek sú 2 až 4 kW. Cena lištových kosačiek určených pre domácich majstrov sa pohybuje od 700 do 1 000 € (20 000 až 30 000 Sk). Údržba lištových kosačiek je pomerne náročná. Ostrie nožov treba pravidelne brúsiť, čo si pri väčšej dĺžke lišty vyžaduje viac času. Tieto kosačky sú citlivé na krtince, kamienky a piesok. Ak je tráva privysoká, treba, aby ju obsluhovali dvaja ľudia – jeden z nich musí z lišty odhŕňať trávu nabok. Veľkou prednosťou lištových kosačiek je pekný rovnomerný rez bez zvyškov a nepravidelného strniska. Lištová kosačka je však náročnejšia na kvalitu obsluhy ako iné druhy kosačiek.

Bubnové kosačky
Zaraďujú sa medzi rotačné kosačky. Na strihanie trávy sa využíva bubon s vysúvacími nožmi, ktoré sú uložené na okrajoch bubna. Odstredivou silou sa z bubna vysunú a kosia trávu. Tieto kosačky sa využívajú na kosenie aj niekoľko rokov neudržiavaných trávnych porastov s vysokou trávou a prerastených náletovými drevinami.

Oproti lištovým kosačkám majú výhodu v tom, že ich môže bez ťažkostí obsluhovať aj menej skúsený pracovník, a preto sú vhodné aj pre amatérov. Vďaka systému uchytenia sa nože pri náraze na prekážku nezlomia, ale vtiahnu sa do stredu bubna a pôsobením odstredivej sily sa opäť vysunú. Neznamená to však, že by sa nemohli otupiť, resp. pri nadmerne silných nárazoch na tvrdé predmety (skaly, obrubníky) poškodiť. Keďže sú tieto stroje určené na namáhavejšiu prácu, majú vyšší výkon ako lištové kosačky – pohybuje sa v rozpätí 4 až 6 kW. Z rovnakého dôvodu je aj šírka záberu o niečo nižšia  – do 70 cm.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteVo väčšine prípadov majú pohon kolies, teda sú vybavené pojazdom. Kvalita kosenia je však nižšia ako pri kosení rotačnou nožovou alebo lištovou kosačkou. Bubnové a lištové kosačky neodporúčame kupovať ako náhradu rotačných kosačiek k rodinnému domu. Väčšinou si ich kupujú majitelia veľkých pozemkov, ktoré sa kosia len 3- až 4-krát do roka.

Viacúčelové stroje
Výhodou niektorých strojov na kosenie je, že sa vyrábajú s bohatým príslušenstvom a majú univerzálne použitie. Pohonná jednotka je vybavená motorom s výkonom okolo 6 kW. Lištu na strihanie možno zamieňať napríklad s radlicou, snehovou frézou, bubnovou kosačkou, kefou na čistenie chodníkov, prípadne možno stroj využívať ako traktorček na ťahanie malého záhradného vozíka. Mnohoúčelové stroje sú kvalitné, ale podstatne drahšie ako jednoúčelové. Cena pohonnej jednotky s príslušenstvom na úprave na lištovú kosačku vyjde pri lacnejších strojoch takmer na 3 000 € (90 000 Sk), pri strojoch na profesionálne využitie je dokonca dvojnásobná. Šírka záberu je však až 140 cm. Pri úprave na bubnovú kosačku je cena takmer rovnaká, šírka záberu je 70 cm.

Vertikulátory a aerifikátory
Vertikulátor (skratka z angl. vertical cutting – zvislé rezanie), čiže trávna fréza, je zariadenie prerezávajúce zvyšky odumretých rastlín, mach, burinu a kúsky pokosenej trávy, ktoré vytvoria na trávniku nepriedušnú vrstvu, tzv. trávnu plsť, ktorá nedovolí prenikať vzduchu ani vode a živinám ku koreňom trávy. Tráva v snahe získať vodu a vzduch sa zakoreňuje len plytko v trávnej plsti ,a preto pri dlhšie trvajúcich suchách vyschne. Vertikulátorom prejdeme trávnik vo dvoch na seba kolmých smeroch a trávnu plsť prerežeme pomocou vertikulačných nožov do hĺbky 3 až 5 mm.

