Ako vybrať vhodnú chemickú kotvu

Ako vybrať vhodnú chemickú kotvu

Rozmýšľate, ako účinne prichytiť zábradlie do podlahy? Jednoduché a spoľahlivé riešenie predstavujú chemické kotvy.

Chemické kotvy sú vhodné tak na použitie do dutého, rovnako aj do plného materiálu.

Môžete ich použiť na kotvenie do betónu, dutých aj plných tehál, pórobetónu, plynobetónu či do kameňov. Líšia sa iba spôsobom použitia. Ide o jednoduché kroky nevyžadujúce odbornú zručnosť ani špeciálne vybavenie. Hlavný rozdiel je v tom, že na kotvenie do dutých tehál alebo pórobetónu je potrebné použiť kovové alebo plastové sitko, ktoré sa vkladá do predvŕtaného otvoru. Sitko zabráni nadmernej spotrebe chemickej kotvy. Priemer vrtáka použitého na vyvŕtanie diery do podkladového materiálu by mal zodpovedať buď priemeru sitka, alebo pri kotvení do plných materiálov priemeru kotviaceho prvku, ku ktorému sa pripočítajú 2 až 4 mm. Na zabezpečenie pevného spojenia chemickej kotvy s podkladovým materiálom musíte klásť osobitný dôraz na dôkladné odstránenie prachu a voľných častíc z vyvŕtaného otvoru. Do vyčisteného otvoru v dutých materiáloch sa vloží sitko, pri plných materiáloch môžete chemickú kotvu vtlačiť priamo do otvoru. Chemické kotvy sa predávajú v plastových kartušiach. Z kartuše sa pred použitím odskrutkuje veko a naskrutkuje sa priložený aplikátor (plastový špic). Kartuša chemickej kotvy sa nasadí na aplikačnú pištoľ. Špic kartuše sa potom vloží do pripraveného otvoru a v dutých materiáloch sa vyplní celé sitko, v plných materiáloch sa vyplní vyvŕtaná diera do polovice. Postupuje sa od konca diery smerom von. Sitko sa po vytlačení chemickej kotvy uzavrie. Potom už stačí len vložiť otáčavým pohybom do otvoru kotvený prvok. Nakoniec sa nechá chemická kotva vytvrdnúť.

Údaje potrebné na návrh spoja sú k dispozícii v technických listoch chemických kotiev, pri náročnejšom kotvení by ste mali vychádzať z posudku statika a návrh by mala vykonať kompetentná osoba.

Martin Čevela radí

Pri výbere vhodnej chemickej kotvy by ste okrem podkladového materiálu mali zohľadniť aj ďalšie podmienky.

Chemická kotva nachádza svoje uplatnenie ako plnohodnotná a veľmi účinná náhrada bežných rozperných kotiev (tzv. hmoždiniek) a narážacích kotiev, pričom vytvára mimoriadne odolný spoj s veľmi vysokou zaťažiteľnosťou, a to bez akýchkoľvek rozperných tlakov. Táto prednosť umožňuje kotviť všade tam, kde by pri rozperných systémoch hrozilo zlyhanie podkladového materiálu. Pri výbere chemickej kotvy zohľadňujeme najmä to, či ide o použitie v interiéri alebo exteriéri, zaťaženie vodou a v neposlednom rade je potrebné zohľadniť mechanické zaťaženie kotveným predmetom. Na interiérové aplikácie volíme zásadne produkty bez obsahu styrénu, vyhneme sa tak výraznému a pretrvávajúcemu zápachu kotviacej hmoty. Na použitie v exteriéri sa toto obmedzenie nevzťahuje. Pri požiadavke kotvenia do vlhkých podkladov trvalo zaťažených vodou volíme systémy na báze vinylesteru, ktoré zároveň vynikajú svojimi mechanickými vlastnosťami a to ich predurčuje na vysokozaťažené spoje vyžadujúce väčšie dimenzie kotviacich prvkov.

