Oprava klimatizácie
Zdroj: ZSE

Vďaka čisteniu a servisu klimatizácie môžete predísť aj týmto problémom

V zime a na jar vám klíma môže skvele poslúžiť na udržanie zdravého a čistého vzduchu vo vašej domácnosti. Základom však je, aby bola v top stave.

Ak ste pravidelne používali klimatizáciu počas celého leta, na jeseň si ňou prikúrili, práve teraz je správny čas na jej čistenie a servisnú prehliadku. Klíma tak bude pripravená na ďalšiu horúcu sezónu. V zimných mesiacoch a na jar vám navyše môže skvele poslúžiť na udržanie zdravého a čistého vzduchu vo vašej domácnosti. Základom však je, aby bola aj klimatizácia v top stave.

„Odporúčané obdobie pre vykonanie údržby klimatizácie je spravidla raz ročne. To predovšetkým v dvoch obdobiach – pred začiatkom letnej sezóny približne v apríli alebo po jej ukončení v zimných mesiacoch,“ vysvetľuje odborník na klimatizácie zo spoločnosti ZSE.

V prípade, že nad kúpou klimatizácie ešte len uvažujete, prezrite si bohatú ponuku ZSE. Ak si vyberiete niektorý z modelov z kategórie ZSE Klima Bezstarosti, pravidelné ročné servisné prehliadky máte počas celého obdobia platnosti zmluvy v cene riešenia. Teraz môžete navyše získať aj zľavu 200 eur na vybrané modely.

Profesionálny servis raz ročne

Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné, majú špičkový filtračný systém vzduchu, ktorý dokáže z miestnosti odstrániť prach, peľ, hrubé nečistoty, vírusy i baktérie. Klimatizovaný vzduch je tak nielen príjemne chladný, ale aj čistý a vhodný aj pre alergikov. Nie však v prípade, ak zanedbávate údržbu klimatizácie.

„Vďaka čisteniu, údržbe a pravidelnému servisu klimatizácie zabezpečíte jej bezproblémovú prevádzku, predĺženú životnosť a zabránite zvyšovaniu spotreby elektrickej energie. Zároveň tak dokážete predísť aj možným zdravotným rizikám,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Aj napriek tomu, že dnešné klimatizácie majú samočistiace režimy, dezinfekčné funkcie a množstvo filtrov, pravidelnú odbornú kontrolu vyškoleným technikom to nenahradí. V prípade, ak máte doma mačku alebo psa, koberce, ktoré zvyšujú prašnosť prostredia alebo bývate v centre mesta s väčšou mierou znečistenia vzduchu, je vhodné starať sa o klimatizáciu častejšie.

Profesionálny servis môže odhaliť aj prípadné poškodenia, no predovšetkým je jeho cieľom dokonalé vyčistenie zariadenia.

Prečo je pravidelná údržba klimatizácie dôležitá?

Nečistoty spôsobujú obmedzený priechod vzduchu klimatizačným systémom, ten zle vyhodnocuje podmienky v miestnosti a vy môžete mať pocit, že vaša klimatizácia nefunguje správne. Často sa prehrieva nadmerným chladením alebo naopak nedokáže vychladiť miestnosť dostatočne. To sú problémy, ktoré značne ovplyvňujú to, ako sa doma cítite. Okrem toho si môžete pravidelnou údržbou ušetriť aj ďalšie zbytočné starosti.

