image 51599 25 v1
Galéria (7)

Praktické príklady vetrania s rekuperáciou: 1. časť – rodinný dom

Dôležitosť častej a správnej výmeny vzduchu v miestnostiach je dnes nesporná. Mnohé výskumy už dokázali, že nevetrané prostredie má priamy vplyv na koncentráciu, efektivitu práce i na celkový zdravotný stav.

Galéria

patrovy-Q350_nahled
RD_bez_pozadi
Zehnder_CSY_Accessory_ComfoAir_enthalpy_exchanger_Print_32234
Zehnder_CSY_Air_Distribution_Tube_ComfoTube110_clipping_Clinside_SKZ_Print_27945
Zehnder_CSY_ComfoValve_Luna_Neubau_Neuried_Original_iF_Award_reddot_Original_70609_Print_70788
Zehnder_CSY_Ventilation_Unit_ComfoAir_Q_350TR_iF2017_Print_32311
So systémom komfortného vetrania môžu okná zostať zatvorené a priestory budú aj tak nepretržite zásobované čerstvým čistým vzduchom, zároveň sa bude znižovať obsah CO2. Tým sa podporuje pohoda, dobrý spánok, schopnosť sústrediť sa a výkonnosť. Užívatelia domu ocenia aj jemné filtre, zachytávajúce prach a peľové častice. Spätným získavaním tepla navyše ušetria tepelnú energiu, ktorá sa stráca pri vetraní cez okno.
Zehnder predstavuje technologickú a dizajnovú špičku v oblasti riadeného vetrania s rekuperácoiu tepla. Desaťročia skúseností s vývojom a výrobou, ako aj nespočetné množstvo inštalovaných vetracích systémov svedčia o vysokej kvalite, spoľahlivosti a funkčnosti systémov komfortného vetrania Zehnder. Všetko to ešte podčiarkuje možnosť získať predĺženú 5-ročnú záruku, a to bez navýšenia ceny.

Séria článkov na tému vetrania s rekuperáciou

Pripravili sme si pre vás päť praktických príkladov systémov vetrania, ktoré ilustrujú riešenia v rôzne veľkých objektoch s najčastejšie inštalovanými vetracími jednotkami a systémami rozvodov vzduchu v ČR a na Slovensku. S akými konkrétnymi príkladmi sa dôkladne zoznámite? 
1. praktický príklad vetrania s rekuperáciou v rodinnom dome,
2. praktický príklad vetrania s rekuperáciou v bungalove,

3. praktický príklad vetrania s rekuperáciou v novostavbe bytu,
4. praktický príklad vetrania s rekuperáciou pri rekonštrukcii bytu, 
5. praktický príklad vetrania s rekuperáciou pri rekonštrukcii bytu s decentralizovanými jednotkami.

Príklad č. 1: dvojpodlažný rodinný dom

Tentokrát vám do detailov predstavíme systém vetrania s rekuperáciou v rodinnom dome. 
Typ objektu: dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Zehnder ComfoAir Q350
Umiestnenie jednotky: technická miestnosť
Rozvody vzduchu: guľaté vetracie rúrky Zehnder ComfoTube 90
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade, stúpačky v stene
Pôdorys s vedením rozvodov vzduchu. Zdroj: Zehnder

Opis návrhu

Dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba: objekt s viacerými podlažiami a väčším počtom miestností. Vyššie nároky užívateľov domu spĺňa vetracia jednotka novej generácie Zehnder ComfoAir Q 350, umiestnená do technickej miestnosti. Toto umiestnenie je vhodné predovšetkým kvôli prípadnej lepšej manipulácii a regulácii, rovnako aj zníženiu možnej hlučnosti. Akustický tlmič s montážnou doskou s rôznym počtom pripájacích portov je upevnený pod stropom. Umožňuje pripojenie až 12 guľatých vetracích rúrok s priemerom 90 mm, ktoré vedieme v jednej rovine stropným podhľadom. Ich nízka tlaková strata umožní rozvod vzduchu na 1. poschodie. Vývody vzduchu v miestnostiach sú zakončené ventilmi, alternatívne dizajnovými mriežkami. Načrtnutý systém vetrania spĺňa vysoké nároky noriem a patrí k najobľúbenejším riešeniam do tohto typu stavieb.
Zehnder ComfoAir Q350. Zdroj: Zehnder