Dvojzložkové chemické kotvy

Chemická kotva bez styrénu Polyester SF

Teplota pri použití: -5 až 35 °C

Balenie: plastová kartuša, 280 a 380 ml

Cena: 15,36 €/280 ml, 17,07 €/380 ml

Rýchle kotvenie s vysokou pevnosťou aj v exteriéri.

Dvojzložkový chemický kotviaci systém na veľmi rýchle kotvenie s vysokou pevnosťou a únosnosťou bez expanzie a nárastu tlakov. Vhodná na kotvenie oceľových tyčí, pätiek zábradlí, nosných stĺpov, rukovätí a skrutiek. Kotvenie do podkladov z prírodného kameňa, betónu, tvárnic, plného muriva, dutých tehál a pod. Pri použití v dutinových materiáloch je potrebné použiť plastové alebo kovové sitko a otvor je potrebné úplne vyplniť maltou. Pri kotvení do plných materiálov sa sitká nepoužívajú a otvor sa vyplní do 1/3 až 1/2.

Vlastnosti

– bez zápachu
– vhodná aj na použitie v exteriéri
– pripravená na priame použitie
– jednoduchá aplikácia
– stredne vysoké zaťaženie
– skrátený čas tvrdnutia
– vysoká pevnosť kotvených materiálov bez rozperných tlakov

www.denbraven.sk

PCI Barrafix 920

Teplota pri použití: 0 až 30 °C

Balenie: plastová kartuša, 280 ml

Cena: 15 €/280 ml

Kotvenie aj vo vlhkom prostredí.

Dvojzložková chemická kotva na báze metyl-metakrylátu, bez obsahu styrénu. Určená na kotvenie stredného zaťaženia vo vlhkom prostredí, kotvenie do dutých materiálov alebo do pevných podkla­dových materiálov a betónu. Vhodná na upevňovanie klinov, závitových tyčí, kotevných dosiek, oceľovej výstuže do predvŕtaných otvorov. Spĺňa ETA na kotvenie výstuže a závitových tyčí.

Vlastnosti

– pripravená na priame použitie
– dobrá priľnavosť na vlhké a suché podklady
– rýchle vytvrdzovanie, vysoké počiatočné a konečné pevnosti
– jednoduché použitie bežnou aplikačnou pištoľou
– univerzálne použitie pri nízkych teplotách
– vhodná do diamantom vŕtaných otvorov
– minimálny zápach
– veľmi malé zmraštenie
– nehorľavá

www.pci-sk.sk

Mapefix VE SF

Teplota pri použití: -10 až 35 °C

Balenie: plastová kartuša, 300 ml

Cena: 16,59 €/300 ml

Kotvenie aj pri nízkych teplotách.

Lepidlo určené na chemické kotvenie kovových tyčí do otvorov zhotovených v stavebných materiáloch. Dvojzložkový výrobok na báze vinylových živíc, bez obsahu styrénov. Vhodné na chemické kotvenie oceľových a pozinkovaných závitových a rozperných tyčí, ktoré prenášajú silné zaťaženie do hutných a poréznych podkladov, ako je napr. betón bez trhlín, ľahčený betón, kameň, tehly, drevo a zmiešané murivo. Je tiež ideálnym riešením na kotvenie blízko okrajov alebo v miestach, kde je obmedzené rozpätie medzi jednotlivými kotvami, pretože nevytvára napätie tak, ako bežné mechanické kotvy.

Vlastnosti

– pripravená na priame použitie
– na vlhké aj mokré podklady
– na všetky druhy kotiev zaťažené vodo­rovným, zvislým a šikmým zaťažením
– vhodná do vlhkého prostredia
a pri trvalom kontakte s vodou
– jednoduché použitie bežnou aplikačnou pištoľou
– univerzálne použitie pri nízkych teplotách
– minimálny zápach, bez obsahu styrénu

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestewww.mapei.sk

Pri kotvení do dutých materiálov používajte kovové alebo plastové sitko.

ST line Chemická kotva Vinylester SF

Teplota pri použití: -10 až 35 °C

Balenie: plastová kartuša, 280 ml

Cena: 12,59 €/280 ml

Odolnosť proti chemickým vplyvom a vode.

