Ekologické vykurovanie i chladenie? Pozrite sa, ako na to

Vnútorná jednotka GeniaSet Mono
Zdroj: Protherm

Tepelné čerpadlá typu vzduch/voda sú v súčasnosti považované za najlepšiu investíciu z hľadiska pomeru ceny a výkonu. Vývoj týchto technológií ide neustále dopredu.

Výsledkom sú riešenia, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritériá týkajúce sa účinnosti i životnosti. Značka Protherm nedávno uviedla na trh dve tepelné čerpadlá tohto typu.

Monoblokové riešenie

Rýchlym a udržateľným riešením pre novostavby i staršie rodinné domy s radiátormi je monoblokové tepelné čerpadlo GeniaAir Mono vzduch/voda (3 – 12 kW, A). Zabezpečí tepelnú pohodu v interiéri, dostatok teplej vody aj chladenie. Zároveň dokáže znížiť účty za energiu v priemere o 10 %, v porovnaní s podobnými tepelnými čerpadlami typu vzduch/voda. A to aj vďaka inovácii, ktorou je prírodné chladivo R290, maximálne ohľaduplné k životnému prostrediu. Montáž tejto technológie je jednoduchá, rýchla a flexibilná. Tím dvoch montážnikov ju zvládne za jeden deň. V interiéri domu umiestnia vnútornú jednotku GeniaSet Mono, jej súčasťou je 185 l zásobník teplej vody, ktorý bohato vystačí pre päťčlennú rodinu. V exteriéri sa nainštaluje mimoriadne tiché tepelné čerpadlo.

Monoblokové tepelné čerpadlo GeniaAir Mono
Monoblokové tepelné čerpadlo GeniaAir Mono | Zdroj: Protherm

Splitová technológia

Spoľahlivá, ekonomická prevádzka, šetrnosť k životnému prostrediu, cenová dostupnosť a minimálne emisie hluku. Tým sa môže pochváliť tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Split (3 – 12 kW, A) s oddeleným chladivovým okruhom. Nevyčerpateľnú energiu zo vzduchu vie využívať veľmi efektívne. S prehľadom zabezpečí vykurovanie v chladných mesiacoch roka, chladenie v lete a prípravu teplej vody po celý rok. Osvedčilo sa u novostavieb i rekonštrukcií, v systémoch s podlahovým vykurovaním, ale aj s radiátormi. Svojim dizajnom a praktickými rozmermi nezaberie veľa miesta a nenaruší ani vzhľad exteriéru. Patrí k najtichším zariadeniam typu vzduch/voda na trhu. Vo vzdialenosti len pár metrov je jeho zvuk takmer nebadateľný, je preto vhodné aj pre domy v hustej radovej zástavbe.

Systém pozostáva z tepelného čerpadla a vnútornej jednotky GeniaSet Split. Vonkajšia jednotka sa dá flexibilne umiestniť na podstavci v záhrade, na strechu garáže či zavesiť na stenu domu. Dokáže spoľahlivo fungovať pri vonkajšej teplote až do -20°C. Montáž uľahčuje fakt, že je od výroby predplnená dostatočným množstvom chladiva pre pripojenie vo vzdialenosti od 3 až do 15 m od vnútornej jednotky (s možnosťou rozšírenia po doplnení chladiva až do 40 m). Vnútornú jednotku tvorí hydraulický modul GeniaSet Split (zásobník teplej vody s objemom 188 l), v ktorom je zabudovaný aj kondenzátor a systémové komponenty potrebné pre pripojenie na vykurovací systém a jednoduché uvedenie tepelného čerpadla do prevádzky.

Modul GeniaSet Split a tepelné čerpadlo GeniaAir Split
Modul GeniaSet Split a tepelné čerpadlo GeniaAir Split | Zdroj: Protherm

www.protherm.sk

Zdroj: PR článok Vaillant Group Slovakia, s.r.o.