Aerifikátory (prevzdušňovače) z trávnika predovšetkým vyhrabú trávnu plsť, a to pomocou hrabacieho valca s hrablicami. Rozrezanú plsť vyhrabe ľahšie ako nerozrezanú a prevzdušní zem. Trávnik po tomto zákroku nevyzerá veľmi pekne, ale rýchlo sa obnoví, lepšie dýcha, zakorení sa a v konečnom dôsledku je krajší ako neošetrený. Vertikulácia sa robí 2-krát ročne, kým prevzdušnenie (aerifikácia) raz za 6 týždňov v sezóne od marca do novembra. Funkcie trávnej frézy a prevzdušňovača sa integrujú do jedného stroja, ktorý má vymeniteľné nože a prevzdušňovacie valce (2 v 1 alebo Combi Care).

Kúpiť si podľa potreby môžeme lacnejšie elektrické alebo drahšie a výkonnejšie benzínové stroje. Vybavené sú zberným košom na zachytenie vyhrabaného rastlinného materiálu. Ceny kvalitných elektrických strojov sa začínajú pri 130 € (3 900 Sk). Príkon je od 1 kW, pracovná šírka od 32 cm, určené sú na plochy s veľkosťou približne do 250 m2. Dobrý benzínový vertikulátor kúpime už za 300 € (9 000 Sk). Pri výkone motora 1,3 kW je použiteľný na záhrady s plochou do 700 m2. Výšku valca možno stupňovito nastavovať v rozsahu približne 20 mm. Výmena pracovných valcov je jednoduchá a možno ju vykonať rýchlo aj bez náradia.

Trávne traktory

Ide o špeciálne druhy kosačiek, ktoré slúžia na vykášane veľkých plôch – do 3 000 až 5 000 m2. Vybavené sú rotačnými nožmi; môžu mať jeden nôž so záberom od 60 cm, resp. dva nože so záberom 105 cm. Lacnejšie kúpime v cenách od 1 350 do 2 300 € (40 000 až 70 000 Sk). Lacnejšie typy majú mechanické prevodovky, ktoré môžu byť manuálne alebo automatické. Kvalitnejšie traktory majú hydrostatické prevodovky, ktorých výroba dnes už pomaly prevažuje. Drahšie stroje pre profesionálov stoja od 4 300 € (130 000 Sk) a ich pracovné zábery dosahujú šírku 140 cm.

Rámy traktorov sa zvárajú z oceľových častí. Kvalitné a veľmi pevné sú rúrkové rámy, ktoré odolné proti deformácii z nárazov.

Traktory poháňajú najčastejšie benzínové štvortaktné motory. Výkony lacnejších sa pohybujú od 8,5 do 13 kW. Ovládanie je jednoduché, pracuje sa pohodlne v sede. Naplnenie zberného koša s objemom 200 až 300 litrov signalizuje elektronika; kôš možno pohodlne vyprázdniť z miesta vodiča. Ukazovateľ signalizuje aj stav nabitia batérie, počet pracovných hodín stroja a stav paliva. Pri náročnejšom teréne je vhodné vybrať si traktor s väčšími kolesami.

K traktorom možno kúpiť aj príslušenstvo, ako je snehová radlica, čistiaci valec, záhradný vozík, záhradný valec a pod., vďaka čomu možno stroj využívať celoročne a univerzálne.

Na záver odporúčame všetkým čitateľom, ktorí sa rozhodujú o výbere vhodnej kosačky, aby sa pred jej kúpou poradili s majiteľmi kosačiek a s odbornými predajcami. Dôležité je získať informácie o praktickom používaní stroja ešte pred jeho kúpou, aby sme na hneď prvýkrát zadovážili takú kosačku, ktorá nám bude vyhovovať z hľadiska výkonu aj výberu ovládacích prvkov. Mnohým záhradkárom sa totiž zdá, že je zbytočné platiť navyše za niektoré maličkosti; v konečnom dôsledku im však môžu ušetriť čas aj námahu. Kľúčovou vlastnosťou pri rozhodovaní o kúpe je, ako kosačka kosí a zbiera trávu. V predajni sa na prvý pohľad môže zdať, že medzi kosačkou od zavedeného výrobcu s tradíciou a neznačkového výrobcu nie je nijaký rozdiel. Pri praktickom používaní sa však kvalita alebo nekvalita kosačky prejaví už pri prvom kosení.

Text: Stanislav Botur
Foto: AL-KO, Stenia, Stihl

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.