Chemická kotva na báze vinyl­esterovej živice so slabým zápachom je vysokovýkonný, rýchlovytvrdzujúci dvojzložkový kotviaci systém. Kotva pracuje na základe vysokej reaktivity nenasýtených vinylesterových živíc v metakrylátových monoméroch. Hybridná živica vytvorí efektívny, pevný a chemicky odolný spoj. Vhodná na chemické kotvenie oceľových tyčí, pätiek zábradlia a skrutiek, mechanického upevnenia výkladov, garážových brán, výkladných skríň, výstuže sklobetónových stien, závrtných skrutiek, závitových tyčí, vložiek s vnútorným závitom a pod. Určená na kotvenie do podkladov z betónu, muriva, kameňa aj blízko okrajov konštrukcie.

Vlastnosti

– pripravená na priame použitie
– jednoduché použitie bežnou aplikačnou pištoľou
– krátky čas tuhnutia
– nehorľavá
– vysoká chemická odolnosť
– nevedie elektrický prúd
– kotvenie aj do vlhkého betónu
– veľmi slabý zápach

www.stavmat.sk

illbruck OT120 Univerzálna chemická kotva

Teplota pri použití: -10 až 30 °C

Balenie: plastová kartuša, 300 ml

Cena: 8,04 €/300 ml

Prenesie stredné až vysoké zaťaženie.

Univerzálna chemická kotva na báze dvojkomponentovej živice bez obsahu styrénu. Určená na kotvenie závitových tyčí, svorníkov a puzdier do betónu, muriva, kameňa a ďalších bežných stavebných materiálov. Veľmi vhodná na kotvenie do dutého muriva. Vhodná na kotvenie markíz, debnenia, do asfaltu, stĺpikového zábradlia, zábradlia, rukovätí, plotov, ľahkých obvodových plášťov, drevených a kovových konštrukcií.

Vlastnosti

– pripravená na priame použitie
– jednoduché použitie bežnou aplikačnou pištoľou
– rýchle vytvrdnutie
– bez obsahu styrénu, rozpúšťadiel a zápachu
– flexibilné kotvenie do hĺbky
– vhodná na vonkajšie použitie
– zníženie priemeru vŕtania na hospodárne využitie živice

www.illbruck.sk

Pattex CF850

Teplota pri použití: -5 až 25 °C

Balenie: plastová kartuša, 280 ml

Cena: 14,40 €/280 ml

Vytvára vodotesný spoj.

Chemická kotva na báze reakčnej polyesterovej živice bez obsahu styrénu. Určená na vysokozaťažované upevnenie do pevného kameňa, betónu, pórovitého betónu a ľahkého betónu a stredne zaťažované upevnenie do dierovaných tehál, vápennopieskových tehál, dierovaných tehál z ľahkého betónu a betónu. Možno upevniť prvky umiestnené v blízkosti hrany, pretože ukotvenie nevyvoláva žiadnu rozťažnosť. Určená na upevňovanie fasád, vyčnievajúcich striech, drevených konštrukcií, kovových konštrukcií, kovových profilov, konzol, zábradlí, mreží, sanitárnych zariadení, potrubí, káblového vedenia a na upevnenie kotviacich tyčí, objímok so závitom, výstužových tyčí, profilov a pod. Možno ju použiť aj do rôznych druhov kameňa.

Vlastnosti

– pripravená na priame použitie
– jednoduché použitie bežnou aplikačnou pištoľou
– rýchle vytvrdnutie
– bez obsahu styrénu, rozpúšťadiel a zápachu
– vodotesný spoj
– presné dávkovanie zmesi pomocou odmernej stupnice
– použiteľná aj pri galvanizovanej oceli a nehrdzavejúcej oceli

www.pattex.sk

Text? Andrea Dingová v spolupráci s firmami Basf, Den Braven, Henkel, Mapei, Stavebniny Stavmat, Tremco Illbruck Foto archív firiem
Zdroj? časopis Urob si sám 2/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.