Inteligentná vetracia jednotka Zehnder ComfoAir Q

Srdcom systému je nová jednotka riadeného vetrania označená ako Zehnder ComfoAir Q. Okrem výmeny vzduchu je jednotka vybavená optimalizovanými filtrami, ktoré zabraňujú vnikaniu jemného prachu, peľových častíc a ďalších nečistôt do vzduchu v miestnosti. Vetracie jednotky Zehnder sú voliteľne k dispozícii s jedinečným entalpickým výmenníkom tepla, ktorý vďaka špeciálnym polymérovým membránam dokáže z odvádzaného vzduchu odovzdávať čerstvému vzduchu nielen teplo, ale až 65 % vlhkosti. Zabraňuje tak vysúšaniu vzduchu, zosychaniu drevených výrobkov a zamŕzaniu výmenníka v zimnom období. Umožňuje čistenie prepláchnutím vodou na zabezpečenie dlhodobo vysokej účinnosti rekuperácie. 
Entalpický výmenník. Zdroj: Zehnder
Zehnder ComfoAir Q má unikátny výmenník tepla, ktorý umožňuje vysokú energetickú účinnosť (A+) a až 95 % rekuperáciu tepla. Najnovšia technológia ventilátorov zaručuje veľmi tichú prevádzku (ø 43 dB(A)) a nízku spotrebu energie 0,24 W/m3/h. Koncoví užívatelia iste ocenia aj optimálnu teplotu privádzaného vzduchu (vďaka modulačnému baypassu), ľahkú obsluhu pomocou displeja na jednotke, diaľkového ovládania alebo pomocou mobilných aplikácií. Na zabezpečenie bezstarostnej spoľahlivej prevádzky treba iba 1- až 2-krát ročne vymeniť filtre. Zehnder ComfoAir Q pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie, optimalizuje relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri, vďaka čomu dramaticky znižuje výskyt ochorení dýchacích ciest. (Na vetracie jednotky Zehnder možno teraz navyše získať predĺženú záruku 5 rokov, viac na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5.)
Vetracia rúrka ComfoTube 90. Zdroj: Zehnder

Hygienické a tiché prúdenie 

Sama jednotka na zlepšenie kvality vnútornej klímy nestačí. Jedine vďaka kombinácii kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne neškodných rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania očakávané prednosti. „Vetracie jednotky a iné prvky rozvodov vzduchu sa zabudovávajú do stropu, steny alebo podlahy. Po dokončení stavby je prístup k nim buď veľmi ťažký a prácny, alebo úplne nemožný či finančne náročný, preto je dôležité zaoberať sa nimi včas,“ vysvetľuje J. Štekr. 

Ventil Zehnder ComfoValve Luna S125. Zdroj: Zehnder

Vetracia rúrka ComfoTube 90 (k dispozícii aj s priemerom 75 mm) je vyrobená zo zdravotne neškodného plastu (antibakteriálny, antistatický). Jej patentovaný hladký vnútorný povrch s označením Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje jednoduché čistenie. Vďaka tomu, že rúrky ComfoTube majú 3- až 4-krát väčšiu ohybnosť než bežné rúrky, sa znižuje čas i cena inštalácie. Polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod – ten je pri takýchto zariadeniach všeobecne mimoriadne dôležitý. 
V modelovom príklade do dvojpodlažného rodinného domu s úžitkovou plochou 200 m2 je navrhnutý tichý prívod vzduchu pomocou ventilov Zehnder ComfoValve Luna. 
Zehnder ComfoValve Luna S125 je plochý ventil s decentným vzhľadom a s výškou iba 30 mm. Zaisťuje extrémne tiché prúdenie vzduchu bez prievanu. Inštalácia je veľmi jednoduchá, zároveň môžete kedykoľvek rýchlo a jednoducho nastaviť optimálny prietok vzduchu. Možno si zvoliť aj kombináciu so Zehnder Air Blocker, ktorým možno v prípade potreby obmedziť uhol prúdenia z 360° na 240°. 
V prípade akýchkoľvek otázok o návrhu vetrania alebo žiadosti o individuálny návrh konceptu komfortného vetrania sme vám s radosťou k dispozícii:
M +420 735 174 074, T +420 383 136 222, info@zehnder.cz.
Celý katalóg s praktickými príkladmi návrhov vetrania si môžete stiahnuť tu.
ZDROJ: PR článek společnosti Zehnder Group Czech Republic s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.