  • Predídete zdravotným problémom. Pri chladení sa vo vnútornej jednotke klimatizácie vytvára vlhké a teplé prostredie, ktoré má ideálne podmienky na hromadenie škodlivých baktérií a plesní. Tie sa potom môžu spolu s ochladeným vzduchom šíriť do miestnosti a spôsobovať zdravotné problémy. Pravidelným čistením a výmenou vzduchových filtrov sa tomuto riziku vyhnete. Používanie klimatizácie bude bezpečné a zdravotne nezávadné.
  • Zabránite nízkemu výkonu klimatizácie a vysokej spotrebe elektrickej energie.  Prachom a nečistotami zanesené vonkajšie vzduchové filtre klimatizácie znižujú účinnosť celého chladiaceho systému. Vzduch nemôže cez filtračný systém neudržiavanej klimatizácie správne prúdiť a zariadenie sa musí prispôsobiť zvýšením svojho výkonu. Tým pádom má aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Profesionálne vyčistená klimatizácia vám šetrí financie, pretože funguje efektívne a na svoj chod spotrebuje len optimálne množstvo elektrickej energie.
  • Zamedzíte krátkej životnosti klimatizačnej jednotky. Pravidelné čistenie a profesionálny servis je dôležitý aj preto, aby zariadenie fungovalo bezproblémovo a predĺžila sa jeho životnosť. Do opráv klimatizácie, o ktorú sa nestaráte, budete musieť časom investovať nemalú sumu. Pravidelnou údržbou sa takémuto scenáru vyhnete. Navyše je pravidelný servis, vykonaný odbornou firmou, podmienkou získania predĺženej záruky na vašu klimatizáciu.

Základné čistenie zvládnete aj sami

Na hĺbkové čistenie a servisnú prehliadku si určite zavolajte certifikovanú firmu. No základnú údržbu klimatizácie zvládnete podľa priloženého návodu aj sami. Každá klimatizácia má základnú vzduchovú filtráciu, ukrytú za predným krytom. Táto predfiltrácia zachytáva najväčšie prachové častice alebo zvieracie chlpy. Rovnako chráni prístup k celej ploche chladiaceho systému.

Pred čistením klimatizáciu vypojte z elektrickej siete a jej povrch jemne poutierajte mäkkou vlhkou handričkou, ako keď utierate prach z nábytku. Predný kryt môžete jednoducho otvoriť a skontrolovať v akom stave je vzduchový filter. Vyberte ho a hrubé nečistoty (prach, srsť domácich zvierat) jemne povysávajte vysávačom. Filter opatrne umyte pod tečúcou vlažnou vodou. Ak je veľmi znečistený, môžete použiť saponát. Nikdy ho nevkladajte do umývačky riadu. Teplo by ho mohlo poškodiť.

Filter nechajte dôkladne vyschnúť, ale nie na priamom slnku. Vyčistený filter vráťte na pôvodné miesto a zatvorte predný panel klimatizácie. Nezabúdajte ani na vonkajšiu jednotku. Jednoducho ju očistite od hrubých nečistôt (lístia) a poutierajte navlhčenou handričkou.

Na servisnú prehliadku a hĺbkové čistenie si zavolajte odborníkov

„Pojem „profylaktika“ predstavuje pravidelnú preventívnu údržbu klimatizačných zariadení. Túto údržbu by mali vykonávať len vyškolení servisní technici s osvedčením o odbornej spôsobilosti a to spravidla raz ročne,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Ak sa zveríte svoju klimatizáciu do rúk ZSE, budete mať istotu, že servisná prehliadka prebehne podľa všetkých bezpečnostných opatrení, u vás doma a vo vopred stanovenom termíne. Servisný pracovník vykoná dôkladnú obhliadku vonkajšej a vnútornej jednotky.

Odborne vyčistí a vydezinfikuje vzduchové filtre. Následne vymení filtre, ktoré sa čistiť nedajú. Taktiež skontroluje stav celej chladiacej sústavy a doplní chýbajúce chladivo. Ďalej preverí všetky elektrické časti a funkčnosť celého zariadenia. Spustí diagnostiku celého systému, ktorá môže odhaliť skryté poruchy. Nakoniec preskúša všetky funkcie a ovládanie klimatizácie.

Ak budete svoju klimatizáciu pravidelne udržiavať a servisovať u odborníkov, nemusíte sa obávať žiadnych problémov. Pravidelná údržba klimatizácia je prevencia, ktorá sa vyplatí. Zima je na to ideálne obdobie, pretože firmy nemajú toľko práce s montážou nových klimatizácií a vy budete navyše v predstihu pripravení na ďalšiu letnú sezónu.

Zdroj: PR článok ZSE

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje